CPK dało 0,4 mln zł na remont... ołtarza w Wiskitkach

11 stycznia 2024 19:20
4 komentarze
Wczoraj (10.01) parafia w Wiskitkach poinformowała o otrzymaniu od spółki CPK dofinansowania w wysokości 0,4 mln złotych na remont ołtarzy w kościele. Informacja wywołała liczne komentarze.
Reklama
Gmina Wiskitki jest jedną z gmin, na których terenie mają być prowadzone pracę związane z budową nowego lotniska, jednak samo miasto jest położone po drugiej strony autostrady.

- Z dużą satysfakcją informuję wiernych parafii pw. Św. Stanisława BM. w Wiskitkach, że Spółka Centralny Port Komunikacyjny z siedzibą w Warszawie przekazała kwotę pieniężną w wysokości 400 000 złotych na cele kultu religijnego z przeznaczeniem na sfinansowanie renowacji trzech ołtarzy bocznych (Ołtarza Krzyża Świętego, Ołtarza Adoracji Trójcy Przenajświętszej przez Wszystkich Świętych oraz Matki Bożej Różańcowej), znajdujących się w kościele w Wiskitkach. Remont ten jest sponsorowany w 100%, ze środków pochodzących ze Spółki CPK
- napisano na profilu parafii.


Decyzja o sfinansowaniu remontów ołtarzy wywołała dużą liczbę komentarzy. Internauci i niektóre portale nie kryją oburzenia, pisząc o hańbie i wydawaniu środków przeznaczonych na budowę lotniska na cele zupełnie z nią nie związane. Sprawę skomentował pełnomocnik rządu ds. CPK, który twierdzi, że o decyzji spółki nie został poinformowany i wszystkie podobne działania zostaną wstrzymane, a osoby za nie odpowiedzialne mogą ponieść konsekwencję.

Jestem zaskoczony tą informacją. Nie była ona konsultowana z Biurem Pełnomocnika. Podczas mojego spotkania z Prezesem Spółki CPK zarząd otrzymał jednoznaczną dyspozycję, by nie podejmować obecnie decyzji skutkujących wydawaniem publicznych pieniędzy. Ta sytuacja utwierdza mnie w przekonaniu, że konieczne są pilne zmiany w spółce i niezbędny jest szczegółowy audyt jej działalności. Osoby odpowiedzialne za ewentualne nieprawidłowości, w tym za wyprowadzanie pieniędzy ze spółki, w szczególności na cele niezwiązane z działalnością inwestycyjną, poniosą tego prawne konsekwencje

- powiedział Maciej Lasek, pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego w rozmowie z Gazetą Wyborczą."Dbanie o lokalną społeczność"

Do sprawy odniósł się pełnomocnik ds. CPK w rządzie Prawa i Sprawiedliwości, Marcin Horała, który napisał na Twitterze, że dofinansowanie jest elementem działań spółki na rzecz lokalnej społeczności i ma na celu zrekompensowanie niekorzystnych skutków inwestycji. Uznał również, że wszystkie negatywne komentarze są spowodowane dofinansowaniem kościoła, a CPK robi o wiele więcej dla mieszkańców okolicy i działa na wielu płaszczyznach.

Bez wątpienia mieszkańcy okolicznych gmin odczują negatywne skutki budowy portu i programy ich wspierające są niezbędne. Pozostaje jednak pytanie czy pieniądze na remont zabytków sakralnych powinny pochodzić ze środków spółki CPK, a nie funduszy na ten cel stworzonych przez np. Ministerstwo Kultury oraz czy tego typu dofinansowania powinny mieć miejsce, kiedy przyszłość inwestycji jest niejasna i w obecnej sytuacji prawdopodobne jest, że pracę budowlane nigdy się nie rozpoczną.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
admin 2024-01-12 13:32   
admin - Profil admin
Jeśli spółka zarabia takie działania są w porządku. Jesli generuje tylko koszty i to z kieszeni podatnika takie darowizny są bardzo wątpliwe!
KapitanArbuz 2024-01-12 12:39   
KapitanArbuz - Profil KapitanArbuz
krzysiekl: Poprowadzić nawet małą firmę, która otrzyma środki np. z dotacji i spróbuj ją wydać na coś innego nie związanego z dotacją... Oj biedny będzie taki przedsiębiorca nie tylko że starci dotację a i może dostać karę za wydanie środków niezgodnie z jej przeznaczenie.
jsg 2024-01-12 11:41   
jsg - Profil jsg
A kakie jest uzasadnienie tych darowizn? Działania statutowe? Inwestycje infrastrukturalne?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy