Qatar pokazał wnętrze A380

5 marca 2014 17:06
23 komentarzy
Reklama
Qatar Airways pokazał dziś (5.3) wnętrze swojego Airbusa A380. Pierwsze trzy samoloty tego typu przewoźnik ma odebrać w czerwcu. 

Prezentacja nowego wnętrza miała miejsce na targach turystycznych ITB w Berlinie, na których obecni są dziennikarze Pasazer.com. Nową ofertę katarskiej linii prezentował sam Akbar al-Baker, prezes przewoźnika. 

Airbusy A380 Qatar Airways będą miały 517 miejsc w trzech klasach podrózy - pierwszej (8 miejsc), biznes (50 miejsc) i ekonomicznej (459). Wyższe klasy podróży znajdą się na górnym pokładzie, ekonomiczna na górnym i dolnym. 

Pierwszą trasą nowego samolotu będzie rejs z Dohy do Londynu-Heathrow. Przewoźnik będzie łączył te dwa miasta aż sześć razy dziennie, w tym raz za pomocą Airbusa A319 mającego wyłącznie klasę biznesW klasie pierwszej fotele znajdują się w odległości ok. 2,3 metra od siebie. Rozkładają się do całkowicie poziomej pozycji, a pasażerowie mogą korzystać z rozrywki pokładowej za pomocą 19-calowego ekranu. 

Al-Baker wyraził nadzieję, że już niedługo uruchomione zostanie nowego lotnisko w Dosze, stolicy Kataru. Port lotniczy został zaprojektowany tak, by móc równocześnie obsłużyć sześć Airbusów A380 przy terminalu. W hangarze technicznym zmieszczą się równocześnie dwa A380. Będzie to największy budynek tego typu na świecie. Lotnisko miało zostać otwarte w kwietniu ubiegłego roku, ale po opóźnieniu najprawdopodobniej ruszy w połowie tego. 

Qatar Airways zamówił 13 Airbusów A380. 

Szef Qatar Airways podkreślił w trakcie konferencji duże znaczenie sojuszu oneworld dla rozwoju linii. Dzięki niemu i współpracy np. z Cathay Pacific poprawiła się oferta przesiadkowa dla pasażerów udających się z Kataru do Chin. Linia ma także szeroko zakrojoną współpracę z British Airways i American Airlines.Równocześnie al-Baker zdecydowanie odciął się od planów uruchomienia przewoźnika niskokosztowego. 

- Uruchomimy linię low-costową jedynie wtedy, gdy inni przewoźnicy tego typu zaczną odbierać nam pasażerów na naszych rynkach. Na razie to nie następuję, więc nie mamy takich planów - podkreślił al-Baker. 

Al-Baker zaznaczył także, że Qatar Airways jest zadowolony z samolotów Boeing 787 Dreamliner. 

- Każdy nowy samolot ma problemy wieku dziecięcego. To samo było z A380, to samo będzie z A320neo. Spodziewaliśmy się pewnych problemów z Dreamlinerem. Działamy bardzo aktywnie z Boeingiem i mamy pełne zaufanie, że te niewielkie kłopoty, które wciąż istnieją, zostaną usunięte bardzo szybko. Wierzymy w ten samolot - ocenił al-Baker. Szef przewoźnika musiał się również bronić przed zarzutami o zatrudnianie personelu pokładowego na złych warunkach. Przyznał, że personel pokładowy przez 5 lat od zatrudnienia nie może wchodzić w związek małżeński. Podkreślił, że to kwestia tego, że wyszkolenie załóg kosztuje, więc przewoźnik nie może pozwolić sobie na szybkie urlopy macierzyńskie stewardes. Zaznaczył jednak, że w przypadku doświadczonych pracowniczek, które zajdą w ciążę, linia przenosi je do pracy na ziemi i ułatwia jak najszybszy powrót do pracy po porodzie. 

Dominik Sipiński
fot. Qatar Airways, Dominik Sipinski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
greg0303 2014-04-04 16:04   
greg0303 - Profil greg0303
Salonik dla pasażerów klas pierwszej/biznes na górnym pokładzie A380 Qatar Airways:
zobacz link
krzysiekl 2014-03-07 21:33   
krzysiekl - Profil krzysiekl
co do linii europejskich a konkretnie LH, skoro zostały tu przywołane to mają jedną, dla mnie wadę. Oszukują na nagrodach. Powinni znieść w ogóle nagrody-loty na krótszych trasach skoro są droższe od normalnie kupowanych, zostawić tylko opcję "zmniejszenia ceny za punkty" przy najdroższych taryfach (np. gdy tańszych już nie ma). To by było uczciwe. Oszustom kasy nie dam:P
gosc_cee51 2014-03-07 20:42   
gosc_cee51 - Profil gosc_cee51
Mi Emirates wydaję się znacznie lepszy, porządniejszy, jedzenie smaczniejsze, a stewki bardziej zainteresowane pasażerem. Emirates > Qatar

O komforcie lotniska w Dubaju nie wspomnę, gdy porównamy to do tego malutkiego i nie wygodnego lotniska w Doha
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy