Zamieszki w siedzibie Air France

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
05 października 2015 21:08
4 komentarze
Związkowcy protestujący przeciwko planowanym zwolnieniom w Air France wdarli się do siedziby linii w Paryżu. Doszło do zamieszek, a dyrektor ds. kadrowych w firmie musiał uciekać przez płot, by uniknąć linczu.
Reklama

Francuski przewoźnik pracuje obecnie nad ostatnimi elementami planu restrukturyzacji, który powinien zostać ogłoszony w najbliższych dniach. Ma on uwzględniać m.in. redukcję 2,9 tys. etatów, w tym 1,7 tys. pracowników naziemnych, 900 członków załóg pokładowych i 300 pilotów.

Plany te budzą ostry sprzeciw związkowców. Dziś (5.10) od rana przed siedzibą linii w pobliżu lotniska Paryż-CDG gromadziły się setki protestujących. W biurowcu obradował w tym czasie zarząd.

O godz. 9:30 rano około stu związkowców sforsowało bramę siedziby spółki i wdarło się do wnętrza budynku. Zaatakowali oni członków zarządu, którzy musieli uciekać w eskorcie policji. Z uwagi na tłum protestujących przed wjazdem niektórzy przedstawiciele władz firmy musieli wdrapywać się na kilkumetrowy płot.

W wyniku zamieszek poturbowani zostali m.in. Pierre Plissonnier, zastępca szefa hubu Paryż-Orly, oraz Xavier Broseta, dyrektor ds. kadrowych i relacji ze związkami zawodowymi. Ten drugi wydostał się z siedziby firmy bez koszuli i marynarki - jego ubranie zostało podarte przez protestujących.

Centrale związkowe odcięły się od agresywnych protestujących, a przewoźnik złożył już pozew przeciw protestującym. Premier i minister finansów Francji wyrazili poparcie dla zarządu spółki i skrytykowali agresję ze strony związkowców.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_c4fc6 2015-10-07 19:43   
gość_c4fc6 - Profil gość_c4fc6
Kodeks pracy w liniach lotniczych to poważna sprawa. Wszyscy muszą być tam zadowoleni z życia, zmotywowani i w dobrej formie. Słyszałem w TVP o sytuacji w Ryanerze. Cięcia w tej dziedzinie doprowadzą katastrofy w przestworzach. Samolotami pasażerskimi lata wielu ludzi, nie tylko bogatych. Szefowie tych zakładów muszą liczyć się z tym, że w razie zaniedbań zginą nie tylko pasażerowie i piloci, ale także ludzie na ziemi, bo Europa jest gęsto zaludniona.
gość_9ef86 2015-10-07 15:20   
gość_9ef86 - Profil gość_9ef86
@teemu a tych obchodzi los firmy? nie, obchodzi ich własne - nie ukrywajmy wysokie - uposażenie. Skąd to parcie do tłumaczenia polskich zachowań na zachodnie. Kopiować powinno się rozwiązania dobre, a nie negatywne.
gość_2cbaf 2015-10-06 19:39   
gość_2cbaf - Profil gość_2cbaf
nikt na zachodzie nawet by nie zwrocil na to uwagi.Generalni spora czesc zachodniego spoleczenstwa pewni nawet nie wie , ze w Polsce sa jakies lotniska :)
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama