Przewodnik - Kair (Egipt)

Kair stolica i największe miasto Egiptu. Leży po obu brzegach Nilu oraz na licznych wyspach na rzece, nieco na południe od miejsca, w którym Nil przechodzi w deltę.

Najstarsza dzielnica miasta leży na wschodnim brzegu Nilu. Dalej, miasto rozpościera się na zachód, zajmując dawne tereny rolnicze. Zachodnie dzielnice zbudowano XIX w., w nawiązaniu do wzorców zachodnioeuropejskich (m.in. Paryża po roku 1870), i dlatego więcej jest tam szerokich alei, zieleni i otwartych przestrzeni. Natomiast stare, wschodnie dzielnice, mają zupełnie odmienny wygląd: gęsta zabudowa, małe, zatłoczone alejki, kończące się często ślepymi zaułkami. Dlatego większość biur i budynków rządowych mieści się w zachodniej części miasta, a dzielnice wschodnie cechuje duża liczba zabytkowych meczetów.

Kair miasto, które nigdy nie zasypia – tygiel kultur, nieprzebrana skarbnica historii i wspaniałych zabytków architektury. Tylko tutaj zanurzyć się można w uroku przeszłości i podziwiać koptyjskie kościoły, budowle z czasów imperium osmańskiego, średniowieczną dzielnicę muzułmańską oraz wspaniałe pamiątki historii z czasów faraonów. Turyści, którzy zatęsknią za europejską cywilizacją, mogą wybrać się na spacer po zachodnich dzielnicach miasta, zbudowanych w XIX w. na wzór europejskich. Zakątki te, klimatem przypominające Paryż, zachwycają otwartymi przestrzeniami, zielenią i szerokimi alejami. Niewątpliwą zaletą Kairu jest także klimat, który pozwala turystom cieszyć się słońcem przez cały rok.

Koniecznie musisz zobaczyć:
  • Wieża Kairska
  • ruiny twierdzy rzymskiej
  • grobowce Mameluków
  • Nilometr na wyspie Roda
  • meczet Ahmada Ibn Tuluna
  • meczet Al-Azhar
  • meczet Muhammada Alego (meczet Alabastrowy)
  • cytadela

Lotniska w okolicy Kair

Okazje do miasta Kair

Zarezerwuj hotel

Wypożycz auto

Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama