LOT, Enter i Blue Jet chcą wozić VIP-ów

25 lipca 2013 22:34
28 komentarzy
Reklama
Trzej przewoźnicy chcą na pokładach swoich maszyn wozić najważniejsze osoby w państwie. W przetargu ogłoszonym przez Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) startuje PLL LOT, Enter Air oraz Blue Jet. Resort obrony poinformował we wtorek (23.07) na Twitterze, że obecnie trwa procedura weryfikacji złożonych dokumentów. Kolejny etap, to zaproszenie firm do negocjacji technicznych.

Grzegorz Polaniecki, prezes linii Enter Air, w rozmowie z agencją IAR powiedział, że linia lotnicza chce udostępnić VIP-om Boeingi 737.

- Dysponujemy już w tej chwili samolotami bardzo komfortowymi i tanimi w utrzymaniu. Dodanie do naszej floty maszyn służących rządowi nie jest żadnym problemem - podsumowuje Polaniecki.

Pozostali przewoźnicy na razie nie chcieli komentować swojego udziału w przetargu.W kwietniu tego roku MON ogłosił przetarg na czarter czterech maszyn dla VIP-ów. Ministerstwo planuje wyczarterować dwa samoloty średniej wielkości i dwa małe (na 17-19 miejsc). Jednak zastrzega, że może się to zmienić pod wpływem ofert, które zostaną zgłoszone do przetargu.

Warto dodać, że obecna umowa czarteru dwóch Embraerów 175 (SP-LIG/LIH) od Eurolotu wygasa w grudniu. Jednak są w niej także postanowienia umożliwiające skrócenie lub wydłużenie jej obowiązywania.

- Przetarg powinien być rozstrzygnięty do października tak, by zwycięska firma miała czas na przygotowanie samolotów. Warunki, jakie będą musiały spełnić firmy startujące w przetargu to m.in.: certyfikaty bezpieczeństwa pilotów, polskojęzyczna obsługa, umożliwienie stacjonowania samolotów w Polsce oraz pomalowanie ich w polskie barwy. To wszystko ma zagwarantować najwyższy poziom bezpieczeństwa naszych VIP-ów - mówił w kwietniu Waldemar Skrzypczak, wiceminister obrony.

Ogłoszony przetarg to tylko tymczasowe rozwiązanie.W czerwcu 2010 r. Eurolot podpisał umowę z Ministerstwem Obrony Narodowej w sprawie czarteru dwóch samolotów Embraer 175 dla najważniejszych osób w państwie. W 2011 r., jak wynika ze sprawozdania finansowego firmy, Eurolot uzyskał za wynajem tych dwóch samolotów przychód w wysokości 35 mln zł, natomiast ich obsługa kosztowała firmę 30,5 mln zł.

Samoloty noszą narodowe barwy z napisem "Rzeczpospolita Polska", który z drugiej strony napisany jest w języku angielskim, a za sterami zasiadają piloci PLL LOT. Personel pokładowy także sygnowany jest marką narodowego przewoźnika.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_9accb 2013-07-31 09:58   
gosc_9accb - Profil gosc_9accb
oczywiste jest, że to PLL LOT powinien wozić Vipy a nie jakieś firmy "KRZAK".
trucker 2013-07-28 19:45   
trucker - Profil trucker
Ciekawe co by mówiło PiS gdyby do przetargu zgłosił sie Aeroflot ;)
gosc_5f9f8 2013-07-27 15:09   
gosc_5f9f8 - Profil gosc_5f9f8
NIe. wygra spółka Skarbu Państwa. Rząd tym sposobem "ratuje" dodatkowymi pieniędzmi PLL LOT i Eurolot. Własne spółki. Oficjalnie i bez obaw o sprzeciw UE kilkadziesiąt mln PLN. Przetarg jest bo musi. Tak się robi w RP przetargi rządowe.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy