United rekordzistą usług dodatkowych
Reklama
Pasażerowie Ryanaira przyzwyczaili się już do systemu rezerwacyjnego, który nachalnie próbuje skłonić do kupna walizki, ubezpieczenia podróżnego lub pakietu turystycznego w mieście docelowym. Ale to nie irlandzki przewoźnik jest światowym rekordzistą w sprzedaży tzw. usług dodatkowych.
Dominik Sipinski
Jak ustalili naukowcy największe zyski z tego obszaru czerpie amerykańska linia United. W 2010 r. - z tego roku pochodzą ostatnie pełne dane - każdy pasażer tego przewoźnika wydawał średnio ponad 34 dolary na usługi dodatkowe.
Pasażerowie Ryanaira wydawali połowę tego - średnio jedynie ponad 15 dolarów. Wśród europejskich linii prym wiódł brytyjski FlyBe z wynikiem niemal 21 dolarów na pasażera. Dla porównaniu Lufthansa osiągnęła sprzedaż na poziomie jedynie ok. 4 dolarów na pasażera.
John F. O'Connell z Uniwersytetu Cranfield oraz David Warnock-Smith z Uniwersytetu Huddersfield zacytowali te statystyki w artykule w "Journal of Air Transport Management". Ocenili także skłonność pasażerów do kupowania usług dodatkowych.
Chart: Usługi dodatkowe - srednia sprzedaż na pasażera w wybranych liniachDescription: Średnia sprzedaż usług dodatkowych w przeliczeniu na pasażera w 2010 r. Źródło: O'Connell, J.F. i David Warnock-Smith (2013), "An investigation into traveler preferences and acceptance levels of airline ancillary revenues", Journal of Air Transport Management, 33, 12-21.Tags: Author: Dominik Sipinski/Pasazer.comcharts powered by iCharts
Usługi dodatkowe zostały zdefiniowane jako wszystkie opłaty pobierane przez linie lotnicze, które nie dotyczą zapewnienia bezpiecznego, rozkładowego przelotu między lotniskami. Definicja obejmuje m.in. bagaż rejestrowany, jedzenie na pokładzie, ubezpieczenie podróżne, a także np. wynajem samochodu lub usługi turystyczne w mieście docelowym.
Analiza objęła jedynie te usługi, które sprzedaje bezpośrednio linia lotnicza, nawet jeśli to nie przewoźnik jest dostawcą danej usługi.
Ankieta przeprowadzona przez naukowców wśród pasażerów pokazała, że najchętniej kupowaną usługą dodatkową dostarczaną przez inne firmy niż linia lotnicza jest ubezpieczenie podróżne. Pasażerowie byli najmniej zainteresowani kupnem biletów na atrakcje turystyczne.
Chart: Skłonnosc do zakupu usług dodatkowychDescription: Skłonność do zakupu usług dodatkowych niezwiazanych z przelotem. Źródło: O'Connell, J.F. i David Warnock-Smith (2013), "An investigation into traveler preferences and acceptance levels of airline ancillary revenues", Journal of Air Transport Management, 33, 12-21.Tags: Author: Dominik Sipinski/Pasazer.comcharts powered by iCharts
Ponad połowa ankietowanych (55 proc.) wykazało zrozumienie tego, że przewoźnicy próbują sprzedawać liczne usługi dodatkowe. Tylko 1 proc. silnie nie zgadzał się z tą praktyką. Akceptowalność oferty była nieco większa wśród pasażerów linii niskokosztowych niż tradycyjnych.
- Ogólnie różnice między liniami niskokosztowymi a tradycyjnymi były mniejsze niż oczekiwane. Jednak z uwagi na różny poziom akceptowalności, przewoźnicy "full-service" powinni raczej ostrożnie podchodzić do rozwijania płatnych usług dodatkowych. Dobrym rozwiązaniem będzie łączenie ich z programami lojalnościowymi dla osób często latających - przekonują naukowcy w swoim artykule.
Dominik Sipinski
fot. Walter Blake, wykresy Dominik Sipinski/Pasazer.com