Lasek: Spośród komponentów CPK powstanie kolejowy "Y". Należy wykorzystać istniejące lotniska

19 grudnia 2023 15:02
Maciej Lasek, poseł Koalicji Obywatelskiej i najprawdopodobniej przyszły pełnomocnik rządu ds. CPK podkreśla, że nowy rząd będzie chciał zrealizować projekt trasy kolei dużych prędkości czyli linii "Y".
Reklama
Wraz ze zmianą władzy w Polsce zaczęła się rewizja projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Nowy rząd podkreśla, że priorytetem będzie oddanie do użytku kolei dużych prędkości czyli linii "Y", która ma połączyć Warszawę, Łódź z Poznaniem i Wrocławiem.
- Jesteśmy zdeterminowani, żeby ten projekt kolei dużych prędkości, czyli ten „Y” słynny poprowadzić, bo to jest dobre rozwiązanie, które pozwoli jednak znacznie skrócić czas przejazdu z Wrocławia czy z Poznania do Warszawy, a jednocześnie będzie bardziej ekologicznie niż wykorzystywanie lotów
- powiedział Maciej Lasek, poseł Koalicji Obywatelskiej.

W kwestii komponentu lotniczego Lasek uważa, że w pierwszej kolejności należy wykorzystać obecnie istniejące lotniska. Lotnisko Chopina może, jego zdaniem, bez problemu obsłużyć 30 mln pasażerów w ciągu roku, a spółka Polskie Porty Lotnicze za rządów Prawa i Sprawiedliwości, miała według niego, celowo podawać zaniżone wartości, by uzasadnić budowę lotniska w Baranowie. Lasek dodał, że "Modlin ma olbrzymi potencjał" i może obsługiwać rocznie ponad 10 mln pasażerów.
- Przy dobrym zarządzaniu jesteśmy w stanie osiągnąć z duoportu nawet 40 mln pasażerów czyli dokończona modernizacja lotniska Chopina i rozbudowany Modlin. Jeżeli zostanie przeprowadzona modernizacja, to warszawskie Okęcie będzie mogło obsłużyć nawet 30 mln pasażerów. Modlin jest sztucznie hamowany od wielu lat. On ma potencjał na 10 mln pasażerów, a nawet więcej
– podkreśla.


Poseł Koalicji Obywatelskiej podkreśla, że trzeba również znaleźć sposób na wykorzystanie lotniska w Radomiu, które pochłonęło 800 mln złotych.

- Trzeba o Radom zadbać. Jestem przeciwnikiem marnotrawienia pieniędzy, zwłaszcza publicznych. Pieniądze na budowę Radomia zostały już wydane. Musimy wymyślić takie rozwiązania, które zagwarantują, że działalność Sadkowa będzie rentowna. Ale proszę pamiętać, że kolejny raz zapewnienia twórców Radomia o jego skali okazały się błędne. Ruch jest znacznie mniejszy niż planowano. Nawet na dalekim horyzoncie nie widać rentowności dla tego lotniska. Trzeba na niego też znaleźć sposób
- dodaje Lasek.Maciej Lasek najprawdopodobniej zostanie nowym pełnomocnikiem rządu ds. CPK. Będzie on trzecią osobą po Mikołaju Wildzie i Marcinie Horale na stanowisku, które powstało w 2017 roku.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy