Spór Arkii z Turcją o bezpieczeństwo

13 marca 2012 23:04
6 komentarzy
Reklama
Rząd Turcji nie zgodził się na zapewnienie izraelskim liniom lotniczym Arkia specjalnych warunków do kontroli bezpieczeństwa na lotnisku w Antalyi. Rejsy z Tel Awiwu do tego tureckiego kurortu, które miały ruszyć w sezonie letnim, stanęły pod znakiem zapytania. O sprawie informowały wczoraj (12.3) tureckie media.

W piśmie skierowanym do tureckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Arkia domagała się m.in. wydzielenia specjalnej strefy kontroli bezpieczeństwa, zezwolenia na samodzielne przeprowadzanie kontroli, prywatnego pomieszczenia do przesłuchań, przestrzeni na dodatkowe sprawdzanie bagażu oraz umożliwienia stałego pobytu w Antalyi trzech izraelskich agentów bezpieczeństwa.Ankara odpowiedziała, że nie ma zamiaru tworzyć specjalnych warunków kontroli bezpieczeństwa dla pasażerów izraelskich linii. Rząd Turcji podkreślił, że nie rozumie, dlaczego stosowane metody są dla przewoźnika niewystarczające. Jeśli Arkia będzie nalegać na specjalne warunki, może stracić prawo do lotów do Turcji.

Choć dawniej Turcja była bliskim sojusznikiem Izraela, stosunki dyplomatyczne pomiędzy państwami pozostają napięte od incydentu związanego z "Flotyllą Wolności" w 2010 r. Turecki statek "Mavi Marmara" wiozący pomoc humanitarną do Strefy Gazy został wtedy zaatakowany przez izraelskich komandosów na wodach międzynarodowych, a w wyniku strzelaniny zginęli amerykańscy i tureccy aktywiści. Izrael utrzymuje, że "Flotylla Wolności" była nielegalną prowokacją, a aktywiści w rzeczywistości byli nastawieni konfrontacyjnie i chcieli wesprzeć palestyńskich terrorystów.

Dominik Sipiński
fot. Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
mietek 2012-03-14 16:03   
mietek - Profil mietek
W WAW mają swoją kontrole dlatego ja zawsze LO do TLV leciałem;-) Jest to swego rodzaju ewenement ale troche ich rozumiem. Ten kraj jest otoczony przez państwa, które albo go w ogólę nie uznają albo najchętniej by go zmiotły z powierzchni ziemi gdyby nie straszak zza oceanu. Ogólnie to mają prze*ebane troche więc się mocno pilnują.
gosc_4dcf4 2012-03-14 11:20   
gosc_4dcf4 - Profil gosc_4dcf4
Z WAW też ich powinni pogonić. Wszystkim pasuje nasza kontrola, tylko im nie. Jakim prawem mogli Cię pogonić? Ty byłeś u siebie! Tak samo jest obok ich ambasady. Nawet przejść nie wolno, kiedyś próbowałem się kłócić, że chodnik nie jest ich własnością, to w mordę dostałem. Nie jakoś szczególnie mocno, ale zawsze.
gosc_1d936 2012-03-14 10:39   
gosc_1d936 - Profil gosc_1d936
Na WAW jest tak jak sobie życzą. Ja nawet kiedyś zostałem pogoniony sprzed ich odprawy, jak przechodziłem obok :P
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy