×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Ryanair wybierze Boeinga 737 MAXKończy się kilkuletni proces wyboru nowych samolotów przez Ryanaira. Jak donosi irlandzki dziennik "Independent", przewoźnik pozostanie wierny Boeingowi. Nowe zamówienie mają ogłosić na wspólnej konferencji Enda Kenny, taoiseach (szef rządu) Irlandii, oraz Barack Obama, prezydent Stanów Zjednoczonych.

Jak donosi dziennik, zamówienie zostanie ogłoszone w trakcie przyszłotygodniowej wizyty Kenny'ego w Waszyngtonie z okazji dnia św. Patryka, patrona Irlandii. Nowe zamówienie Ryanaira ma być warte 14 mld euro i obejmować 200 samolotów. Obecnie irlandzki przewoźnik posiada we flocie ok. 300 maszyn typu Boeing 737-800. Zamówienie zostanie złożone prawdopodobnie na zmodernizowany model 737 MAX 8. Już w styczniu br. pojawiły się nieoficjalne informacje, że Ryanair jest na półmetku rozmów z Boeingiem.

Negocjacje pomiędzy przewoźnikiem a amerykańskim producentem ciągnęły się od trzech lat, ponieważ Ryanair chciał wynegocjować duże zniżki z uwagi na wielkość zamówienia.

Irlandzka linia wielokrotnie podkreślała, że rozmawia też z innymi producentami, a w 2011 r. podpisała nawet porozumienie (Memorandum of Understanding) z chińskim COMAC-iem. Według tego dokumentu Ryanair i spółka z Państwa Środka zobowiązali się do współpracy przy projektowaniu nowego modelu C919, konkurencyjnego wobec Boeinga 737.

Najprawdopodobniej rozmowy z COMAC-iem miały na celu jedynie wywarcie presji na Boeinga. Ryanair liczy bowiem na jak najszybszą dostawę samolotów, by utrzymać niską średnią wieku maszyn we flocie. Tymczasem samoloty COMAC C919 nie rozpoczną lotów komercyjnych przed 2018 r. 

Dominik Sipiński
fot. Piotr Bożykgość_4da7c - Profil
gość_4da7c
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie