Czy polecimy gratis?

Czy polecimy gratis? Czy wpuszczą nas na pokład? Czy Ryanair nie anuluje darmowych lotów? - pytają czytelnicy, którym udało się zarezerwować darmowe bilety Ryanair w ostatniej promocji "Kup bilet, drugi otrzymasz gratis". Po tym jak redakcja pasazer.com ujawniła dziurę w systemie rezerwacji pokazując, że możliwa jest rezerwacja biletów za kilka groszy, ruszyły lawinowe rezerwacje chętnych na...
17/01/2007 13:45   
Komentowanie dostępne dla zalogowanych użytkowników
gosc_diplo 2007-02-08 23:02   
gosc_diplo - Profil gosc_diplo
!Hola! Ja wróciłam wczoraj z podróży Gdańsk-Sztokholm- Frank(hahn)-Girona barcelona i powrot z Girony-Frankfurt-Wrocław. Przez te pare dni nałapałam tyle wrażeń, że wystarczy mi do wakacji. No chyba, że znajdą się podobne cenowo loty na weekend majowy ;) Pozdrawiam wszystkich Koczersów których spotkałam po drodze.
Dorota
szumny 2007-02-07 11:51   
szumny - Profil szumny
Przyjąłem - nie wiem czy prawdziwe - dane Ryana: Przychód 1,7 mld EUR, Zysk: 302 mln EUR, czyli koszty ogółem 1,4 mld EUR. Przy 35 mln pasazerów - koszt śreni przelotu na pasazera ok. 40 EUR. Trasa WAW-Londyn jest dłuższa niż średnia tras Ryana więc powinno być więcej niż ww średnia. Nie jest to doskonała metoda i nie uwzględnia wielu czynników ale prosta.
marco 2007-02-06 18:37   
marco - Profil marco
Mimis zgadzam się z Tobą. Ja tylko symuluję koszty i kilometry ażeby choć uchwycić ile kosztuje netto taki lot. Nie znam dokładnych danych więc dlatego dodałem aby ktoś kto zna dokładne liczby / koszt paliwa, kilometry itp / dołączył się do dyskusji.
mimis 2007-02-06 18:16   
mimis - Profil mimis
Marco, ale czemu zakładasz, że w 1 stronę do Londynu jest a) 2000 km, i b) samolot wypali aż prawie 14 ton paliwa? Np. z Krakowa do Luton jest 1425 km po ortodromie. Nawet jeśli korytarz nie jest najkrótszą drogą i dodamy trochę na odejście i podejście do lotniska, to nie wyjdzie 2000km. Co do spalania, to kołacze mi się po głowie, że wychodziło chyba koło 6-7 ton na trasę typu KRK-LTN - ale o tym pewnie więcej może powiedzieć 'Stansted' albo inni. Ile kosztuje paliwo lotnicze - nie wiem, ale chyba nie wychodzi to wszystko aż tak drogo jak liczysz.
my 2007-02-06 18:06   
my - Profil my
do marco: Przeliczyles sie z kosztami paliwa.

1. paliwo lotnicze odmierza sie w tonach. Przyjmujac cene paliwa na poziomie 780 USD/t (obecnie w zaleznosci od lotniska jest to 600-650 USD/t). Przyjmujac kurs wymiany EUR/USD na poziomie 1.27. Koszt paliwa na trasie WAW-SKG-WAW ( okolo 100 km blizej ow niz WAW-LTN) dla samolotu A320 w konfiguracji 180Y wynosi okolo 6500 EUR. co w przeliczeniu na pax'a daje okolo 18 EUR. Oczywiscie koszt pal;iwa jest kalkulowany dla lotu powrotnego.

Jak widzisz koszty te sa znacznie nizsze niz Twoje wyliczenia. Oczywiscie do tych kosztow nalezy doliczyc wszystkie koszty bezposrednie zwiazane z lotem (wynagrodzenia zalogi, maintenance, koszty pasazerskie, itp) oraz koszty pośrednie (personel biurowy, materialy biurowe, komputery, itp.). Sumujac to wszystko mozesz uzyskac koszt calkowity danego lotu.

Pozdrawiam,
marco 2007-02-06 17:44   
marco - Profil marco
Czy ktoś z Was starał się kiedykolwiek policzyć ile kosztuje netto /bez zysków/ lot np. z Krakowa do Londynu jakiegokolwiek przewoźnika np. samolotem airbus 319. Wprowadźmy przypuszczalne dane dotyczące kosztów paliwa /zakładam przy 147 pax 4,9 litrów na 100km lotu. To daje nam 720 litrów na 100km przy pełnym obciążeniu. Do londynu zakładam 2000km to daje nam 14400 litrów. Paliwo lotnicze zakładam że kosztuje 3PLN za litr. Czyli koszt tylko paliwa to 43.200 PLN. Teraz podzielę tę kwotę przez 147 pax = 294 PLN za osobę. Cholera, gdzie jest błąd bo wychodzi mi czarno na białym że loty do UK poniżej 300 PLN są niepłacalne dla przewoźnika. Jeśłi ktoś wie więcej na ten temat to zapraszam do dyskusji, bo przecież gdzie jeszcze koszty obsługi samolotu, maintenance, obsługa naziemna, koszty odprawy, bagaż, wypłaty dla pilotów, stewardes. NO I ZYSK DLA FIRMY !!! Jeśłi ktoś ma dane na ten temat to proszę o wpis. Dodam tylko, że leciałem kiedyś czarterem i koszt jego wynajęcia to dla firmy turystycznej wydatek rzędu 70.000 PLN / Lot na Kos i z powrotem /
szumny 2007-02-06 16:39   
szumny - Profil szumny
Do UA: Potwierdzam. Cena, samolot i warunki zgodne z tym co piszesz. Ale na loty z transferem np. w KBP ceny na razie wysokie. Np return-ticket Lvov-Moscow-Lvow (via kiev-Borispol) to prawie 300 USD. (nie z UIA tylko ze SVIT-em bo UIA nie lata tam.)
gosc_UA 2007-02-06 16:29   
gosc_UA - Profil gosc_UA
!!! No to coś nowego !!!!! Przynajmniej dla mnie bo doświadczenia dużego w lataniu nie mam. Obudziła się nam Ukraina. Nie są to typowe LCC, ale ceny jak w LCC. Lwów - Kijów -Lwów (LWO-KBP-LWO) za 42 USD. Zrobiłem. Spawdzone. Z posiłkiem (2 kanapki+napój). Boening 737- (chyba 400 bo na oko 150 mijsc). Fotele skórzane - jak u Ryana granatowe). Gazety. Punktualnie. Linia zobacz link (Ukrainian International Airlines) ale tak samф cene maja w Aeorosvit.ua. Platnosc karta bez oplat dodatkowych. Lotnisko we Lwowie ma idealny dojazd od strony "polskiej". Z Przemysla bliæej niz na Rzeszow-jasionka.
humbak 2007-02-06 11:10   
humbak - Profil humbak
U mnie też juz po tych wojażach za grosze: CRL-PSA-CRL-CCF-CRL oraz KRK-HHN-KRK udane, punktualne, przyloty przed czasem i bardzo miłe, choć istnieje bardzo duża przepaść między tym, co Rajan ma w karcie menu, a tym, co można dostać do jedzenia (najczęściej już nie mieli nic większego...). Poza tym rezerwacja w Hertzu przez stronę Rajana okazała się niewypałem i pojechaliśmy autobusem w końcu do Trewiru. Generalnie jednak wrażenia miłe.
paolo-79 2007-02-06 10:08   
paolo-79 - Profil paolo-79
droga Martino-oczywiscie,wiekszosc inii daje sobie pare minut w zapasie,by zawsze wygladalo ze sa na czas...potwierdzenie wplaty?na poludniu hiszpanii?chyba rzeczywiscie dziwne by bylo gdybys je dostala:)
paolo-79 2007-02-06 10:06   
paolo-79 - Profil paolo-79
bergamo-girona,girona-hahn za pare centow tez bez problemow:)
gosc_black 2007-02-06 09:56   
gosc_black - Profil gosc_black
Krakow-Hahn- Bergamo i z powrotem zaliczone ;) wszystko w porzadku - plus dla ryana za ladowanie przed czasem - generalnie tylko czekac nastepnej takiej promocji ;)
martina 2007-02-06 09:33   
martina - Profil martina
Potwierdzam - lot Wroclaw-Hahn-Malaga i z powrotem bez problemów.
Do tego dwie ciekawostki:
1. Ryan szczyci się tym, że przylatuje na czas. Czy nie wydaje się jednak dziwne, że dolatuje na miejsce nawet godzinę przed czasem? Nie można sie oprzeć wrażeniu, że godziny przylotu są podawane z dużym zapasem.
2. Zarezerwowany przez stronę Ryana hostel w Maladze okazał się być przy innej ulicy i mieć inny pokój(6 łożek i sofa, a nie 4 łóżka) niż ten zarezerwowany. Żadnego potwierdzenia wpłaty "do ręki" właściciela.
marqoos_pl 2007-02-02 13:05   
marqoos_pl - Profil marqoos_pl
Bilety sa akceptowane bez zadnych problemow, zadnej dodatkowej kasy nie pobieraja, nic sie nie dzieje. Jednak teraz tez uwazam, ze byla to celowa akcja. Ryanair jest zbyt pazerny, zeby pozwolic sobie na takie 'pomylki'. Jezeliby juz wykryli, to by to poprawili w ciagu kilku godzin. A tak, to darmowa reklama w prawie wszystkich TV, w gazetach, na forach internetowych... I biznes sie kreci... :)
chris 2007-02-02 10:52   
chris - Profil chris
Stenus : Zgadzam sie ze tak powinno byc. Mozna zajac sie jedynie rzeczowa dyskusja i nie zwracac uwagi na takie zagrania , ale one dzieki temu same nie znikna, a moze byc ich nawet wiecej.
humbak 2007-02-02 10:18   
humbak - Profil humbak
KOCHANI! LUDZIE! Tu ma byc o dywagacjach na temat bledu informatycznego Rajana, a nie o obrzucaniu sie blotem. Rufusie, Katko i Chrisie! Apeluje do Was, abyscie sie opamietali, tak teraz, jak i na przyszlosc. Nie robmy tutaj forum Onetu! Zdecydowanie moderator powinien wkroczyc, gdyz jak widac, temat sie juz wyczerpal. Okazalo sie, ze ludzie lataja za te grosze (sam do nich naleze), Rajan wpuszcza, Rajan przelatuje, jest wszystkim dobrze, a tutaj juz zostala energia tylko na wzajemne docinki. Albo dyskutujemy o przemilym lataniu Rajanem, albo prosze moderatora o zamkniecie watku. Dziekuje! :o))))
chris 2007-02-02 08:22   
chris - Profil chris
gs : Nie zgadzam sie z takim stwierdzeniem. Jeżeli reaguje gwałtownie i zdecydowanie to jedynie w przypadku obrzucania mnie błotem przez ludzi pokroju rufusa. Nie ma to jednak nic wspólnego z chamstwem i agresja. Mam prawo do obrony.
Pozatym mówmy może o faktach.
Na przykładzie tego wątku. Zareagowałem gwałtownie nie dlatego że rufus zwrócił mi uwagę tylko dlatego że obraził mnie w pierwszej swojej wypowiedzi. GS Zadaj sobie trochę trudu i przeczytaj wątek od momentu skomentowania go przez rufusa. Chyba nie trudno zrozumieć że gość skomentował moją wypowiedź jedynie po to aby mnie obrazić, wyśmiać i zrobić ogólną zadymę w tym wątku. Najwyraźniej po to tu jest i to go najwyraźniej bawi. Jednak nie do obrażania służy to forum.
katka 2007-02-02 01:59   
katka - Profil katka
widze rufus znow odezwaly sie twoje sklonosci homoseksualne,juz ci pisalem ze to nie te forum a ten watek jest pt:"Czy polecimy gratic?"
gs 2007-02-02 01:28   
gs - Profil gs
No niestety z przykroscia musze stwierdzic, ze to Ty chris reagujesz nieuzasadniona agresja i chamstwem na kazde zwrocenie Tobie uwagi! I to wlasnie takie typowe i krajowe ;)
chris 2007-02-01 23:28   
chris - Profil chris
Dzięki Stenus. Na szczęście można tu jeszcze czasem z kimś porozmawiać nie narażając się na niczym nie uzasadniona agresję i chamstwo.
Niestety to takie typowe "nasze" i krajowe. Ludzi takich niestety spotykam codziennie np na drodze. Wtedy też są odważni bo anonimowi i nie zniszczalni za kółkiem ... Jak to powiedział cyniczny Bill Murray " Ludzie to buraki " Czasami przyznaję mu rację ...
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy