Piła też chce mieć lotnisko

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
22 stycznia 2014 22:49
31 komentarzy
Reklama

Powiat pilski otrzymał w darowiźnie od wojewody wielkopolskiego 115 hektarów terenu dawnego lotniska wojskowego. Starosta już posiada 180 hektarów. Lotnisko ma zostać rozbudowane i certyfikowane dla ruchu lotnictwa ogólnego (general aviation).

Jak informuje "Gazeta Wyborcza" darowane przez wojewodę tereny mają rynkową wartość ok. 37,8 mln zł. Powiat chce teraz zawiązać spółkę razem z miastem i rozwinąć lotnisko.

Z unijnym dofinansowaniem w pierwszym etapie ma powstać lotnisko dla ruchu general aviation. W następnych latach samorząd myśli o stworzeniu centrum logistycznego, parku technologicznego oraz ośrodka spedycyjnego.

Lotnisko w Pile było wykorzystywane do 1998 r. przez wojsko. Stacjonowały tam m.in. odrzutowce Suchoj Su-22. Po wycofaniu się lotnictwa wojskowego z pilskiego lotniska korzysta Aeroklub Ziemi Pilskiej.

Pilski port lotniczy ma drogę startową o długości 2,4 km i betonowej nawierzchni. Znajdują się tam też hangary, schronohangary oraz inne budynki użytkowe. Najbliższe czynne lotniska cywilne znajdują się w Poznaniu i Bydgoszczy - obydwa w odległości ok. 100 km.

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_20780 2014-02-02 16:48   
gosc_20780 - Profil gosc_20780
Pioter: Dokładnie taki mają plan w Pile. Zwróćcie uwagę, że jeszcze przysłowiowej pierwszej łopaty nie wbito pod Koszalinem, ale już nie brakowało wizjonerów, którzy zapowiadają loty Eurolotu i ryanaira, a Szymanach już słychać, że będą latac Airbusy A330. Znajdźcie mi jedną wypowiedź/plan dotyczący Piły, że tutaj ma być lotnisko z ruchem regionalnym? Chodzi dokładnie o uprofesjonalnienie partyzantki jaka na tym ogromnym lotnisku się odbywa każdego dnia i tyle. A w zalączeniu link z fotką bo pewnie mało kto sobie zdaje sprawę z tego, jak to lotnisko wygląda i szkoda, by zarosło chwastami. A dziś między startującymi i lądującymi samolotami odbywają się partyzanckie wyścigi quadów, motocykli i gówniarzy w "beemkach" - smiertelnych wypadków było już tutaj kilka.
zobacz link
pioter 2014-01-29 12:38   
pioter - Profil pioter
Jeśli ma być to lotnisko dla niewielkiego ruchu sportowego, biznesowego, etc. to OK, na razie dobrze, że nikt nie snuje wizjonerskich bzdetów o zbudowaniu tam lotniska, które błyskawicznie stanie się bazą dla co najmniej dwóch LCC, a autobusy nie nadążą dowozić "wniebowziętych". Przecież blisko są w miarę prosperujące Lawica i Goleniów, a już nieodległa Bydzia ledwo zipie, Koszalin bezustannie wygłasza sny o bliskiej potędze Zegrza Pomorskiego (już widzę te tabuny pasażerów na EPKO, rezygnujące z EPGD, EPPO czy EPSC). Natomiast pytanie, czy na potrzeby GA potrzebna jest aż tak rozbudowana infrastruktura, przecież to też generuje niemałe koszty utrzymania, a ruch aeroklubowy, sportowy i biznesowy nie da aż tak dużych wpływów z opłat, by spokojnie to utrzymać i zarabiać.
gosc_841d9 2014-01-25 21:50   
gosc_841d9 - Profil gosc_841d9
Dokładnie jak niżej. To chyba pierwszyy przypadek lotniska (bo nie brakuje takich co mają chwasty na pasie ale już mówią, że A330 będą lądowały), gdy nie ma mowy o takich bzdurnych marzeniach. pierwszy przypadek gdy nikt nie opowiada bajek i bzdru, jedyne co chcą w Pile zrobić to sprofesjonalizować to co mają - ogrodzić, oświetlić, uruchomić podstawowe systemy naprowadzające, mieć nad tym konrtrole. Tu ma być po prostu lotnisko na wzór takiego jakie jest w Lubinie w dolnośląskiem, Mielcu czy do niedawna w Radomiu (bo też marzenia zaczęli realizować). W Pile odbywa się kilkaset operacji lotniczych tylko latem, są to dwumiejscowe samoloty ale nie brakuje dwusilnikowych kilkunastomiejscowych, tutaj zlatują się biznsmeni, kilku obcokrajowców przylatuje regularnie doglądać swoje biznesy. Im po prostu szkoda ogromnej infrastruktury jaką już mają i chcą ją wykorzystac w minimalnym i rozsądnym stopniu a nie takim, jak Koszalin czy Gdynia!
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama