×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Qatar pokazał wnętrze A380Qatar Airways pokazał dziś (5.3) wnętrze swojego Airbusa A380. Pierwsze trzy samoloty tego typu przewoźnik ma odebrać w czerwcu. 

Prezentacja nowego wnętrza miała miejsce na targach turystycznych ITB w Berlinie, na których obecni są dziennikarze Pasazer.com. Nową ofertę katarskiej linii prezentował sam Akbar al-Baker, prezes przewoźnika. 

Airbusy A380 Qatar Airways będą miały 517 miejsc w trzech klasach podrózy - pierwszej (8 miejsc), biznes (50 miejsc) i ekonomicznej (459). Wyższe klasy podróży znajdą się na górnym pokładzie, ekonomiczna na górnym i dolnym. 

Pierwszą trasą nowego samolotu będzie rejs z Dohy do Londynu-Heathrow. Przewoźnik będzie łączył te dwa miasta aż sześć razy dziennie, w tym raz za pomocą Airbusa A319 mającego wyłącznie klasę biznesW klasie pierwszej fotele znajdują się w odległości ok. 2,3 metra od siebie. Rozkładają się do całkowicie poziomej pozycji, a pasażerowie mogą korzystać z rozrywki pokładowej za pomocą 19-calowego ekranu. 

Al-Baker wyraził nadzieję, że już niedługo uruchomione zostanie nowego lotnisko w Dosze, stolicy Kataru. Port lotniczy został zaprojektowany tak, by móc równocześnie obsłużyć sześć Airbusów A380 przy terminalu. W hangarze technicznym zmieszczą się równocześnie dwa A380. Będzie to największy budynek tego typu na świecie. Lotnisko miało zostać otwarte w kwietniu ubiegłego roku, ale po opóźnieniu najprawdopodobniej ruszy w połowie tego. 

Qatar Airways zamówił 13 Airbusów A380. 

Szef Qatar Airways podkreślił w trakcie konferencji duże znaczenie sojuszu oneworld dla rozwoju linii. Dzięki niemu i współpracy np. z Cathay Pacific poprawiła się oferta przesiadkowa dla pasażerów udających się z Kataru do Chin. Linia ma także szeroko zakrojoną współpracę z British Airways i American Airlines.Równocześnie al-Baker zdecydowanie odciął się od planów uruchomienia przewoźnika niskokosztowego. 

- Uruchomimy linię low-costową jedynie wtedy, gdy inni przewoźnicy tego typu zaczną odbierać nam pasażerów na naszych rynkach. Na razie to nie następuję, więc nie mamy takich planów - podkreślił al-Baker. 

Al-Baker zaznaczył także, że Qatar Airways jest zadowolony z samolotów Boeing 787 Dreamliner. 

- Każdy nowy samolot ma problemy wieku dziecięcego. To samo było z A380, to samo będzie z A320neo. Spodziewaliśmy się pewnych problemów z Dreamlinerem. Działamy bardzo aktywnie z Boeingiem i mamy pełne zaufanie, że te niewielkie kłopoty, które wciąż istnieją, zostaną usunięte bardzo szybko. Wierzymy w ten samolot - ocenił al-Baker. Szef przewoźnika musiał się również bronić przed zarzutami o zatrudnianie personelu pokładowego na złych warunkach. Przyznał, że personel pokładowy przez 5 lat od zatrudnienia nie może wchodzić w związek małżeński. Podkreślił, że to kwestia tego, że wyszkolenie załóg kosztuje, więc przewoźnik nie może pozwolić sobie na szybkie urlopy macierzyńskie stewardes. Zaznaczył jednak, że w przypadku doświadczonych pracowniczek, które zajdą w ciążę, linia przenosi je do pracy na ziemi i ułatwia jak najszybszy powrót do pracy po porodzie. 

Dominik Sipiński
fot. Qatar Airways, Dominik Sipinskigość_baff2 - Profil
gość_baff2
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie