×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Zamknięto Terminal 1 na Heathrow


29 czerwca br. British Airways wykonały ostatni lot z Terminalu 1 lotniska Londyn-Heathrow. Po blisko 50 latach służby obiekt ten został zamknięty. Plany zakładają jego stopniową rozbiórkę i przygotowanie miejsca pod rozbudowę Terminalu 2.



Właściwie, operacje z Terminalu 1 rozpoczęły się już 1 maja 1968 r. Początkowo obsługiwano z niego tylko loty krajowe. Pierwszym był rejs British Airways BA5362 do Edynburga. Jednak oficjalnej ceremonii otwarcia dokonała  Królowa Elżbieta II w kwietniu 1969 roku. W chwili inauguracji i jeszcze długo po niej obiekt był największą i najnowocześniejszą budowlą tego typu w Europie. Zapewniał przepustowość 9 mln pasażerów rocznie.


Od jakiegoś czasu trwało jednak wygaszanie usług terminalu. W marcu br. Icelandair przeniósł się do Terminalu 2, w kwietniu El Al do Terminalu 4, a w maju TAM do Terminalu 3. W ostatnich miesiącach pozostało już tylko 17 lotów operowanych przez British Airways. Dziennie pojawiało się tutaj ok. 1700 pasażerów.

- Zamknięcie Terminalu 1 to kolejny kamień milowy w transformacji Heathrow. Służył on Wielkiej Brytanii przez prawie 50 lat, ale przyszedł już czas aby zrobić miejsce na rozbudowę Terminala 2. Dzięki temu nasza stolica będzie posiadała lotnisko na światowym poziomie, z którego wszyscy będziemy mogli być dumni - mówi John Holland Kay, dyrektor generalny Heathrow Airport.

Terminal 1 będzie w najbliższym czasie stopniowo rozbierany. Dzięki temu uzyskane zostanie miejsce do ewentualnej rozbudowy centralnej części Terminala 2, która będzie konieczna w przypadku decyzji rządu dotyczącej budowy trzeciej drogi startowej. Powstanie również przestrzeń do rozbudowy pirsu T2C, dzięki czemu możliwe będzie w przyszłości także zamknięcie Terminala 3.


Proces inwestycyjny na Heathrow trwa już od 2003 r. i wart jest 11 mld funtów brytyjskich. Obecnie w planach jest przebudowa północnego zespołu dróg kołowania oraz płyty postojowej celem dostosowania ich do obsługi airbusów A380 oraz poprawy punktualności operacji lotniczych.

Zakończenie przekształceń na głównym stołecznym brytyjskim lotnisku przewiduje się około roku 2030.

Fot. Heathrow Airport



gość_16b9f - Profil
gość_16b9f
  

Pasazer.com na Facebooku



Spodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie