Gość Pasażera: Frantisek Siling (Air France KLM)

23 lutego 2024 09:00
11 komentarzy
Dyrektor generalny sprzedaży Air France KLM w Polsce, Frantisek Siling, opowiada o planach francusko-niderlandzkiej grupy lotniczej w sezonie letnim 2024 r.
Reklama
Pasazer.com: Jakie są plany Grupy Air France KLM w Polsce na sezon letni 2024 r.? Czy Polacy mogą spodziewać się nowych połączeń i jeśli tak to dokąd i z jakich portów?

Frantisek Siling: W nadchodzącym sezonie letnim, KLM planuje zwiększyć częstotliwość lotów do/z Gdańska, Krakowa i Wrocławia, szczegóły zostaną podane wraz z ogłoszeniem letniego rozkładu lotów Grupy Air France KLM, pod koniec marca.


Pasazer.com: Czy oferowanie Grupy, tj. liczba miejsc dostępnych do sprzedaży, z i do Polski w sezonie Lato '24 będzie większe niż w lecie 2019 r.?

Frantisek Siling: Oferowanie Grupy będzie wyższe niż w zeszłym roku, a dokładne liczby będziemy mogli podać po opublikowaniu letniego harmonogramu lotów.


Pasazer.com: Co jest największym wyzwaniem handlowym dla Grupy na rynku polskim?

Frantisek Siling: Stoimy przed ogólnym wyzwaniem związanym z mniejszym ruchem korporacyjnym, który nie osiągnął jeszcze poziomu sprzed pandemii COVID-19. Zauważamy jednak nowy trend polegający na tym, że coraz więcej pasażerów podróżujących w celach rekreacyjnych chce podróżować w klasie biznes. Dokładamy starań i wysiłków, aby wypełnić wszystkie kabiny - zarówno biznes, jak i klasę ekonomiczną na wszystkich naszych lotach z Polski, zwłaszcza że mamy do dyspozycji więcej miejsc.

W ostatnim czasie znacznie zwiększyliśmy liczbę rotacji, zwłaszcza z lotnisk regionalnych w Polsce, na przykład KLM podwoił liczbę lotów z Gdańska i Wrocławia, nie zapominając o Krakowie, Poznaniu i Warszawie, gdzie również latamy częściej. Ponadto, jak wspomniałem wcześniej, w sezonie letnim spodziewamy się jeszcze większego oferowania na trasach KLM z Gdańska, Krakowa i Wrocławia.

Pasazer.com: Czy i kiedy Grupa zamierza przejąć większościowe udziały w SAS-ie? Czy polityka konsolidacyjna Grupy zakłada pozyskanie kolejnych linii lotniczych, w tym przewidzianego do prywatyzacji TAP Air Portugal?

Frantisek Siling: Cieszymy się, że Grupa Air France KLM znalazła się w zwycięskim konsorcjum przetargowym wybranym przez zarząd SAS i że wkrótce będziemy nawiązywać silne relacje handlowe. Dzięki swojej ugruntowanej pozycji w Skandynawii i silnej marce, skandynawskie linie stanowią dla naszej Grupy ogromny potencjał. Współpraca umożliwi Air France KLM wzmocnienie naszej pozycji w krajach skandynawskich. Dla podróżnych ze Skandynawii i pozostałej części Europy oznacza to lepszą i bogatszą ofertę połączeń. Air France i KLM dysponują rozbudowanymi siatkami połączeń ze swoich hubów w Amsterdamie i Paryżu, a wraz z dołączeniem SAS, do naszej siatki dołączają nordyckie huby i oferowane z nich kierunki. Dzięki dostępowi do znacznie szerszej oferty połączeń Air France i KLM, pasażerowie ze Skandynawii będą mieli większy wybór lotów, obejmujący kierunki na Bliskim Wschodzie, w Azji i Ameryce Południowej, a także w Ameryce Północnej. Grupa Air France KLM wciąż poszukuje nowych możliwości rynkowych i utrzymuje swoje zainteresowanie TAP.


Pasazer.com: Jak wygląda obecnie możliwość rozwoju Grupy na lotnisku Schiphol w Amsterdamie? Czy Grupa ma szansę ma zwiększenie limitu operacji lotniczych?

Frantisek Siling: 21 grudnia ub.r. lotnisko Schiphol ogłosiło, że w 2024 r. możliwe będzie wykonanie 483 tys. operacji lotniczych, z zastrzeżeniem pewnych warunków. Umożliwi to KLM kontynuowanie odbudowy po niezwykle trudnym okresie pandemii. Jesteśmy z tego zadowoleni. Stabilne, przewidywalne operacje lotnicze są bardzo ważne z punktu widzenia zarówno klientów, jak i pracowników, którzy, co zrozumiałe, oczekują tego od nas. Mamy teraz zaledwie trzy miesiące na dokonanie niezbędnych ustaleń i przygotowań zamiast zwykłych sześciu. KLM oczywiście zrobi wszystko, co w jego mocy, aby zrealizować przydzieloną liczbę lotów.

Pasazer.com: Air France zapowiedział przeniesienie lotów krajowych z lotniska Orly na Roissy, co jest podyktowane spadkiem popytu na podróże lotnicze point-to point we Francji. Czy Kolej Dużych Prędkości (TGV we Francji) może również zastąpić rejsy dolotowe, z których korzystają pasażerowie kontynuujący podróże z paryskiego portu Charles De Gaulle?

Frantisek Siling: Pociąg zastąpił loty krajowe we Francji, które trwają poniżej 2,5 godz. Air France ma za sobą długą i bliską współpracę z koleją. Od blisko 30 lat Air France i francuskie koleje SNCF oferują swoim klientom usługę umożliwiającą połączenie podróży pociągiem i samolotem w ramach tej samej rezerwacji. Oferta Air France w ramach usługi "Train + Air" obejmuje aktualnie 41 połączeń z 22 stacji kolejowych: Aix-en-Provence TGV, Angers Saint-Laud, Arras, Avignon TGV, Bordeaux Saint-Jean, Champagne-Ardenne TGV, Le Mans, Laval, Lille Europe, Lille Flandres, Lorraine TGV, Lyon Part-Dieu, Marseille Saint-Charles, Montpellier Saint-Roch, Nantes, Nîmes, Perpignan, Poitiers, Rennes, Saint-Pierre-des-Corps, Strasbourg i Valence TGV.

Dzięki usłudze "Train + Air" klienci podróżują w ramach jednej rezerwacji na całą podróż i mają gwarantowane miejsce w następnym dostępnym samolocie lub pociągu TGV INOUI, oferowane bezpłatnie, jeśli ich lot lub pociąg ma opóźnienie. Od 2022 r., podróż łączona w ramach „Train + Air” jest w pełni zdigitalizowana, co oznacza, że odprawy na całą trasę, łącznie z odcinkiem realizowanym pociągiem, można dokonać poprzez stronę Air France - airfrance.com.


Pasazer.com: Rok 2023 Grupa najpewniej zamknie sporym zyskiem netto, bo po trzech kwartałach br. ten wynik przekroczył 1,1 mld euro. Co przyczyniło się w największym stopniu do tego rezultatu?

Frantisek Siling: Grupa Air France-KLM wypracowała solidny wynik kwartalny, na który wpłynął silny popyt na przeloty ostatniego lata. W III kw. 2023 r. Grupa Air France-KLM przewiozła 26,9 mln pasażerów, czyli o 7,6 proc. więcej niż w roku poprzednim. Wraz ze wzrostem oferowania miejsc o 6 proc. i wzrostem ruchu podróżnych o 7,6 proc. współczynnik wypełnienia samolotów poprawił się o 1,3 punktu w porównaniu z rokiem ubiegłym. Ponadto Grupie udało się wypracować większy przychód w przeliczeniu na miejsce na kilometr lotu (ASK). W porównaniu z ubiegłym rokiem był on wyższy o 3,3 proc. Wynik ten to zasługa wzrostu współczynnika obłożenia lotów, zarówno na trasach długodystansowych, jak i na krótko- i średniodystansowych oraz lotów realizowanych przez Transavię, a także wzrostu rentowności na trasach północnoatlantyckich, do Afryki, na Karaiby i Ocean Indyjski oraz na trasach krótko- i średniodystansowych (Europa i Afryka Płn.).

Pasazer.com: W jakim stopniu powrócił ruch biznesowy, który dla tradycyjnych przewoźników był zawsze najbardziej wartościowym segmentem rynku?

Frantisek Siling: Podróże służbowe nie powróciły jeszcze do poziomu sprzed pandemii. Natomiast widzimy trend pasażerów podróżujących w celach rekreacyjnych, którzy poszukują większego komfortu i rezerwują bilety w klasie Premium Comfort (KLM), Premium Economy (Air France) lub w klasie biznes.

Pasazer.com: Jakie są oczekiwanie w stosunku do roku 2024? Czy będzie tak samo dobry jak obecny?

Frantisek Siling: Wyniki za 2023 nie zostały jeszcze ogłoszone, ale Grupa Air France KLM (w tym Transavia) oczekuje, że współczynnik oferowania w przeliczeniu na miejsce na kilometr lotu (ASK) wyniesie powyżej 95 proc. za czwarty kwartał 2023 roku i około 95 proc. za cały rok 2023. (Wszystkie wskaźniki w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r.). 2024 będzie historycznym rokiem dla naszej Grupy, ponieważ w maju będziemy świętować 20-lecie połączenia Air France i KLM. Natomiast latem, Francja będzie gościć igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie, których Air France jest oficjalnym partnerem.


Wkraczamy w nowy rok pewnie i z ufnością, że nasza strategia biznesowa jest właściwa, aby sprostać nadchodzącym wyzwaniom, zwłaszcza tym związanym z dekarbonizacją naszej działalności, a jednocześnie wykorzystać możliwości, które przed nami stoją. Opierając się na zeszłorocznych sukcesach, z których możemy być dumni, jesteśmy bardziej niż kiedykolwiek zdeterminowani, aby budować naszą pozycję lidera na europejskim i światowym niebie, jeszcze silniejszą i bardziej odpowiedzialną Grupę lotniczą.

Pasazer.com: W jaki sposób Grupa zmierza osiągnąć cel zero emisji do 2050 r.?

Frantisek Siling: Nasza strategia dekarbonizacji „Kierunek Zrównoważony Rozwój”, którą aktualnie realizujemy, zakłada redukcję emisji CO2 o 30 proc. na pasażerokilometr do 2030 r., w porównaniu z rokiem 2019. Aby to osiągnąć, Grupa Air France KLM stosuje następujące narzędzia:
  • Wymiana floty na samoloty nowej generacji: samoloty typu Airbusy A220, Airbus A350, Boeing 787 – są bardziej wydajne paliwowo, emitują do 25 proc. mniej CO2 i są cichsze średnio o 33 proc. Dzięki rocznym inwestycjom o wartości dwóch miliardów euro, samoloty tego typu będą stanowić 64 proc. floty Grupy Air France-KLM.
  • Zwiększone wykorzystanie zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF), które pozwala obniżyć emisję CO2 o co najmniej 75 proc. w całym cyklu życia, a jego wytworzenie nie konkuruje z produkcją żywności. Do 2030 r. Grupa Air France KLM chce zwiększyć udział SAF w całości wykorzystywanego paliwa do 10 proc., a do 2050 r., udział SAF ma stanowić 63 proc.
  • Dostosowane działania operacyjne: Odpowiednio zrealizowane operacje naziemne, ekopilotaż i inne inicjatywy podejmowane we współpracy z dobrze przeszkolonym w tym zakresie personelem naziemnym i załogami - umożliwia redukcję emisji dwutlenku węgla średnio o 4-5 proc.
Są to aktualnie dostępne sposoby redukcji emisji, jakie mamy do dyspozycji, na nich koncentrujemy nasze działania.

Pasazer.com: Dziękuję za rozmowę.

Fot.: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
sauvi 2024-02-23 16:08   
sauvi - Profil sauvi
@krzysiekl: "my chcemy Okęcie zamknąć"?
Otóż MY wcale nie chcemy, to twoi zleceniodawcy chcą zarobić na spekulacji gruntami.
sauvi 2024-02-23 16:04   
sauvi - Profil sauvi
@jsg; to ma, że krzysiekl ma zwyczaj naciągać fakty do swoich tez. Czasami łatwo mu udowodnić kłamstwo (jak w przypadku Linate), czasami sprawa jest bardziej złożona.
jsg 2024-02-23 15:45   
jsg - Profil jsg
7 km to o 2 km mniej niż 9 km, czyli Linate jest blizej Duomo niż Okęcie Pałacu Kultury.
I co z tego, że przelot jest na blokowiskami? I co to ma do Baranowa?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy