Radom: Powstaje nowy port lotniczy

28 września 2012 21:10
45 komentarzy
Reklama

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem już za rok na lotniczej mapie Polski pojawi się kolejne lotnisko cywilne. Port Lotniczy Radom zostanie utworzony na bazie istniejącego lotniska wojskowego Radom-Sadków.

Lotnisko będzie posiadało drogę startową o długości 2000 m oraz szerokości 60 m.

Do końca listopada 2012 roku planowane jest przeniesienie do Radomia terminalu pasażerskiego z Łodzi. To właśnie z niego w początkowym okresie działalności portu skorzystają pasażerowie. Wyłoniona w przetargu firma Holma z Warszawy będzie odpowiedzialna za rozmontowanie terminalu pasażerskiego w Łodzi i ponownie zmontowanie go w Radomiu, wyrównanie terenu w Łodzi, transport oraz montaż wszystkich elementów konstrukcji, a także wykonanie jej modernizacji. Najpóźniej do maja 2013 r. planowane jest zakończenie prac wykończeniowych.

Z biegiem czasu terminal tymczasowy zostanie rozbudowany, aby mógł sprostać zwiększonemu ruchowi lotniczemu.


Jak zapewniają władze spółki lotnisko w przyszłości będzie w stanie obsłużyć nawet 3,5 miliona pasażerów rocznie. Początkowo port lotniczy uzyska klasę 3C, co oznacza możliwość przyjmowania samolotów typu Boeing B737 czy Airbus A320. Natomiast docelowo lotnisko chce uzyskać klasę 4D.Aby jednak lotnisko cywilne mogło rozpocząć działalność wymagane jest m.in uzyskanie od Urzędu Lotnictwa Cywilnego certyfikatu oraz zezwolenia na zarządzanie lotniskiem.

Zarządzający portem lotniczym udostępnili dla potencjalnych inwestorów prezentację multimedialną ukazującą koncepcję urbanistyczno-architektoniczną zagospodarowania terenów Portu Lotniczego Radom.Justyna Żyła
fot/źródło: Port Lotniczy Radom
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_d5674 2012-10-04 14:48   
gosc_d5674 - Profil gosc_d5674
Troche Panowie mieszacie fakty. 3.5 mln nie jest liczba podana dla Radomia i jego rentownosci, a Pulawy maja do Lublina (Swidnika tak naprawde) tyle samo, co do Radomia, 60km. Z Radomia do Kielce to niecale 80km, gdzie z Kielc do Balic prawie 130km.. To jedno. A drugie, Okecie jest blisko, ale dla linii tradycyjnych, nie niskokosztowych, Modlin jest 150km na polnoc, wiec nie, nie jest w zadnym razie blisko patrzac na polskie drogi. Lublin Swidnik to 125km, nie mowiac juz o beznadziejnym dojezdzie do Lodzi, lub dalekiego Krakowa. Wiec catchment area jest wystarczajaca.
gosc_0dee5 2012-10-03 11:59   
gosc_0dee5 - Profil gosc_0dee5
z pasem 2000m to żadna linia niskokosztowa nie zaryzykuje z tamtąd lotów,zreszta blisko jest Okęcie,Modlin i Lublin wkrótce szkoda kasy.
gosc_075e2 2012-10-02 19:36   
gosc_075e2 - Profil gosc_075e2
Zgadza sie Radom na regionalne low cost lotnisko raczej sie nada i tylko tyle.Nie mam jednak pewnosci czy Kielce beda az tak laskawe aby z Radomia latac maja blisko tez Krakow z lepsza oferta ale jak bedzie istotna roznica w cenie i czesc ludzi skorzysta.zakladam ze Kielce nie wybuduja jenak lotniska swojego.Pulawy za to nalezec beda do Lublina i tamtejszego lotniska.Nie liczylbym na wielka frekwencje z Radomia i na najblizsze wiele lat 3,5 mln pasazerow to mzonka wiec trudno spodziewac sie aby Radom sie az tak rozbudowal bo kasy bedzie coraz mniej.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama