×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Gdynia: Nowe lotnisko coraz bliżej
Trójmiasto w ciągu następnych kilku lat wzbogaci się o kolejne lotnisko. Mowa o Porcie Lotniczym Gdynia-Kosakowo, którego projekt powoli zaczyna nabierać realnych kształtów.

Wiemy już jak będzie wyglądał budynek, w którym znajdą się siedziby wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na gdyńskim lotnisku oraz zarząd portu.Obiekt o łącznej kubaturze prawie 10 tys. metrów sześciennych będzie w dużej części przeszkloną, czterokondygnacyjną bryłą. Stanie się on bazą Lotniskowej Straży Pożarnej oraz zapleczem biurowo-szkoleniowym oraz sanitarno-socjalnym dla wszystkich służb i operatorów działających na lotnisku cywilnym.

- Projekt jest tak przygotowany, by w miarę rozwoju lotniska można go było rozbudować o kolejne 3 tys. metrów sześć. kubatury - mówi Piotr Szpajer, kierownik ds. marketingu i rozwoju Portu Lotniczego Gdynia Kosakowo.Budynek swoją formą  architektoniczną ma nawiązywać do terminalu, który powstanie w bliskim sąsiedztwie. Jego koncepcja wykonana została przez warszawską firmę ATI - Architektura Technika Inwestycje.

Jak zapowiadają przedstawiciele pracowni biały kolor oraz falujący kształt bryły terminalu mają stać się wizytówką Gdyni oraz Gminy Kosakowo oraz w pełni oddawać klimat regionu.Jeszcze w tym miesiącu zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie terminalu. Natomiast pod koniec roku planowane jest rozpoczęcie prac naziemnych. Niestety zakończenie prac nie zbiegnie się z euro 2012.  Jednak jak podkreślają władze budynek nie jest niezbędny by lotnisko mogło w tym czasie już funkcjonować.

- Najważniejszą sprawą jest zarejestrowanie samego lotniska cywilnego, a do tego oddanie do użytku terminalu GA nie jest konieczne
- twierdzi Piotr Szpajer.

Władze lotniska na początku chcą skoncentrować się na obsłudze jedynie małych samolotów, awionetek czy bussinesejetów. Natomiast w późniejszym okresie na obsłudze ruchu pasażerskiego.
 Przed nowym portem stoi również wiele wyznań. Pierwszym z nich jest rozpisanie ponownie przetargów dotyczących budowy drogi dojazdowej wraz instalacją niezbędnych mediów oraz przebudowy nawierzchni płyty lotniska.

- Oba przetargi zostały jednak już ogłoszone ponownie i niebawem nastąpi ich rozstrzygnięcie. W przypadku nawierzchni płyty termin składania ofert upływa dziś, układu drogowego w najbliższy wtorek. Prace projektowe w obu wypadkach powinny się zatem zacząć już niebawem – dodaje Szpajer.

Justyna Żyła
fot. Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
gość_0b31a - Profil
gość_0b31a
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie