Kolej do Modlina w priorytetach rządu

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
16 września 2015 09:10
19 komentarzy
W przyjętym wczoraj (15.9) przez rząd Krajowym Programie Kolejowym do 2023 r. znalazł się projekt budowy linii kolejowej do lotniska w Modlinie. Projekt ten ma kosztować 191 mln zł - cały program budowy sieci kolejowej jest warty 67,5 mld zł.
Reklama

W pierwotnym projekcie KPK budowa linii kolejowej ze stacji Modlin pod sam terminal lotniska była ujęta na liście rezerwowej jako fragment połączenia Modlin-Płock. Po konsultacjach publicznych odcinek do portu lotniczego trafił na listę podstawową, co oznacza, że jego budowa jest już pewna.

Nie powstanie jednak najprawdopodobniej dalsza część linii z lotniska w Modlinie do Płocka, która znacznie usprawniłaby komunikację kolejową na Mazowszu.

Na liście podstawowej nie znalazł się też żaden inny projekt kolei na lotnisko. Nie oznacza to jednak, że nie mają one szansy na dofinansowanie.

Linie kolejowe do lotnisk w Pyrzowicach (w ramach odbudowy linii 182 z Tarnowskich Gór do Zawiercia) oraz Rzeszowie (w ramach budowy Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej) mogą powstać z wojewódzkiej puli środków. Te są jednak przyznawane w konkursach, dlatego projekty te muszą okazać się bardziej korzystne od innych propozycji.

Minimalne są za to szanse na budowę linii do lotniska we Wrocławiu. Łącznica między liniami 274 i E30 miałaby przebiegać pod terminalem, gdzie jest już wybudowana hala na podziemną stację kolejową. Projekt ten nie ma jednak szans na dofinansowanie z puli krajowej, a bardzo niewielkie - z puli regionalnej.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_f5db8 2015-09-18 12:08   
gość_f5db8 - Profil gość_f5db8
maciek_waw: Ok dzięki ;)
maciek_waw 2015-09-18 07:59   
maciek_waw - Profil maciek_waw
Tak, autobusy są skoordynowane z pociągami i czekają na nie, nawet jak jest opóźnienie, na pusto nie będą jeździć.
gość_f5db8 2015-09-18 00:27   
gość_f5db8 - Profil gość_f5db8
Wie ktoś może, czy przy ewentualnym spóźnieniu pociągu autobus ze stacji na lotnisko WMI czeka na pasażerów? Wracam w niedzielę do WRO i nie wiem, o której godzinie najoptymalniej wyjechać na lotnisko.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama