×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Prawie 3 mln osób polecą na wakacjeNiemal 3 mln dorosłych osób wybiorą się w tym roku na letnie wakacje samolotem. Prawie wszyscy z nich udadzą się za granicę. Łącznie latem na urlop wyjedzie prawie 15 mln Polaków. 

Jak wynika z badania zrealizowanego przez Nielsen Polska dla Mondial Assistance, samolot to najpopularniejszy środek podróży na zagraniczne wczasy. Wyjazd drogą lotniczą deklaruje 55 proc. spośród ponad 5 mln osób, które planują wakacje poza Polską. 

Oznacza to, że przewoźnicy lotniczy mogą liczyć na 2,75 mln osób pasażerów wakacyjnych z Polski.

Na ten segment pasażerów w mniejszym stopniu mogą liczyć przewoźnicy na trasach krajowych w Polsce. Choć zdecydowana większość (68 proc. spośród planujących wyjazd wakacyjny) Polaków pozostanie w kraju, to tylko 2 proc. z nich deklaruje podróż samolotem. To ok. 200 tys. osób. 

Odsetek osób deklarujących podróż lotniczą nie zmienia się znacząco od 2012 r. Co ciekawe, popularności latania po kraju na wakacje nie zwiększyła ani ofensywa OLT Express w 2012 r., ani połączenia krajowe Ryanaira w tym roku. Badanie uwzględnia jednak tylko duże wyjazdy wakacyjne, a nie wyjazdy weekendowe lub spontaniczne. 

Na trasach krajowych najpopularniejszym środkiem transportu pozostaje samochód (72 proc. własnym, 4 proc. ze znajomymi). Za granicę autem wyjedzie łącznie 39 proc. Polaków. 

Badania Mondial Assistance nie precyzują, dokąd dokładnie polecą Polacy. Najpopularniejszym zagranicznym kierunkiem (niezależnie od sposobu podróży), według ich deklaracji, ma być podobnie jak przed rokiem Chorwacja (14 proc.). Na drugim miejscu jest Grecja (12 proc.), która zyskała aż 5 punktów proc. w porównaniu do 2013 r. Kolejne miejsca zajęły Hiszpania, Włochy i Niemcy, a najpopularniejszym kierunkiem pozaeuropejskim ma być Turcja (4 proc. wyjeżdżających). 

Polacy najczęściej deklarują wyjazd w dwie osoby. Na wczasy za granicą chcą wydać średnio 2364 zł, a na krajowe - 1332 zł. 76 proc. (o 1 punkt proc. mniej niż przed rokiem) samodzielnie zorganizuje wyjazd. Główną obawą Polaków jest zła pogoda, coraz więcej osób (68 proc.) wykupuje ubezpieczenie turystyczne. Lipiec i sierpień są zdecydowanie najpopularniejszymi miesiącami na wakacje, które trwają co najmniej 6 dni. 

Dominik Sipinskigość_dad14 - Profil
gość_dad14
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie