LOT: Mimo spadków 32 proc. udział w przewozie frachtu lotniczego

21 listopada 2023 11:15
Po okresie wzrostów spowodowanych pandemią COVID-19 rynek lotniczego cargo wyraźnie wyhamowuje i w zaczyna notować spadki. W pierwszej połowie br. LOT miał blisko 32 proc. udziału w polskim rynku przewozu frachtu.
Reklama
Pandemia COVID-19 była czasem znacznego wzrostu liczby towarów przewożonych drogą lotniczą oraz zmieniła ich strukturę, zwiększając znaczenie transportu przesyłek kurierskich.


W 2019 roku rynek przewozu frachtu w Polsce stanowił 8-9 proc. całego rynku europejskiego. Obecnie polskie cargo lotnicze (bez udziału poczty) realizowane w warunkach tradycyjnych osiąga wartości blisko 100 tys. ton frachtu rocznie w realizacjach bezpośrednich (AWB z i do polskich portów lotniczych) oraz dodatkowo 250-300 tys. ton, jako składnik konsolidacji realizowanych przez głównych spedytorów w portach Europy Zachodniej.


- Przy czym są to szacunki i dotyczą zarówno eksportu, jak i importu, którego w przypadku Polski jest prawie dwukrotnie więcej. Szacujemy na bazie dostępnych danych, że całkowity eksport cargo lotniczego z Polski w ubiegłym roku wzrósł w całości o 10 tys. ton w stosunku do roku 2019, a całkowite wartości importu w ubiegłym roku, znacząco spadły z powodu wciąż utrzymujących się ograniczeń produkcji i eksportu oraz znacznego odbicia w transporcie morskim, który jest transportem komplementarnym, ale jednocześnie konkurencyjnym dla frachtu lotniczego. Przede wszystkim dotyczy to importu z Chin. Biorąc pod uwagę te zmienne, wydaje się uprawnione oszacowanie aktualnego udziału polskiego rynku w stosunku do europejskiego na poziomie 5 proc. jako sumy części bezpośredniej (direct AWB) oraz części konsolidacji zachodnich (rynki europejskie bez Wielkiej Brytanii i Rosji) - mówi w rozmowie Pasazer.com Michał Grochowski, dyrektora biura cargo i poczty LOT.

Obecnie sytuacja zaczyna znowu przypominać tą sprzed 2020 roku, a przychody cargo spadły globalnie znacznie powyżej 30 proc. Od stycznia 2023 roku na unijnych lotniskach odprawiono o 7,6 proc. ładunków mniej niż przed rokiem. Jednak Polskie Linie Lotnicze LOT są liderem w przewozie frachtu na rodzimym rynku i utrzymują w nim udział na poziomie 32 proc.

- LOT jest przewoźnikiem cargo o skali działalności na poziomie 60 tys. ton rocznie. Rok 2023 jest jednak szczególny, ponieważ cała branża frachtowa, w tym transport morski, kolejowy, a także drogowy, znajduje się w kryzysie. Mimo to, w pierwszych 3 kwartałach nasz load factor przewyższał o niemal 30 proc. globalną średnią rynkową w rejsach interkontynentalnych, co stanowi ponadprzeciętny wynik - dodaje Grochowski.


Spółka jest liderem polskiego rynku cargo lotniczego bezpośredniego. Według danych WorldACD po 10 miesiącach 2023 roku linia ma blisko 22 proc. udział w ruchu z Polski oraz 31 proc. ruchu bezpośredniego, wyrażonego listami przewozowymi wystawionymi z i do Polski.


- Statystyka ta obejmuje całość ruchu, włącznie z kierunkami, do których nie latamy bezpośrednio, np. na bazie umów interline do Ameryki Południowej, czy Australii. W ruchu point to point na rejsach długodystansowych udział w ruchu bezpośrednim cargo zazwyczaj znacznie przekracza 50 proc. - stwierdza szef cargo LOT-u.



W ogłoszonej na początku października br. strategii LOT-u na lata 2024-2028 temat przewozu frachtu nie został poruszony, mimo że według deklaracji samego przewoźnika dochód z cargo stanowi nawet 10 proc. całości przychodów firmy. Większość ładunków cargo jest przewożona przez LOT na pokładach samolotów szerokokadłubowych na trasach międzykontynentalnych i dlatego dalsze plany przewozu frachtu przez polskiego przewoźnika są ściśle związane z rozwojem floty i nowych połączeń do Azji i Ameryki Północnej.


- Strategia LOT zakłada rozwój siatki połączeń oraz floty samolotów szerokokadłubowych. Chociażby w tym zakresie LOT Cargo jest częścią strategii, podobnie jak w przypadku każdej linii tradycyjnej. Jednocześnie skupiamy się na rozwoju produktów specjalnych, a także optymalizujemy nasze usługi, zarówno w zakresie operacyjnym, kosztowym, jak i przychodowym. Stawiamy na głęboką digitalizację naszych usług, przy zachowaniu unikalnych standardów rynkowych - komentuje Grochowski.



W przestrzeni medialnej pojawiła się informacja, że LOT planuje pozyskać samolot towarowy. Grochowski przekonuje jednak, że nie jest to przedmiot działań spółki w najbliższej perspektywie czasowej.


Mimo globalnego spowolnienia, prognozy IATA i ULC zakładają dalszy wzrost obsługi towarów na polskich lotniskach, a PLL LOT nie ma zamiaru rezygnować z pozycji lokalnego lidera przewozów cargo.


Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy