Agresywni pasażerowie szkodzą liniom

2 czerwca 2014 16:15
11 komentarzy
Reklama
Linie lotnicze wystosowały jednogłośnie apel o wzmocnienie przepisów odstraszających i karzących pasażerów zakłócających przebieg lotu. W trakcie 70. dorocznego spotkania IATA (Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego) przewoźnicy przegłosowali rezolucję skierowaną do branży i rządów.

Członkowie IATA (ok. 240 linii lotniczych) przyznali, że agresywne zachowanie pasażerów, którzy atakują personel, zakłócają spokój na pokładzie lub nie przestrzegają poleceń jest coraz większym problemem.

- Ta rezolucja potwierdza determinację linii lotniczych w kierunku ochrony praw ich załóg i pasażerów. Każdy na pokładzie ma prawo do spokojnej i niezakłóconej podróży wolnej od nieakceptowalnego i obraźliwego zachowania. Sprawne rozwiązanie wymaga porozumienia między liniami, lotniskami i rządami - podkreślił cytowany w komunikacie prasowym Tony Tyler, dyrektor generalny IATA.

W tym roku na zgromadzeniu ogólnym ICAO (Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego) w Montrealu rządy państw członkowskich zgodziły się na wzmocnienie prawa dotyczącego agresywnych pasażerów. Tyler apeluje o jak najszybszą ratyfikację tzw. protokołu MP14.

W 2013 r. członkowie IATA zgłosili ok. 8 tys. przypadków agresywnych pasażerów. Wiele z nich było spowodowanych odurzeniem podróżnych, najczęściej wywołanym alkoholem wypitym jeszcze przed boardingiem.

IATA apeluje o wprowadzenie w życie przede wszystkim podstawowych zmian. Linie lotnicze muszą mieć skuteczny program szkolenia załóg na okoliczność agresywnego zachowania pasażera. Dotyczy to nie tylko personelu pokładowego, lecz także naziemnego.

Stowarzyszenie apeluje także o kampanie podnoszące świadomość skutków agresywnego zachowania, a także o wprowadzenie kontroli ze strony lotnisk nad barami i restauracjami na ich terenie, by zapobiec upijaniu się pasażerów.

Dominik Sipinski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_17b8c 2014-06-05 15:17   
gosc_17b8c - Profil gosc_17b8c
blava zgadzam się ,sam widziałem akcję w Abu Dhabi,to dotyczy wszystkich lotnisk,jednak tacy pasażerowi są wpuszczani na pokład,kiedyś jedna pijana rosjanka chciała otworzyć drzwi na Bankkokiem
blava 2014-06-04 16:36   
blava - Profil blava
Ja Mysle za duzo zalezy od lotniska ktore czesto przymyka oczy na pijanych, zawsze na bramce widze kilku ostro podchmielonych i nie mowie tu o WAW mowie o wielu innych lotniskach.
sauvi 2014-06-03 20:44   
sauvi - Profil sauvi
@tamibe: pamietam epitety przez Pana na tym forum wyglaszane, wiec prosze sie o kulturze osobistej "innych tu" nie wypowiadac.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy