Nowa linia autobusowa na lotnisko

02 września 2006 12:20
20 komentarzy
Reklama

Do portu lotniczego Poznań Ławica można od wczoraj (1.09) dojechać pospiesznym autobusem komunikacji miejskiej.

To odpowiedź władz miasta na stale rosnącą liczbę pasażerów tanich linii lotniczych. W ubiegłym roku Ławica odprawiła 400 tys. pasażerów, w tym spodziewa się ich aż 700 tys. – Jeśli jednak lotnisko nie będzie odpowiednio skomunikowane, to szybki rozwój portu, może zostać wkrótce zahamowany! – jeszcze w maju mówił jego prezes Krzysztof Pawłowski. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne: od 1 września uruchamiamy nową pospieszną linię „L” z dworca PKP.

Autobusy kursują mędzy 5 a 22, co godzinę. (Nocą na lotnisko dojedziemy autobusem 242, który teraz będzie stawał przed samym terminalem.) Zatrzymują się tylko na dwóch przystankach ("Bałtyk" i przy ul. Szpitalnej), a dojazd z centrum zajmuje ok. 20-30 minut.

Obowiązują takie same bilety jak w innych autobusach pospiesznych: półgodzinne za 5,20 zł. Przewóz jednej walizki oraz bagażu podręcznego jest bezpłatny. Za każdy następny trzeba zapłacić 2,60 zł. To jedyna linia w mieście, gdzie bilet można kupić u kierowcy.

MPK zastanawia się, jak jeszcze bardziej skrócić czas przejazdu. - Myślimy np. o tym, by Zarząd Dróg Miejskich wytyczył specjalny pas dla autobusów - tłumaczy dyrektor Wojciech Tulibacki. - Będziemy też śledzić czasy przejazdów i skorygujemy sam rozkład. Dostosujemy się do potrzeb pasażerów. Nie wykluczam, że zaplanujemy go uwzględniając godziny odlotów i przylotów czarterów.

Mieszkańcy obawiają się jednak, że w godzinach szczytu – w pobliżu otwarto także centrum handlowe King Cross – czas przejazdu i tak może przekroczyć 20-30 minut. - Zdarzało się już, że przez korki na Bukowskiej pasażerowie nie zdążyli na samolot – mówi sam Pawłowski. – Bywa, że samolot z Warszawy leci 45 minut, a drugie tyle trzeba się przebijać do centrum, nawet taksówką – dodaje.

- Najlepszym rozwiązaniem dla Ławicy byłaby sprawna komunikacja szynowa - twierdzą specjaliści. Czy Poznań pójdzie za przykładem Balic oraz Wrocławia i wykorzysta szynobusy, tego jeszcze nie wiadomo. Kilka miesięcy temu pojawiły się m.in. plany przedłużenia trasy tramwajowej. - Wystarczyłaby jedna nitka pod terminal – zaznacza Pawłowski.

Dorota Kalinowska

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_Patry 2006-09-07 18:30   
gosc_Patry - Profil gosc_Patry
Czy w samolotach Centralwings jest ciasno,2lata temu leciałem 737-400 do Heraklionu i było troche miejsca na nogi a teraz zauważyłem po rejestracji,że ten samolot lata w barwach Cetralwings
lukaszx 2006-09-07 17:46   
lukaszx - Profil lukaszx
no coś rusza!!! Dobrze dobrze. Szkoda tylko, ze tak późno. Nie wiem dlaczego w Polsce wszystko jak po grudzie!!!
roberto 2006-09-04 13:07   
roberto - Profil roberto
Yannkes masz racje, ciezki dojazd na lotnisko nie ma nic wspolego z iloscia pasazerow ktore lotnisko obsluguje. To tylko glupia naiwna wymowka ze strony wladz miasta i lotniska na brak wlasnej efektywnosci.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama