Przewodnik - Amsterdam (Holandia)

Amsterdam jest jednym z wielkich małych miast świata. Bo Amsterdam to atrakcyjna światowa metropolia, stolica Holandii, miasto sztuki, kultury i design, mody, a równocześnie atrakcyjne turystycznie, nie bardzo duże miasto.

Na weekend zaopatrzmy się w Amsterdam Pass, czyli elektroniczną kartę uprawniającą do przejazdów komunikacją miejską, wstępów do muzeów, zniżek m.in. w restauracjach. Kupuje się ją w biurze informacji turystycznej VVV za 41 euro (ważna 48 godz.). Z nią za darmo wejdziemy do słynnych szlifierni diamentów należących do Amsterdam Diamond Group i do 28 muzeów, m.in. Muzeum Van Gogha z kolekcją ponad 200 płócien, 500 rysunków oraz 700 listów i innych dokumentów, Rijksmuseum z obrazami Rembrandta, Vermeera, Halsa i Steena, srebrami, meblami, domkami dla lalek. Można też odwiedzić dom, w którym w latach 1639-1658 mieszkał i pracował Rembrandt - do obejrzenia m.in. pracownia i gabinet osobliwości z przedmiotami z całego świata, od wypchanych zwierząt po kolorowe muszle, medale, monety i broń, które wykorzystywał przy malowaniu.

Warto też skorzystać z organizowanej raz do roku (tym razem z soboty na niedzielę 6-7 listopada) tzw. Nocy Muzealnej. Kupujemy okolicznościowy bilet, a potem wybieramy, które z 38 muzeów chcemy zobaczyć. Ogranicza nas tylko czas - od 19 do 2 w nocy (Niderlandzkie Biuro Informacji, tel. (0-32) 234 90 04).

W Amsterdamie jest 165 kanałów, 1289 mostów, w tym osiem drewnianych zwodzonych. Regularne połączenia drogą wodną pomiędzy najważniejszymi punktami miasta zapewnia Canal Bus. Z Amsterdam Pass wejdziemy też za darmo na pokład statków firm Rederij Noord-Zuid lub Holland International, napijemy się i coś przekąsimy m.in. w barze van Dobben, De Drie Fleschjes, w Restaurant La Place (adresy w dołączonym do karty prospekcie). Daje też 25 proc. zniżek, m.in. na wynajem rowerów wodnych, nocne rejsy z winem przy świecach z Holland International, w restauracjach włoskich, argentyńskich czy indonezyjskich.

Atrakcją Amsterdamu są zakupy. Można znaleźć tu setki sklepów specjalistycznych - od szczoteczek do zębów, koralików, po sklep-dom wypełniony po sufit latawcami. Warto odwiedzić uliczne targi, np. olbrzymi Albert Cuyp pomiędzy ulicami Van Wooustraat i Ferdinand Bolstraat, czynny w piątki i soboty w godz. 9-17.

Lotniska w okolicy Amsterdam

Okazje do miasta Amsterdam

Zarezerwuj hotel

Wypożycz auto

Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy