Przewodnik - Londyn (Wielka Brytania)

Londyn podzielony jest na dwie części. City of Westminster jest pod formalnym zarządem Królowej Anglii - oprócz jej siedziby w pałacu Buckingham mieści się tu większość centralnych instytucji, m.in. gmach parlamentu na Parliament Square z wieżą Big Ben oraz siedziba premiera na Downing Street 10. Są tu też dwa najsłynniejsze parki - Hyde Park i Księcia Edwarda. Z kolei City of London w XVIII i XIX w. było największym światowym centrum międzynarodowego handlu, a dziś jest największym centrum finansów i handlu w Europie (i jednym z trzech największych na świecie).

Wieczorami przyjemnie pokręcić się na Diabelskim Młynie, przysiąść nad brzegiem Tamizy albo w jednym z setek pubów (w śródmieściu warto odszukać Pub Sherlocka Holmesa przy Northumberland Street). Można wybrać się na słynny Południk Zero w Greenwich z wzorcami miar i wag oraz obserwatorium astronomicznym (www.greenwichengland.com). Niemal wszędzie dojedziemy metrem (Underground), całodzienny bilet na dwie centralne i najbardziej atrakcyjne dzielnice kosztuje 4,10 funta.

Samoloty tanich linii lądują na trzech lotniskach: Stansted (40 km na północny wschód od centrum), Luton (40 km na północ) i Gatwick (25 km na południe). Ze Stansted do centralnego dworca kolejowego Victoria Station jeździ autobus Terravision (8,5 funta w jedną stronę, 14 w obie, //www.terravision.it ), ale wlecze się w korkach 1,5 godz. Lepiej wybrać kolejkę Stansted Express, która w 45 min dowozi do stacji Liverpool (13,80 funta w jedną stronę, 24 w obie, www.stanstedexpress.com).

Z Luton do stacji kolejowej Parkway kursuje bezpłatny autobus wahadłowy Bay 1-A, a stąd wiele pociągów do centrum Londynu (ok. 10 funtów w jedną stronę, podróż trwa 25 min, www.thameslink.co.uk ). Ale uwaga: do maja 2005 możemy mieć kłopoty z przejazdem z powodu robót w okolicach stacji St. Pancras i King's Cross (szczegóły: www.travelbuddy.info ). Dlatego lepiej wybrać Railair, czyli specjalne połączenie kolejowe między terminalem a dworcem Milton Keynes. Pociągi są co godzinę, a godziny odjazdów dopasowano do rozkładu pociągów Virgin Trans jadących dalej do miasta (www.virgin.com/trains).
Z Gatwick w 30 min dostaniemy się do centrum kolejką Gatwick Express. Bilety po 12 funtów w jedną stronę i po 23 w obie, www.gatwickexpress.com.
Ci, którzy nie ukończyli 26 lat, za 13 funtów przenocują w młodzieżowym hotelu The Generator przy 37 Tavistock Place; starsi też mogą zapytać tu o nocleg, bo po sezonie są wolne miejsca. W centrum miasta znajdziemy coś za 30-35 funtów, adresy wskazuje British Hotel Reservation Centre na dworcu Victoria Rail Station.

Zarezerwuj hotel

Wypożycz auto

Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy