Zamknięto Terminal 1 na Heathrow

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
01 lipca 2015 14:16
3 komentarze
29 czerwca br. British Airways wykonały ostatni lot z Terminalu 1 lotniska Londyn-Heathrow. Po blisko 50 latach służby obiekt ten został zamknięty. Plany zakładają jego stopniową rozbiórkę i przygotowanie miejsca pod rozbudowę Terminalu 2.
Reklama

Właściwie, operacje z Terminalu 1 rozpoczęły się już 1 maja 1968 r. Początkowo obsługiwano z niego tylko loty krajowe. Pierwszym był rejs British Airways BA5362 do Edynburga. Jednak oficjalnej ceremonii otwarcia dokonała Królowa Elżbieta II w kwietniu 1969 roku. W chwili inauguracji i jeszcze długo po niej obiekt był największą i najnowocześniejszą budowlą tego typu w Europie. Zapewniał przepustowość 9 mln pasażerów rocznie.


Od jakiegoś czasu trwało jednak wygaszanie usług terminalu. W marcu br. Icelandair przeniósł się do Terminalu 2, w kwietniu El Al do Terminalu 4, a w maju TAM do Terminalu 3. W ostatnich miesiącach pozostało już tylko 17 lotów operowanych przez British Airways. Dziennie pojawiało się tutaj ok. 1700 pasażerów.

- Zamknięcie Terminalu 1 to kolejny kamień milowy w transformacji Heathrow. Służył on Wielkiej Brytanii przez prawie 50 lat, ale przyszedł już czas aby zrobić miejsce na rozbudowę Terminala 2. Dzięki temu nasza stolica będzie posiadała lotnisko na światowym poziomie, z którego wszyscy będziemy mogli być dumni - mówi John Holland Kay, dyrektor generalny Heathrow Airport.

Terminal 1 będzie w najbliższym czasie stopniowo rozbierany. Dzięki temu uzyskane zostanie miejsce do ewentualnej rozbudowy centralnej części Terminala 2, która będzie konieczna w przypadku decyzji rządu dotyczącej budowy trzeciej drogi startowej. Powstanie również przestrzeń do rozbudowy pirsu T2C, dzięki czemu możliwe będzie w przyszłości także zamknięcie Terminala 3.


Proces inwestycyjny na Heathrow trwa już od 2003 r. i wart jest 11 mld funtów brytyjskich. Obecnie w planach jest przebudowa północnego zespołu dróg kołowania oraz płyty postojowej celem dostosowania ich do obsługi airbusów A380 oraz poprawy punktualności operacji lotniczych.

Zakończenie przekształceń na głównym stołecznym brytyjskim lotnisku przewiduje się około roku 2030.

Fot. Heathrow Airport
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
greg0303 2015-07-01 21:11   
greg0303 - Profil greg0303
Brytyjska komisja, którą kierował Sir Howard Davies, przedstawiła swój raport rządowi rekomendując budowę trzeciej drogi startowej na lotnisku Heathrow, jako najlepszą opcją zwiększenia ruchu lotniczego w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii.

Przedstawiciele zarząd lotniska Gatwick powiedzieli, że nadal będą się starać o zgodę na budowę nowej drogi startowej w ich porcie lotniczym.

Linie easyJet zapowiedziały zbazowanie 20 maszyn na lotnisku Heathrow, jeśli rząd brytyjski wyda zgodę na budowę nowej drogi startowej.
kemot97 2015-07-01 16:55   
kemot97 - Profil kemot97
po ukonczeniu rozbudowy zniknie numeracja terminali - ma sie nazywac Heathrow West i Heathrow East
mietek 2015-07-01 14:49   
mietek - Profil mietek
Proces inwestycyjny na 27 lat?:) To się nazywa długofalowe planowanie:)
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama