Szymany w rękach samorządu

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
26 października 2012 11:48
10 komentarzy
Reklama

Port Lotniczy Mazury musi oddać lotnisko w Szymanach samorządowi. Wczoraj (25.10) taki wyrok wydał sąd okręgowy w Olsztynie.

Ponad pięć lat temu samorząd województwa warmińsko-mazurskiego przekazał lotnisko w Szymanach spółce Port Lotniczy Mazury, której władze - jak twierdzi samorząd - zadeklarowały że wybudują regionalny port lotniczy do końca 2015 roku. Jednak przez ostatnie lata nic w tym kierunku nie zrobiono. Tymczasem planowana inwestycja musi zakończyć się przed upływem 2015 roku. Jeżeli tak się nie stanie to przepadnie całe dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Równo rok temu sprawa wypowiedzenia dzierżawy lotniska trafiła na wokandę. Sąd w Olsztynie uznał, że samorząd ma prawo wypowiedzieć umowę dzierżawy, ale nie ze skutkiem natychmiastowym. Na tę chwilę nie wiadomo, kiedy spółka "odda" lotnisko w Szymanach. Pewne jest jednak to, że samorządowcy muszą się spieszyć, aby w trzy lata wyszykować port lotniczy.

Wieża na terenie portu lotniczego Mazury

Lotnisko zarządzane jest przez spółkę Port Lotniczy Mazury Sp. z o.o. (poprzednio Porty Lotnicze Mazury-Szczytno Sp. z o.o.). Od 2008 r. spółka należy do grupy European Business Partners Sp. z o.o. (EBP).

W latach 1996-2003, w sezonie letnim, odbywały się regularne, cotygodniowe loty z Warszawy i z kilku miast w Niemczech. Port w Szymanach (ICAO:EPSY, IATA:SZY) posiada infrastrukturę zdolną do obsługi samolotów średniej wielkości, w tym 2000-metrową betonową drogę startową, oraz posiada system ILS.

Lotnisko Mazury położone jest 10 km od centrum miasta Szczytna i 58 km od stolicy regionu, Olsztyna. W promieniu 70 km znajdują się atrakcyjne ośrodki turystyczne, takie jak Mrągowo, Mikołajki, Giżycko czy Gierłoż. Polsko-rosyjskie przejście graniczne w Bezledach, oddalone jest od lotniska o około 110 km. Lotnisko leży w krainie unikatowych kompleksów leśnych i tysiąca pięknych jezior mazurskich.

Piotr Bożyk
Fot. Lotnisko Szymany
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
pioter 2012-10-31 14:02   
pioter - Profil pioter
Dla mnie lokalizacja bez sensu - mimo że mieszkam niedaleko jakoś nie widzę lotniska w Szymanach. Po pierwsze fatalny dojazd - do GDN mam coraz więcej ekspresówki, za tryz lata może już prawie spod domu będę miał S7 do samego lotniska - a tu z Olsztyna droga wąska, kręta jak diabli i w nienajlepszym stanie - taki sam dystans do GDN pokonuję dwa razy krócej niż do Szyman. Poza tym kogo lotnisko ma obsługiwać? Aglomeracje typu Pisz, Sczytno czy Mikołajki? Sam Olsztyn ruchu nie nakręci, spójrzmy na BDG - cały czas pod kreską, a bliziutko oprócz Bydzi mamy Toronto czy Ino - łącznie te trzy miasta mają więcej mieszkańców niż region w promieniu 200 km od Szyman! BIałystok też nie pojedzie na Szymany, szybciej mają do Modlina, a i oferta bogata.
Jak dla mnie chore i kosztowne zaspokojenie ambicji, żeby Olsztyn też miał lotnisko. Zeby dopłacać i wozić parę osoób do Warszawy wystarczy wydłużyć pas w Dajtkach o 400 m i już ATR 42 mógłby operować. Po kiego diabła te Szymany??? CIA wyląduje na tym, co jest ...
gosc_ec089 2012-10-29 11:45   
gosc_ec089 - Profil gosc_ec089
głupota... Może jedno w Szymanach a drugie w Olsztynku? Ludzie, co za kraj! Lotnisko w każdej pipidówie a kto to będzie opłacał? Pomyslcie o Waszych podatkach i dziurawych drogach... macie już za dobrze na mazurach? Ostatnio jak jechałem to myślałem POLSKA B? nie, POLSKA C albo D! Wybudujecie sobie lotnisko, będziecie FRansie dopłacać kilka baniek, po dwóch latach wszystko dupnie jak w Hiszpanii a dróg jak nie mieliście tak mieć nie będziecie!
gosc_d2159 2012-10-28 11:00   
gosc_d2159 - Profil gosc_d2159
z tym hura optymizmem to bylbym ostrozny bo owszem lotnisko potrzebne ale bedzie to lotnisko niszowe: moze jakies polaczenia sezonowe w wakacje a poza tym kilka! low costow w tygodniu gdzie bedzie to zalezalo od wielkosci doplat ze strony wojewodztwa... no ale zycze powodzenia :)
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama