Katar: Hamad Airport już otwarty

2 maja 2014 19:24
7 komentarzy
Reklama
Nowe katarskie lotnisko Hamad International Airport już otwarte. Port lotniczy, który kosztował 15 mld dolarów i kilka razy przekładano jego otwarcie, będzie posiadał przepustowość do 70 mln pasażerów rocznie. Powodem ponad rocznego opóźnienia otwarcia portu lotniczego były problemy z systemem bezpieczeństwa, a także z wykończeniem saloników biznesowych.

Pierwszy na lotnisku pojawił się Airbus A320 linii Qatar Airways, który przywiózł 30 kwietnia przedstawicieli władz Kataru. Samolot został powitany salutem wodnym.Nieco później salutem wodnym powitano pierwszy rejsowy samolot z pasażerami. Boeing 737-800 linii flyDubai przyleciał z Dubaju jako lot FZ 15.Przez pierwszy miesiąc na nowe lotnisko będą latać linie (w tym przewoźnicy niskokosztowi), które nie wymagają dostępu do salonów biznesowych. W sumie taką chęć wyraziło 10 linii:
  • Air Arabia
  • Air India Express
  • Biman Bangladesh
  • Fly Dubai
  • Iran Air
  • Nepal Airlines
  • Pakistan International (PIA)
  • Pegasus Airlines
  • Syrian Air
  • Yemenia
Wspomniane linie lotnicze są obsługiwane z pirsu B nowego lotniska i generują około 7 proc. planowanego ruchu lotniczego. Linie Qatar Airways, oraz inni tradycyjni przewoźnicy, pojawią się na lotnisku 27 maja. Ma to związek z zaplanowaną konferencją IATA, która odbędzie się w stolicy Kataru w dniach 1 - 4 czerwca.

Zapraszamy na fotorelacje z nowego lotniska.

Parking lotniskowy.Meczet przy lotnisku.Widok na główne wejście lotniska.Główne wejście, hol i punkty odprawy pasażersko-bagażowej.Powierzchnia Duty Free.

Punkt kontroli paszportowej.Powierzchnia bramek/wyjść do samolotów.Basen i SPA w salonie dla klasy pierwszej.Obszar odbioru bagaży.Terminal Emira.Wieża kontroli ruchu lotniczego.Przyszły salonik biznesowy linii Qatar Airways.A jak Wam się podoba nowe lotnisko Kataru?

Piotr Bożyk
Fot. ArabianBusiness.com

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
greg0303 2014-05-14 00:52   
greg0303 - Profil greg0303
Linie Qatar Airways podały oficjalną datę przenosin na nowe lotnisko - 27 maja.
shorty 2014-05-03 11:34   
shorty - Profil shorty
stare juz nie dzialalo , ciezko tam bylo .
waldek 2014-05-03 09:16   
waldek - Profil waldek
W katarze to mają kasę na lotniska.Podobnie jak w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.Robi pozytywne wrażenie i wygląda super!!!
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy