Lufthansa: Internet na rejsach krótkiego i średniego zasięgu od 2016 r.

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
21 września 2015 16:36
3 komentarze
W sezonie letnim 2016 Lufthansa zostanie pierwszą linią lotniczą w Europie oferującą szerokopasmowy Internet na rejsach krótkiego i średniego zasięgu.
Reklama
Dzięki temu pasażerowie na trasach kontynentalnych zyskają pełny dostęp do komunikacji i sieci nad chmurami. Pierwsza maszyna zostanie wyposażona w nową technologię na początku lata 2016.

- Lufthansa od zawsze była liderem dostępu do Internetu na pokładzie. Wyposażyliśmy całą flotę międzykontynentalną w szerokopasmowy dostęp do Internetu FlyNet®, teraz przyszedł czas na zapewnienie dostępu do sieci pasażerom na pozostałych trasach – krótkiego i średniego zasięgu. Dzięki temu będziemy pierwszą linią lotniczą w Europie, która zaoferuje gościom możliwość surfowania w czasie podróży w sieci z taką samą prędkością i jakością jak w domu – powiedział Carsten Spohr, prezes zarządu i dyrektor generalny Deutsche Lufthansa AG.

//www.pasazer.com/img/images/normal/FlyNet_Economy%20Continental.jpg
Nowa usługa Lufthansy i partnera technologicznego Inmarsat, jest oparta w dużej mierze na najbardziej nowoczesnej szerokopasmowej technologii satelitarnej Inmarsat – sieci Global Xpress (Ka-band) – i zapewnia stabilny dostęp do Internetu na pokładach maszyn krótkiego i średniego zasięgu. Inmarsat uruchomił w ostatnim czasie trzeciego satelitę, a Lufthansa jest jej pierwszym lotniczym klientem. Pasażerowie będą mieć dzięki niej dostęp do sieci na urządzeniach mobilnych za pośrednictwem WiFi. Sieć umożliwi nie tylko tak proste czynności jak sprawdzenie maili, ale także zapewni dostęp do rozbudowanych aplikacji a nawet streaming. Dodatkowo podróżujący będą również mogli używać swoich telefonów komórkowych do wysyłki i odbioru wiadomości tekstowych, a także transferu danych zgodnie z umową ze swoim operatorem komórkowym. Rozmowy telefoniczne na pokładzie nie będą nadal możliwe, ponieważ mogłoby to przeszkadzać niektórym pasażerom.

Lufthansa Technik zintegruje wszystkie systemy i komponenty na pokładach dzięki wieloletniemu doświadczeniu w obszarze modyfikacji maszyn. Prace obejmą nie tylko instalacje, ale również działania związane z regulacjami prawnymi.

Lufthansa Systems dostarczy infrastrukturę niezbędną do montażu wysokiej jakości połączenia internetowego. Działania obejmą m.in. ustawienia sieci na pokładach i zapewnienie oprogramowania niezbędnego do jej prawidłowego funkcjonowania.

//www.pasazer.com/img/images/normal/FlyNet_Economy%20Intercontinental.jpg
Dodatkowo, Lufthansa Systems i Lufthansa Technik planują długoterminową globalną współpracę, aby móc oferować także innym liniom nowoczesną pokładową platformę IT (BoardConnect) z szerokopasmowym dostępem do Internetu, który będzie mógł być używany do różnych celów. Z dodatkowych usług i mniejszego ryzyka zapewnionego przez obustronną współpracę skorzysta zarówno Lufthansa Group, jak i przyszli klienci.

Lufthansa weźmie również udział w programie testowym nowej hybrydowej sieci, która obecnie rozwija się w Europie. Europejska Sieć Lotnicza (European Aviation Network) łączy satelitę pasma S (S-band) Inmarsatu z komplementarną naziemną siecią LTE udostępnioną przez Deutsche Telekom. Ta innowacyjna technologia jest elastyczna kosztowo i może być dopasowywana do wymagań transmisji szerokopasmowej w przyszłości. Lufthansa rozpocznie program próbnych rejsów z nową technologią w 2017 r.

Pierwsze rozkładowe połączenie z dostępem do szerokopasmowego Internetu odbyło się na pokładzie Lufthansy 15 stycznia 2003 roku. Pomimo rosnącego zainteresowania wśród pasażerów, ten technicznie niezawodny, bezprzewodowy dostęp do Internetu musiał zostać zawieszony w 2006 roku, ponieważ satelity niezbędne do jego zapewniania przestały funkcjonować. W 2010 roku Lufthansa ponownie została pierwszą linią lotniczą, która zaoferowała dostęp do szerokopasmowego Internetu na swoich rejsach międzykontynentalnych. Od początku tego roku FlyNet® dostępny jest we wszystkich 106 maszynach międzykontynentalnej floty Lufthansy. Tym samym linia posiada największą liczbę maszyn z dostępem do szerokopasmowego Internetu na świecie.

Fot. Lufthansa
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
kemot97 2015-09-22 15:58   
kemot97 - Profil kemot97
Lufa ostatnio ma jakies problemy z glowa - najpierw wprowadzaja udogodnienie dla pasazerow podrozujacych tylko z bagazem podrecznym w postacji podwyzki cen biletow a teraz wyskakuja z rewelacja, bo wlacza od 2016 internet i chwala sie ze jako pierwsza linia w Europie. Dla mnie pierwsza linia z bezplatnym internetem bedzie Norwegian.
Makswarych 2015-09-22 15:12   
Makswarych - Profil Makswarych
Ale mi internet Lufthansy... Na trasie FRA GRU był płatny i bardzo wolny...
pszn 2015-09-22 14:56   
pszn - Profil pszn
Norwegian oferuje bezpłatny internet na wszystkich swoich trasach i to od kilku ładnych lat, więc żadna rewolucja
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

N