LOT: Bez 787 do kwietnia lub czerwca

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
12 lutego 2013 12:27
12 komentarzy
Reklama

W najlepszym wypadku Boeingi 787 Dreamliner PLL LOT mogą w kwietniu polecieć z pasażerami. Natomiast według wariantu pesymistycznego maszyny rozpoczną operacje dopiero w czerwcu.

- Jeden i drugi scenariusz wymusił przedłużenie dotychczasowych umów leasingowych na Boeingi 767, których mamy jeszcze 4 sztuki - powiedział nam Tomasz Balcerzak, członek zarządu PLL LOT ds. operacyjnych.

Jak podkreślają amerykańscy eksperci, nie ma żadnych gwarancji, że Dreamlinery ponownie będą mogły latać w tym roku. Według najbardziej ponurych scenariuszy, najnowsze maszyny Boeinga mogą pozostać uziemione nawet do przyszłego roku.

Kłopoty z akumulatorami Boeingów 787 spowodowały, że ponad trzy tygodnie temu uziemiono wszystkie Dreamlinery, w tym również te należące do PLL LOT. W tej chwili polski przewoźnik zaplanował już, że wszystkie rejsy do 1 kwietnia zostaną wykonane starszymi Boeingami 767-300ER. Harmonogram ten może jednak ulec zmianie.
Inauguracyjne loty na nowym typie samolotu do Toronto, Nowego Jorku i Pekinu mają odbyć się właśnie 1 kwietnia. Pierwotnie do początku marca wszystkie Boeingi 767-300ER miały zostać zastąpione nowoczesnymi Dreamlinerami.

- Oczywiście póki co siatka na sezon letni jest na zaplanowana na pięciu maszynach. W związku z tym należałoby wynająć jeszcze jeden samolot, ale ta piąta maszyna potrzebna byłaby dopiero od maja, więc mamy jeszcze chwilę na podjęcie decyzji - dodaje Balcerzak.

Obecnie we flocie przewoźnika pozostały 4 maszyny 767-300ER. Na siatkę powrócił Boeing o rejestracji SP-LPA, który był już na przeglądzie oddawczym do leasingodawcy, natomiast maszyna SP-LPG odleciała na przegląd do Szanghaju w celu przeprowadzenia przeglądu typu C (ang. C-Check). Na tę chwilę rejsy dalekodystansowe obsługują dwa samoloty B767 SP-LPB i SP-LPE.Warto dodać, że Boeing 787 Dreamliner wykonał lot testowy zgodnie z zezwoleniem amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA).

Maszyna o rejestracji N787FT napędzana silnikami GEnx-1B wykonała rejs z lotniska Grant County Airport (KMWH/MWH) do Boeing Field King County International Airport (KBFI/BFI), który trwał ponad dwie godziny.

Inspektorzy amerykańskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) szukający przyczyn dwóch pożarów akumulatorów, które wybuchły na pokładach Dreamlinerów należących do japońskich linii ANA oraz Japan Airlines poinformowali, że będzie należało przejrzeć cały proces certyfikacji układu baterii, który miał miejsce w 2006 roku.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk, Tony Rodgers
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
stanjpn 2013-02-14 12:40   
stanjpn - Profil stanjpn
Szybko zerwać umowę, dogadać się z airbusem na a332, może a333. Sami jeszcze zapewnią pilotów, bo wizerunkowo im się to opłaci. A najlepiej to w ogóle zamknąć wszystkie połączenia dalekodystansowe. LOTu na to na razie nie stać. Lepiej dogadać się z ANĄ, feedować im połączenia, podobnie z AirChina. Tyle, że ANA miała ewentualnie latać do WAW na 787 włąsnie, więc dupa. Podbój Azji jest głupotą. Nie wyjdzie. Za to do USA, to ma jakiś tam sens, tylko po to można by zostawić szerokokadłubowe, dla wożenia Ruskich czy Sowietów, czy Hindusów. Ale do tego trzeba kupić kilka A320/319 - tani sposób na Indie z WAW.
hops 2013-02-13 14:38   
hops - Profil hops
@ gosc_87576 co Ty za historie opowiadasz XD ma uprawnienia na to na co starczy mu type rating. nie wymyślaj przepisów, a jak jakieś cytujesz to podaj źródło ;)
gosc_87576 2013-02-13 12:51   
gosc_87576 - Profil gosc_87576
Ale zgodnie z przepisami pilot liniowy nie może w jednym czasie mieć uprawnień na dwa różne typy maszyn.
Fakt że 787 jest zaprojektowany tak, żeby można było w krótkim czasie przeszkolić pilotów z 767, ale mimo wszystko nie ma jednego kokpitu tak, jak w a330/340, więc piloci nie mogą latać kiedy im się podoba dreamlinerem, a potem przesiadać się na 767.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama