Albania będzie miała nowy port lotniczy. Bezpośrednio na wybrzeżu
W Albanii trwa budowa nowego portu lotniczego. Będzie on zlokalizowany w sąsiedztwie nadmorskiego miasta Wlora i będzie trzecim międzynarodowym lotniskiem w tym kraju.
Reklama
Albania w ostatnich latach przeżywa bardzo gwałtowny wzrost liczby odwiedzających ją turystów. Coraz liczniej powstają nowe obiekty hotelowe zlokalizowane przede wszystkim na wybrzeżu, w linii od miasta Durres na północy, przez Wlorę, na Sarandzie i Ksamilu w południowej części kraju kończąc. Obecnie największym i najważniejszym portem lotniczym Albanii jest lotnisko w stolicy kraju, Tiranie. Notuje on corocznie kilkudziesięcioprocentowe wzrosty liczby obsłużonych pasażerów. Tylko w minionym 2022 roku było to aż 5,2 mln pasażerów. Największymi przewoźnikami są tanie linie lotnicze Ryanair oraz Wizz Air, bardzo duży udział w ruchu mają także przeloty czarterowe organizowane przez biura podróży.
Drugie albańskie lotnisko zlokalizowane jest na północnym wschodzie kraju, w mieście Kukës w pobliżu granicy z Kosowem. Ten niewielki, otwarty w 2021 roku, port obsługuje jedynie kilkadziesiąt tysięcy pasażerów w skali roku i ze względu na swoją lokalizację nie ma żadnego znaczenia dla rozwijającej się w kraju branży turystycznej.
Problemem w rozwoju turystyki w Albanii był brak dostępności lotniczej dla południowej części kraju. Odległość z Tirany do Wlory w linii prostej wynosi około 100 kilometrów, natomiast do innego z kurortów, Sarandy 170 km. Ze względu na górzysty teren oraz słabo rozwiniętą sieć drogową, czas dojazdu z lotniska do wspomnianych miast wynosi odpowiednio około 2 i niemal 4 godziny. Część z touroperatorów organizujących pobyty w rejonie Sarandy i Ksamilu organizowało dla swoich klientów przelot na sąsiednią grecką wyspę Korfu, a następnie transfer drogą wodną na albańskie wybrzeże.
Istniała więc silna potrzeba utworzenia kolejnego międzynarodowego portu lotniczego w południowej części kraju. Ze względu na trudne warunki terenowe (górzysty teren) oraz bliskość Grecji (konieczność wlotu w grecką przestrzeń powietrzną) nie udało się znaleźć odpowiedniej lokalizacji w pobliżu Sarandy. Ostatecznie zdecydowano się na budowę nowego portu lotniczego 10 kilometrów na północ od Wlory. Lokalizacja ta ze względu na bliskie sąsiedztwo Adriatyku oraz rezerwatu przyrody Vjose-Narte była szeroko krytykowana i oprotestowywana przez działaczy związanych z ochroną środowiska. Rządowi Albanii zarzucano łamanie europejskiej konwencji o ochronie przyrody. Wspomniany rezerwat jest miejscem bytowania wielu gatunków ptaków, w tym m.in flamingów, a kraniec pasa startowego ma znajdować się jedynie 300 metrów od jednego z basenów, gdzie gromadzi się ptactwo.
W ramach inwestycji powstaje droga startowa o długości 3,2 km, wieża kontroli lotów oraz terminal pasażerski wraz z pełną infrastrukturą. Przepustowość lotniska w pierwszej fazie ma wynosić około 370.000 pasażerów rocznie. Zakończenie budowy planowane jest na przełom wiosny i lata 2024 roku. Wartość projektu wynosi 105 mln euro.
Według zapowiedzi rządu Albanii nowe lotnisko ma przyczynić się do powstania 27 tysięcy nowych miejsc pracy. Port lotniczy we Wlorze niewątpliwie będzie motorem napędowym do dalszego rozwoju turystyki, szczególnie w południowej części kraju. Może mieć również wpływ na odciążenie stołecznego lotniska w Tiranie, które obecnie funkcjonuje na granicy swojej przepustowości i wymaga rozbudowy. Na dzień dzisiejszy jednak żadna linia lotnicza, ani touroperator nie zadeklarował chęci wykonywania połączeń z Wlory.