Przewodnik - Helsinki (Finlandia)

Helsinki są stolicą Finlandii i najważniejszym miastem kraju. Miasto zostało założone w 1550 roku przez króla Gustawa Wazę w miejscu znajdującym się około 6 km od współczesnego miasta. Prawa miejskie Helsinki uzyskały w 1569 roku, a przeniesione na obecne miejsce zostały w 1640 roku. Na początku XVIII wieku zostały ufortyfikowane, a po zajęciu Finlandii przez Rosję stały się w 1812 roku stolicą kraju, a od 1918r. niepodległej Finlandii.

Pierwszym punktem, który warto odwiedzić zaraz po przyjeździe do Helsinek jest Informacja Turystyczna przy bulwarze Esplanadi . Można tam uzyskać szczegółowe informacje o godzinach otwarcia muzeów i skansenów, zaopatrzyćsię w bezpłatny plan miasta oraz ewentualnie w kartę Helsinki Card ( uprawnia do bezpłatnego wstępu do większosci muzeów i wystaw i bezpłatnego przejazdu w ramach miasta ). Zwiedzanie najlepiej zacząć od twierdzy Suomenlinna, położonej na kilku pobliskich wysepkach. Z portu na przedłużeniu bulwaru Esplanadi kursują tam promy i tzw. tramwaje wodne (water buses ). Tramwaj jest tańszy, a kiedy mamy Helsinki Card przejazd jest bezpłatny. Podróż w jedną stronę trwa ok. 0,5h . Po drodze warto przyjrzeć się dziesiatkom maleńkich wysepek; jedne są wielkości głazów sterczących z wody, inne mieszczące jeden lub dwa domy, a te największe mają kilka kilometrów długości.


Do Finlandii można dostać się z Polski na kilka sposobów. Najszybszy to samolotem z Okęcia. Cena biletu wynosi różnie w zależności od promocji i okresu podróży, ale jest to zazwyczaj cena ok. 960 PLN. Nieco tańsze okazują się być czeskie linie lotnicze CSA. Za bilet trzeba zapłacić niecałe 900 PLN (młodzież poniżej 25 lat ma dodatkowo zniżkę). Inny wariant to prom z Gdańska, ale czas podróży jest bardzo długi, ok. 40 godzin i ceny niezbyt niskie. Dokładny rozkład promów można znaleźć pod adresem: www.estravel.ee.

 Cena biletu ne wodolot Tallinn Line po godz. 12.00 wynosi około 360 kroons (koron estońskich) na osobę w jedną stronę. Dobrze jest zaopatrzyć się w bilet w obie strony, bo cena biletu w Helsinkach na ten sam wodolot wynosi 150 FIM, co wychodzi w przeliczeniu trochę drożej. Można skorzystać również z kilku innych linii np. Tallink Express. Katamaran tej linii odpływa z innego terminalu niż Tallinn Line a bilety są nieco tańsze. W Helsinkach cena biletu na kurs do Tallina po godz. 12.00 wynosi 140 FIM.

Lotniska w okolicy Helsinki

Okazje do miasta Helsinki

Zarezerwuj hotel

Wypożycz auto

Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy