×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Terminal w Szymanach do 2015 r.Do 2015 r. powinien powstać terminal lotniska w Szymanach. Wczoraj (30.04) ogłoszono zwycięski projekt. Rozbudowa portu lotniczego ma kosztować 200 mln zł, z czego ponad 75 proc. to unijne dofinansowanie. Jeśli port nie ruszy do 2015 r., środki przepadną. 

Zwycięski projekt można obejrzeć na stronie internetowej spółki Warmia i Mazury

Na ogłoszony przez samorządową spółkę Warmia i Mazury konkurs wpłynęło 65 prac. Wygrał projekt Studia Form Architektonicznych architekta Tomasza Lelli z Olsztyna. Teraz organizator konkursu rozpocznie negocjacje na temat projektu wykonawczego. 

Członkowie sądu konkursowego oceniali funkcjonalność, łatwość rozbudowy obiektu, komfort użytkowników oraz koszty eksploatacji. Brano także pod uwagę nawiązanie do architektury regionalnej, wpisanie się obiektu w krajobraz okolicy oraz spójność całej kompozycji.

Koszt budowy samego terminala ma wynieść 35 mln zł. Początkowo ma on mieć przepustowość na poziomie 300 tys. pasażerów rocznie. Po ewentualnej rozbudowie wartość ta ma wzrosnąć do 500 tys. rocznie. Terminal będzie przystosowany do obsługi lotów poza strefę Schengen. 

Podstawy lotniska w Szczytnie to stary port wojskowy. Znajduje się tam betonowy past startowy o długości 2 km oraz niewielki budynek obsługi pasażerskiej. Lotnisko działało do 2004 r., potem ze względu na problemy finansowe było nieczynne. Zniszczony został m.in. system ILS. 

Lotnisko jest położone ponad 50 km od Olsztyna. Trwa budowa połączenia kolejowego do portu lotniczego. 

Dominik Sipińskigość_69048 - Profil
gość_69048
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie