×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


KE apeluje o przejrzystość opłat lot.Od 2011 r. największe europejskie lotniska zwiększyły przejrzystość opłat lotniskowych, ale wciąż potrzeba lepszej harmonizacji w całej UE. Takie wnioski płyną z raportu Komisji Europejskiej o stanie realizacji dyrektywy o opłatach lotniskowych. 

KE podkreśliła, że od czasu wejścia w życie dyrektywy w 2011 r. na około 75 objętych nią lotniskach poprawiła się sytuacja. Odbywają się regularne konsultacje władz portów lotniczych i przewoźników, a opłaty lotniskowe nadzorują niezależne organy. 

Raport wskazuje jednak, że przepisy nie są stosowane w identyczny sposób w całej UE. Zgodnie z prawem unijnym dyrektywy nie obowiązują bezpośrednio, lecz dopiero po uchwaleniu wdrażającego je prawa narodowego, co powoduje rozbieżności między państwami. 

- Chodzi o jakość, którą linie lotnicze otrzymują za swoje pieniądze oraz oczywiście o pasażerów. Jeśli europejscy przewoźnicy mają mieć możliwość odpowiedzenia na wyzwania i dalszego zapewnienia transportu wewnątrz UE i globalnie, usługi lotniskowe muszą być konkurencyjne - podkreślił Siim Kallas, wiceprzewodniczący KE odpowiedzialny za transport. 

Komisja szacuje, że koszty związane z opłatami lotniskowymi stanowią 10 proc. wydatków linii lotniczych. Są one przenoszone na pasażerów w cenach biletów. 

Dyrektywa o opłatach lotniskach dotyczy wszystkich unijnych lotnisk, które obsługują rocznie powyżej 5 mln pasażerów. W Polsce oznacza to wyłącznie Lotnisko Chopina. Zgodnie z tym prawem, lotniska powinny kierować się zasadami przejrzystości i niedyskryminacji przy ustalaniu opłat lotniskowych. Niezależny organ powinien pełnić funkcję nadzorczą, a pomiędzy portem lotniczym a jego użytkownikami powinny odbywać się regularne konsultacje. 

Przedstawiciele Airports Council International Europe (ACI Europe) podkreślają, że zmieniająca się sytuacja na rynku lotniczym wymusza też działania ze strony lotnisk i zwracają uwagę, że pewna elastyczność jest niezbędna. 

- Lotniska nie mogą przenieść się na lepszy rynek, jak robią to linie lotnicze, które maja szeroki wybór portów lotniczych. Lotniska mogą jedynie próbować zwiększyć atrakcyjność swojej lokalizacji, a konkurencyjne opłaty lotniskowe są podstawą. I to bez interwencji regulacyjnej - powiedział Olivier Jankovec, dyrektor generalny ACI Europe. 

Zgodnie z oświadczeniem ACI Europe, jednym z obszarów konfliktu z KE są schematy zachęt dla przewoźników oraz preferencyjnych zniżek, dzięki którym rośnie ruch lotniczy. 

Dominik Sipiński


Reklama


Booking.com
gość_61811 - Profil
gość_61811
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie