Ryanair: Skromny zysk za III kw. roku finansowego F24

29 stycznia 2024 13:53
Ryanair Holdings ogłosił raport za III kw. roku księgowego F24, który biegnie od 1 kwietnia 2023 r. do 31 marca 2024 r. Kalendarzowo chodzi o IV kw. 2023 r.
Reklama
Ryanair Holdings upublicznił dziś (29.01) sprawozdanie finansowe za III kw. roku fiskalnego F24. Za okres od 1 października do 31 grudnia 2023 r. irlandzka grupa lotnicza wykazała zysk netto w wysokości 15 mln euro. Jest to wynik znacznie gorszy od osiągniętego w analogicznym kwartale 2022 r. Wtedy holding zyskał 211 mln euro netto. Pogorszenie rezultatu było spowodowane wyższymi kosztami paliwa oraz obniżeniem cen w odpowiedzi na usunięcie oferty Ryanaira z portali internetowych biur podróży (Online Travel Agency, OTA), Wynik netto za okres od 1 kwietnia do 31 grudnia 2023 r. wzrósł o 39 proc. tj. do 2,19 mld euro.


W III kw. F24 ruch pasażerski wzrósł o 7 proc. i wyniósł 41,4 mln. O 1 punkt proc. (do 92 proc.) spadł wskaźnik wypełnienia miejsc (Seat Factor, SF). Przychody ze sprzedaży wzrosły o 9 proc., z czego o 13 proc. zwiększyła się średnia cena biletu, a o 2 proc. opłaty za usługi dodatkowe. W grudniu ub.r. holding uzyskał podwyższoną ocenę ESG (z BBB do A) od firmy ratingowej MSCI. Koszty paliwa wzrosły o 320 mln euro, czyli o 35 proc. i zamknęły się kwotą 1,2 mld euro. We flocie liczącej 574 samoloty znajdywało się 136 najnowszych boeingów B737 MAX. Kontrakty zabezpieczające fluktuacje cen paliwa pozwoliły na zaoszczędzenie 450 mln euro.

- W grudniu MSCI podniosło ocenę ESG Ryanaira do wiodącego w branży ratingu A (z BBB), a my pozostajemy europejskim liderem rankingu linii lotniczych pod tym względem. Nasze nowe technologicznie samoloty i rosnące wykorzystanie zrównoważonego paliwa lotniczego (Sustainable Aviation Fuel, SAF) sprawiły, że Ryanair jest liderem na rynku i jedną z najbardziej ekologicznych czołowych linii lotniczych w Unii Europejskiej. W trzecim kwartale odebraliśmy 12 nowych boeingów B737-8200 „Gamechangers". Kontynuujemy modernizację wingletów w naszej flocie B737NG, co zmniejszy zużycie paliwa o 1,5 proc. i ograniczy emisję hałasu o 6 proc. Niedawno rozszerzyliśmy naszą bazę partnerów produkujących SAF o firmę ENI, która będzie zaopatrywać samoloty Ryanaira stacjonujące we Włoszech. Jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia ambitnego celu naszej Grupy na rok 2030, jakim jest zasilanie 12,5 proc. wszystkich lotów Ryanaira za pomocą SAF
- powiedział Michael O’Leary, prezes Ryanair Holdings.

Pod koniec IV kw. 2023 r. Ryanair odebrał 136 samolotów B737 MAX i oczekuje, że będzie ich 174 do końca czerwca br., czyli o 7 mniej od zakontraktowanych dostaw. Istnieje ryzyko, że dostawy Boeinga mogą zostać jeszcze bardziej opóźnione. Holding ściśle współpracuje z amerykańskim producentem, aby zminimalizować opóźnienia w dostawach i poprawić kontrolę jakości zarówno w fabrykach w Wichita, jak i w Seattle. Natomiast niedawne uziemienie floty B737 MAX-9 nie powinno mieć wpływu na flotę B737 MAX-8 lub obecnie w procesie certyfikacji B737 MAX-10.


Irlandczycy spodziewają się, że popyt na podróże pozostanie wysoki. Ogólne oferowanie w sezonie letnim 2024 r. w Unii Europejskiej jest niższe niż w lecie 2023 r., ponieważ konkurenci linii z Dublina uziemiają airbusy A320 w Europie ze względu na wadę silników Pratt & Whitney (P&W), co może potrwać aż do 2026 r.
- Oczekujemy, że w ciągu najbliższych trzech lat europejskie linie lotnicze będą kontynuować konsolidację, czego wyrazem jest przejęcie ITA Airways i Air Europa, SAS a także planowana sprzedaż TAP Air Portugal. To, oprócz uziemienie floty A320 ze względu na problemy z silnikiem P&W i duże zaległości w dostawach samolotów od producentów prawdopodobnie ograniczy zdolność przewozową na krótkich dystansach w Europie w następnych trzech latach. Te ograniczenia zdolności przewozowej w połączeniu z naszą znaczącą przewaga kosztową, mocnym bilansem, zamówieniami na tanie samoloty i wiodąca w branży odporność, będzie stanowić podstawę zyskownego wzrostu Ryanaira przez następną dekadę, w trakcie której zwiększymy liczbę przewiezionych pasażerów do 300 mln rocznie
- stwierdził O'Leary.

W III kw. F24 przychody Ryanaira wzrosły o 21 proc. do 1,75 miliarda euro. Ruch wzrósł o 7 proc. do 41,4 mln. Średnia cena biletu wyniosła ponad 42 euro. Całkowite przychody za ostatni kwartał wzrosły o 17 proc. do 2,7 miliarda euro. Koszty operacyjny zwiększyły się o 26 proc. tj. do 2,7 mld euro, głównie ze względu na wyższe ceny paliwa, wzrost wynagrodzeń, zwiększenie zatrudnienia i przeprowadzenie wcześniejszych przeglądów samolotów. Ryanair zabezpieczył kontraktami ryzyko paliwowe na poziomie 94 proc. zapotrzebowania w IV kw. F24. Ten zabieg ma chronić irlandzką firmę przed bieżącymi zmianami cen paliw i zapewnił już ok. 450 mln euro oszczędności.

Bilans holdingu jest jednym z najsilniejszych w branży. Zarówno S&P, jak i Fitch oceniają zdolność kredytową Ryanaira na BBB+. Kwota środków pieniężnych brutto na koniec III kw. F24 wyniosła 2,9 mld euro, pomimo spłat nakładów inwestycyjnych w wysokości 1,9 mld euro oraz zadłużenia w wysokości 1,1 mld euro. Wolna gotówka netto w posiadaniu grupy na 31 grudnia 2023 r. zamknęła się kwotą 150 mln euro. Cała flota 546 boeingów B737 jest nieobciążona, co zwiększa przewagę Ryanaira nad jego rywalami, z których wielu narażonych jest na wysokie i rosnące stopy procentowe związane z leasingiem samolotów.


- W dalszym ciągu celujemy w ok. 183,5 mln pasażerów w roku finansowym 2024, pomimo nieco niższych współczynników załadowania w III kw. i opóźnień dostaw Boeinga. [...] Obecnie spodziewamy się, że koszty jednostkowe bez paliwa w F24 wzrosną o około 2,5 euro, co nadal zwiększa różnicę kosztów między Ryanairem, a naszymi głównymi europejskimi konkurentami. IV kw. jest tradycyjnie naszym najsłabszym okresem, a dodatkowo odczujemy częściowe wycofanie bezpłatnych kredytów węglowych w ramach ETS, co nastąpiło 1 stycznia br. Co prawda marzec powinien być lepszy z uwagi na przypadające wtedy święta wielkanocne, ale jest mało prawdopodobne, aby ten czynnik mógł w pełni zrównoważyć słabsze niż poprzednio oczekiwane współczynniki SF i rentowności na koniec III i na początku IV kw. F24. Dlatego obniżamy nasze wytyczne dotyczące zysku netto za rok F24 do przedziału od 1,85 do do 1,95 mld euro (poprzednio od 1,85 do 2,05 mld euro). Te wytyczne i wynik za cały rok F24 są uzależnione od braku wystąpienia niespodziewanych zdarzeń, takich jak wojna w Ukrainie, wojna z Hamasem, czy dalsze opóźnienia w dostawach od Boeinga
- podsumował O'Leary.

Fot. Materiały prasowe, P.Bożyk

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy