Prawa strażaków łamane?

Prawa strażaków łamane? Brak przywilejów emerytalnych dla lotniskowych strażaków łamie konstytucyjną zasadę równości. Tak twierdzi w piśmie przesłanym do Jerzego Millera, ministra spraw wewnętrznych i administracji, Helsińska Fundacja Praw Człowieka.Spór o emerytury dla tej grupy trwa już od roku. Strażacy zrzeszeni w Stowarzyszeniu LSR-G z siedzibą na lotnisku w Katowicach zwracają uwagę, że choć...
20/09/2011 09:37   
Komentowanie dostępne dla zalogowanych użytkowników
hops 2011-09-23 16:57   
hops - Profil hops
czytam literalnie rozporządzenie, a nie co kto pisze na zaświadczeniu czy świadectwie ukończenia kursu (btw certificate jak zapewne wiesz nie oznacza tylko certyfikatu).
wprost 2011-09-23 16:24   
wprost - Profil wprost
Jako firma dostarczamy sprzęt dla wszystkich straży na całym świeci i też organizujemy szkolenia certyfikacyjne dla straży lotniskowych i przepisy ICAO obowiązują także w Polsce. Uczestniczymy także czasami w certyfikacji polskich lotnisk na zlecenie ULC i nie dziwi mnie, że czytając szkolenie rozumiesz to jako szkolenie a nie wymóg otrzymania papieru na którym pisze certyfikat arff. Dlatego napisałem o zasadzie do której się osobiście stosuje od ponad siedemnastu lat. Gdyby nie to pewnie dalej ustawiałbym jako marszałek samoloty na Okęciu. Zresztą bardzo fajna praca.
hops 2011-09-23 15:51   
hops - Profil hops
btw, tak się składa, że mam blade pojęcie ;)
hops 2011-09-23 15:50   
hops - Profil hops
proponuję nie wypowiadać się na tematy, które są bliskie Twojej dziedzinie, albo zasłyszanych "od tego" czy "tamtego". w rozporządzeniu jest mowa o SZKOLENIU i tylko SZKOLENIU.
wprost 2011-09-23 14:31   
wprost - Profil wprost
Tak jak piszesz, szkolenie odbywa się na lotnisku a certyfikacja w ośrodku ICAO w UK, Lipsku czy też USA. PROPONUJĘ CZYTAĆ PRZEPISY ZE ZROZUMIENIEM LUB W KONSULTACJI Z PRAWNIKIEM ZWŁASZCZA JAK TYCZĄ SIĘ DZIEDZINY O KTÓREJ NIE MA SIĘ BLADEGO POJĘCIA.
hops 2011-09-23 12:50   
hops - Profil hops
szkolenie, a certyfikacja to dwie różne bajki.
wprost 2011-09-22 20:24   
wprost - Profil wprost
Zgadzam się z Tobą całkowicie, co do równego traktowania. Co do certyfikacji jest tam takie zdanie "przynajmniej raz na trzy lata w specjalistycznym..." o ile dobrze pamiętam. Szkolenie odbywa się w ośrodku certyfikowanym przez ICAO i zakończone jest egzaminem potwierdzającym umiejętności. I to jest właśnie ta certyfikacja personelu.
hops 2011-09-22 18:41   
hops - Profil hops
skoro ma być "równo i sprawiedliwie" to wszystkie formacje straży powinny być równe, ot co.
nie ma czegoś takiego jak certyfikacja personelu LSRG. a przywoływane rozporządzenie mówi jedynie o szkoleniach (plus sprzęt, wymagania co do kategorii, planów, etc.) ale nie certyfikacji. p.poż jako element struktury Zarządzającego jest certyfikowany wraz z Zarządzającym czyt. portem lotniczym.
wprost 2011-09-22 18:27   
wprost - Profil wprost
Co do ostatniego zdania, to problemem jest to, że pozostałe jednostki nie potrafią się zorganizować lub wręcz nie chcą. Lotniskowi występują jako osoba prawna, a takiego odpowiednika nie ma straż zakładowa mimo próśb o zorganizowanie się ze strony organizacji skupiającej straże lotniskowe. Certyfikacji podlega personel LSRG niezależnie od certyfikacji lotniska. Wynika to z rozporządzenia w sprawie przygotowania lotnisk do sytuacji zagrożenia, gdzie także określa się wymogi sprzętowe.
hops 2011-09-22 12:33   
hops - Profil hops
ilość obowiązków, a faktyczne zdarzenia to dwie różne sprawy. zgadza się, że LSRG to "zespół pieśni i tańca" (czyt. szkoleni do walki z wieloma zagrożeniami) ale faktyczne działanie to inna sprawa.
poza tym certyfikacja co trzy lata dotyczy całego portu, a nie tylko straży.
owszem zdarza się, choć rzadko - bo wiąże się to z obniżeniem kategorii p.poż lotniska lub jego zamknięciem - że jednostki LSRG działają poza portem.
skoro należy się "coś" LSRG to należy się wszystkim strażom zakładowym.
4tech 2011-09-20 14:25   
4tech - Profil 4tech
Ja się na tym nie znam;) powiedzmy... Jednakże mie raz czy dwa widziałem czy bylem świadkiem gdy LSP brała udział w gaszeniu pożarów lasów, brała udział w ratowaniy ofiar wypadków komunikacyjnych, czy tak prozaicznych działań jak pomoc przy wyladunku/ zaladunku bagażu do samolotu;) pojedyncze sekcje brały udział w usuwaniu skutków skażeń amoniakiem ( zakłady mięsne i chemiczne w Bydgoszczy). Udział LSP w poszczególnych akcjach wynika z potrzeb i możliwości.
wprost 2011-09-20 14:10   
wprost - Profil wprost
Akurat informacje mam z pierwszej ręki, zarówno od strażaków lotniskowych jak też miejskich. Obu formacją na całym świecie dostarczamy sprzęt. Do powodzi 2008 i 2009 było oddelegowanych kilku strażaków z lotnisk(KW PSP Kraków). Skażenie chemiczne w bieżącym roku na C17 było usuwane dwukrotnie w porcie regionalnym przez lotniskowych, a nie przez pluton chemiczny PSP, który nie miał sprzętu aby się podjąć zadania. Okęcie musi wyszkolić ludzi z ratownictwa kolejowego do czasu uruchomienia linii kolejowej. Akcja Samolot tak jak przytoczyłeś polega na wsparciu działań lotniska, aczkolwiek powinieneś dodać, że PSP kładzie wielki nacisk aby ją uruchamiać w przypadku zaistnienia katastrofy a nie w momencie zaistnienia przesłanki jak jest obecnie. Ma to swoje racjonalne uzasadnienie, bo jak lotnisko nie opanuje sytuacji w trzy minuty to faktycznie będą potrzebni ludzie do zamiatania. Poproszę Cię jeszcze raz abyś podał źródło swojej wiedzy na temat straży lotniskowych, tak abym mógł zasięgać fachowej informacji także u Ciebie, aby móc się wypowiadać.
tomwkr7 2011-09-20 13:23   
tomwkr7 - Profil tomwkr7
Taa dokładnie to samo co robi LSRG? dziwne jeszcze nie widziałem strażaka z LSRG żeby działał w przypadku skażenia np. amoniakiem, nie widziałem też żeby ratował ludzi i mienie np. w powodzi. Nie zapomniałem może nie wiesz ale wypadek kolejowy zaliczany jest do wypadków komunikacyjnych. Słyszałeś o czymś takim jak AKCJA SAMOLOT? To jedna z procedur obowiązująca w PSP, która dotyczy wsparcia LSRG przez PSP w przypadku awaryjnych lądowań samolotów. Więc może lepiej zasięgnij fachowej informacji a dopiero później się wypowiadaj.
wprost 2011-09-20 13:07   
wprost - Profil wprost
A mógłbyś dokładniej przytoczyć swe źródła? Bo te szersze zakresy to podałeś dokładnie to co między innymi robią lotniskowe straże, zapominałeś o ratownictwie kolejowym i wysokościowym i o certyfikacji co trzy lata. No i nie wiesz nawet tego na jakim terenie działają.
tomwkr7 2011-09-20 12:31   
tomwkr7 - Profil tomwkr7
Co? Jakie większe obowiązki? Z tego co wiem to LSRG działa tylko na terenie lotniska i jednym z głównych zadań jest zabezpieczenie tankowania samolotu, startu i lądowań a działają tylko w razie katastrofy (a ile takowych mamy?). Dwa to zarobki są większe niż w PSP. A dla porównania PSP działa w o wiele szerszym zakresie (pożary, zagrożenia chemiczne, wypadki komunikacyjne także lotnicze!!!, inne MZ itd.). Więc niech nikt mi nie mówi że LSRG ma więcej obowiązków bo to kpina.
ktgracz 2011-09-20 11:00   
ktgracz - Profil ktgracz
zawiera*
ktgracz 2011-09-20 11:00   
ktgracz - Profil ktgracz
przestrzeganiu konstytucji.... haha owa konstytucja zajmuje tak dużo poprawek, że dowolna ustawa może być z nią zgodna i zarazem sprzeczna xD //
Co do przywilejów.. wszystkim po równo czyli (prawie) NIC - tu nie ma nic do roboty, bo sam to załatwi do 2020 r powojenny wyż demograficzny.
wprost 2011-09-20 10:26   
wprost - Profil wprost
Ludzie Ci mają całkowitą racją, bo skoro jedni mają a drudzy w takiej samej sytuacji nie mają to coś jest nie tak.

Całkowicie osobnym tematem jest czy akurat ta grupa powinna mieć takie przywileje społeczne.

Artykuł jest o przestrzeganiu konstytucji.
hops 2011-09-20 09:47   
hops - Profil hops
haha co za hipokryzja "Ze względu na małą liczebność tej grupy zawodowej (ok. 400 osób w kraju) koszty byłyby ograniczone." A już reszta zakładowych straży bez przywilejów to "ok"? Co to za wypowiedź "mają nawet większe obowiązki" może odpowiedzialność, ale to powód do licytowania się?
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy