Były prezes wraca do Kraków Airport

18 lutego 2016 08:40
21 komentarzy
Na poniedziałkowym zebraniu rady nadzorczej krakowskiego lotniska zmienił się przewodniczący tego organu. Został nim Kamil Kamiński, były prezes portu lotniczego. To może oznaczać kłopoty dla prezesa Jana Pamuły.
Reklama
Decyzję o powołaniu Kamińskiego na stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej podjęły władze PPL. Spółka zarządzająca Lotniskiem Chopina ma 76,19 proc. udziałów w krakowskim lotnisku i decydujący wpływ na obsadę stanowisk w radzie nadzorczej.

Kamiński był w latach 2005-2008 prezesem krakowskiego lotniska.

Taka zmiana może oznaczać, że zagrożona jest przyszłość Jana Pamuły jako prezesa portu lotniczego. Objął on to stanowisko w 2008 r., bezpośrednio po Kamińskim, i od początku otwarcie mówił o tym, że za czasów poprzedniego prezesa lotnisko było źle zarządzane.


Według naszych informacji po wyborach Pamuła - były polityk Kongresu Liberalno-Demokratycznego i Unii Wolności, cieszący się poparciem posłów PO - zabiegał u ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, a potem u nowego szefa PPL Mariusza Szpikowskiego o pozostawienie go na stanowisku.

Kamiński jest kojarzony z PiS-em, po wyborach był wymieniany jako jeden z najbardziej prawdopodobnych kandydatów na stanowisko nowego dyrektora naczelnego PPL. Jest on obecnie (od grudnia 2015 r.) wiceprezesem zarządu Tauronu ds. korporacji. Prawdopodobnie z tego powodu nie będzie już się ubiegał o stanowisko prezesa żadnej ze spółek lotniczych.

Kamil Kamiński jest absolwentem Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ma tytuły Executive MBA (Stockholm University School of Business i Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie) oraz Post-MBA Diploma in Strategic Financial Management (Rotterdam School of Management, Erasmus University/GFKM).

Od początku 2014 r. był związany z Grupą Kapitałową Węglokoks, gdzie jako wiceprezes ds. korporacyjnych, restrukturyzacji i rozwoju w ramach Węglokoks Energia uczestniczył w konsolidacji aktywów energetyczno-ciepłowniczych Kompani Węglowej i Węglokoksu. Wcześniejsze doświadczenia zawodowe obejmują między innymi prezesurę Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Rafinerskiego w Płocku czy Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice. Kierował również działaniami Jonn Menzies PLC w Polsce.

Przez wiele lat współpracował z Grupą Lotos, wspierając rozwój segmentu paliwa lotniczego, czego efektem był proces joint venture z Air BP Ltd. i powołanie Lotos Air BP. Członek rad nadzorczych m.in. ZCP Carbo-Energia, PLL LOT oraz TAURON Wytwarzanie.

Ze stanowiska zrezygnował także członek zarządu spółki, Łukasz Strutyński. Złożył on rezygnację z dniem 8 marca, do tego czasu będzie pracował w spółce.

#KOREKTA: pierwotnie błędnie podaliśmy, że Łukasz Strutyński został odwołany przez radę#

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_352fc 2016-02-21 18:37   
gość_352fc - Profil gość_352fc
invicta: Dzięki. Nie wszyscy widzą różnicę :-)
lmajchrowski 2016-02-21 14:47   
lmajchrowski - Profil lmajchrowski
No fajnie nie ma to jak byc kretem :)
invicta 2016-02-20 17:53   
invicta - Profil invicta
Rada Nadzorcza to nie Zarząd. Słuszna uwaga @gość670fb
A zmiana prezesa ma nastąpić po ŚDM. Zmiana polityczna, bo wyniki są...
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy