Lotnisko Chopina i Modlin zostaną rozbudowane

3 kwietnia 2024 09:15
PPL jest zdecydowany na rozbudowę Lotniska Chopina i portu lotniczego Warszawa-Modlin. Poznaliśmy możliwe terminy rozpoczęcia prac na obu lotniskach i ich zakres.
Reklama
Według informacji Wyborczej na razie na Lotnisku Chopina formalnie przygotowywane są jedynie inwestycje rozpoczęte jeszcze za rządów Prawa i Sprawiedliwości, czyli rozbudowa płyty postojowej dla samolotów od strony bazy Petrolotu i Orlenu oraz modernizacja części wojskowej portu. Przed rozpoczęciem kolejnych projektów konieczne jest uaktualnienie planów rozwoju Lotniska Chopina powstałych jeszcze w poprzedniej dekadzie oraz weryfikacja możliwości dalszego rozwoju LOT-u.

- Potrzebujemy niedługiego czasu, żeby ogłosić plany dotyczące Lotniska Chopina. Celem jest jego rozbudowa do poziomu 28 mln pasażerów rocznie. Terminy i harmonogramy podamy szybko
- powiedział w rozmowie z Wyborczą Marcin Danił, wiceprezes PPL ds. korporacyjnych i handlowych.


Rozbudowa stołecznego portu mogłaby się rozpocząć w 2026 roku i umożliwić obsługę około 28 mln pasażerów rocznie, czyli 6 mln więcej niż obecnie. Do momentu rozpoczęcia prac miałyby być prowadzone działania, które na bieżąco usprawnią ruch i udrożnią najbardziej zatłoczone części lotniska. Wszystkie inwestycje na Lotnisku Chopina mają być prowadzone w koordynacji z budową CPK, jeśli ostatecznie zapadnie decyzja o jego powstaniu.

Rozbudowa Modlina już jesienią

Szybciej może się rozpocząć rozbudowa portu lotniczego Warszawa-Modlin, w którego wypadku wiele zależy od wyników niedzielnych wyborów samorządowych. Jeśli zwyciężą w nich zwolennicy rozbudowy lotniska, to prace będą mogły się rozpocząć nawet już jesienią bieżącego roku. Wszystkie pozwolenia i dokumenty zostały już skompletowane, udało się również uzgodnić finansowanie i w tym momencie władze portu czekają już tylko na pozwolenie ze strony mazowieckiego samorządu.


Koszt prac ma wynieść nawet 200 mln złotych, a obejmą one między innymi rozbudowę terminala w obu kierunkach, który docelowo będzie posiadał 12 gate'ów i 16 stanowisk postojowych dla samolotów. Zdaniem Marcina Daniła port lotniczy w Warszawa-Modlin będzie mógł w przyszłości obsługiwać nawet 12 mln pasażerów.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy