Spotkanie sympatyków i władz portu

17 grudnia 2010 11:20
1 komentarz
Reklama
We czwartek (16.12) w Łodzi odbyło się spotkanie sympatyków rozwoju łódzkiego lotniska, związanych z "Łódź Lublinek Airport Society" - społecznością powstałą na Facebooku.

Na spotkaniu obecni byli: Mateusz Walasek, szef klubu radnych PO w Radzie Miejskiej, Rafał Możdżeń, wiceprezes łódzkiego lotniska oraz Ireneusz Dylczyk, dyrektor ds. marketingu i rozwoju połączeń lotniczych łódzkiego portu. Spotkanie prowadził Paweł Melcer, założyciel "Łódź Lublinek Airport Society".

W zakresie rozbudowy infrastruktury dyskusję zdominowała sprawa trudności związanych z budową docelowego Terminala 3 (wykonawca nie rozpoczyna kolejnych etapów prac, ponieważ nie otrzymał należnych transz pieniędzy). Władze portu poinformowały, że dużą część zobowiązań wobec wykonawcy zostanie uregulowana do końca grudnia. Lotnisko deklaruje, ze budowa zakończy się latem przyszłego roku, a terminal zostanie oddany do użytku jesienią. Po uruchomieniu nowego terminala - obecny Terminal 2 będzie służył do obsługi ruchu General Aviation oraz pomieści pomieszczenia techniczne portu i linii lotniczych.

Dużo dyskusji wywołała sprawa rozwoju infrastruktury kolejowej i drogowej w obrębie i wokół Łodzi, a szczególnie planowanego w przyszłym roku wyłączenia z ruchu Dworca Łódź Fabryczna, w związku z czym część pociągów z Warszawy będzie kierowana na Dworzec Łódź Kaliska, co może ułatwić podróżnym dojazd z lotniska do Warszawy. Nie ma jeszcze pełnej informacji, czy w 2012 roku będzie gotowy łącznik kolejowy z Łodzi Kaliskiej na lotnisko. Duże nadzieje na rozwój lotniska związane są tez z koleją dużych prędkości Warszawa - Łódź - Wrocław / Poznań, która ma skrócić czas dojazdu do stolicy do 35 min.

Według władz lotniska podstawą generującą ruch portu ma być rozwój połączeń tanich linii lotniczych. Lotnisko zamierza pozyskiwać pasażerów także spoza regionu łódzkiego, głównie z Warszawy. Obecnie już prawie 25% pasażerów korzystających z łódzkiego lotniska pochodzi z Warszawy, co widać na takim połączeniu jak np. Mediolan (Bergamo). Można spodziewać się nowych połączeń na lato 2011, szczególnie na południe Europy. Połączenie Wizz Air do Dortmundu najprawdopodobniej będzie utrzymane w rozkładzie letnim, dzięki czemu przejmie też pasażerów likwidowanego połączenia z Warszawy. Pod koniec roku 2011 ma pojawić się przewoźnik sieciowy.

Dużo dyskusji wywołały informacje , że Łódź jest drugim rynkiem w Polsce (po Warszawie) dla połączeń dalekowschodnich. Dobrze rozwija się połączenie czarterowe Łodzi z Tel Awiwem, mają je obsługiwać większe samoloty. Ogólny plan zarządu portu na przyszły rok to obsłużenie 500 tys. pasażerów, z czego 100 tys. w połączeniach czarterowych. Władze lotniska są gotowe na przejecie całości negocjacji z przewoźnikami od Urzędu Miasta w celu koordynacji działań w tym zakresie w jednym centrum decyzyjnym.

- Takie spotkania są cenne, ponieważ pozwalają wyjaśnić pewne kwestie szybciej i w łatwiejszy sposób niż za pomocą prasy czy na stronach Facebooka. Dyskusja na żywo pozwala na replikę i skomentowanie na bieżąco pewnych domysłów czy nadinterpretacji adwersarzy. Często bowiem zauważam w prasie czy w dyskusji na Facebooku wątki dyskusyjne, które ewoluują w zupełnie dziwnym i niezrozumiałym kierunku - podsumował spotkanie Rafał Możdżeń, wiceprezes zarządu Portu Lotniczego Łódź.

Następne spotkanie w kwietniu.

Na podstawie materiałów Pawła Melcera opracował Tomasz Wyszyński

Ostatnie komentarze

teenager96 2010-12-19 14:38   
teenager96 - Profil teenager96
Pewnie tym przewoźnikiem sieciowym będzie LH, bo LOT nadal będzie rozbudowywać swój wielki hub w Warszawie.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy