×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Ponad 92 mln pasażerów na lotniskach Paryża


W ubiegłym roku z lotnisk Paryża (Charles de Gaulle i Orly) skorzystało 92,7 mln podróżnych. To o 2,6 proc. więcej niż w 2013 r. Przez 11 miesięcy bite były kolejne rekordy. Wyjątkiem był tylko wrzesień - wtedy strajkowali piloci Air France.


Ponad dwie trzecie ruchu pasażerskiego francuskiej stolicy skupiło się na lotnisku im. Charlesa de Gaulle'a. Odprawiono tam 63,8 mln podróżnych, co oznacza wzrost o 2,8 proc. w stosunku rocznym.

Z lotniska Orly skorzystało z kolei 28,9 mln osób, czyli o 2,1 proc. więcej niż w 2013 r.

Tym samym oba paryskie lotniska ustanowiły nowe rekordy w ilości obsługiwanych pasażerów.

Najintensywniej przyrastał ruch na trasach europejskich - o 5,3 proc.

Na trasach średniego i dalekiego zasięgu odprawiono o blisko 2 proc. podróżnych więcej. Ruch na nich rozkładał się następująco: najbardziej przybyło osób wybierających kierunki w Ameryce Łacińskiej (+7,4 proc.) i na Bliskim Wschodzie (6,7 proc.). W środku stawki  znalazły się destynacje w Azji Pacyficznej (+3,1 proc.), a dalej Ameryce Północnej (+1,4 proc.) i Afryce (0,7 proc.). O 0,2 proc. zmalał ruch do Francuskich Terytoriów Zamorskich.

Miniony rok nie był dobry w segmencie lotów krajowych. Na trasach wewnątrz Francji przewieziono z obu paryskich lotnisk o 2 proc. pasażerów mniej niż w 2013 roku.

Grudzień ubiegłego roku, zarówno na lotnisku CDG jak i Orly, był odzwierciedleniem całego 2014 roku. Oba lotniska zanotowały wzrosty, odpowiednio: 3,9 proc. i 1,5 proc. Przez pierwsze z nich przewinęło się 5 mln pasażerów, przez drugie - 2,3 mln. Łącznie w ostatnim miesiącu minionego roku w Paryżu odprawiono 7,3 mln podróżnych (+3,2 proc).

Ciekawie przedstawiają się także roczne statystyki na lotniskach z grupy TAV, w których Aeroports de Paris Group posiada 38 proc. udziałów. Ogólnie te porty lotnicze odprawiły ok. 95,13 mln podróżnych.

Najszybciej rozwijały się lotniska w Medynie (+22,1 proc., 5,7 mln pasażerów), Macedonii (łącznie w Skopje i Ochrydzie odprawiono 1,3 mln osób, czyli o 19,8 proc. więcej) i Stambule (+11 proc., 56,9 mln podróżnych).

Mniejszy - choć równie imponujący, bo niemal 9-procentowy wzrost - osiągnięto w Gruzji (Batumi i Tbilisi). Z obu tych lotnisk skorzystało 1,8 mln osób.

W środku rankingu znalazły się porty lotnicze w Izmirze (+6,9 proc., 11,0 mln) oraz Zagrzebiu (+5,7 proc., 2,4 mln). Symboliczny wzrost osiągnięto w Ankarze (+0,2 proc., 11,0 mln).

Rok 2014 zamknął się spadkiem na lotniskach tunezyjskich (Enfidha i Monastyr), gdzie odprawiono o 3,1 proc. pasażerów mniej niż dwanaście miesięcy wcześniej (w sumie 3,3 mln).gość_39388 - Profil
gość_39388
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie