CSA czeskie linie lotnicze mają już 100 lat!

Jakub Przybyłek - Profil Jakub Przybyłek
9 października 2023 15:17
Czeskie narodowe linie lotnicze obchodzą swoje setne urodziny. Z tej okazji przewoźnik i port lotniczy im. Vaclava Havla w Pradze przygotowały specjalne promocje i atrakcje dla podróżnych.
Reklama
České aerolinie zostały założone 6 października 1923 przez rząd Czechosłowacji jako Československé státní aerolinie. Od tego czasu, z przerwą w latach 1939-1948 spowodowaną II wojną światową obsługują one regularne połączenia lotnicze. Bazą przewoźnika jest główne lotnisko stolicy Czech.

Z okazji urodzin przewoźnik przygotował specjalną promocję, członkowie programu lojalnościowego OK Plus otrzymali na swoje konto premię jubileuszową w wysokości 1923 mil za skorzystanie z rejsów Czech Airlines w dniu urodzin 6 października br.. Na lotnisku Praga-Ruzyně otwarto również wystawę przypominającą historię przewoźnika. Organizowane są konkursy, w których można wygrać bilety lotnicze do Paryża i Madrytu.


- Sto lat historii Czech Airlines naznaczone było wieloma kamieniami milowymi, triumfami, a także wyzwaniami. I wreszcie, co nie mniej ważne, wiąże się też ze wspomnieniami milionów pasażerów. Cieszę się, że biorąc pod uwagę bardzo trudny okres, przez który musiała przejść firma w ostatnim czasie, Czech Airlines mogą dziś obchodzić 100. rocznicę swojego powstania, jako piąta najstarsza i wciąż działająca linia lotnicza na świecie – powiedział Petr Kudela, prezes zarządu Czech Airlines.

Czeskie linie lotnicze dołączyły tym samym do zaszczytnego grona czterech przewoźników mogących się pochwalić tak długą historią.

Okrągła rocznica przypada na trudny okres w historii funkcjonowania przewoźnika. W przeszłości obsługiwał on kilkadziesiąt kierunków na trzech kontynentach, w tym wykonywał codzienne loty łączące Warszawę z Pragą. W 2021 roku z powodu kłopotów finansowych wywołanych pandemią Covid-19 ogłosił jednak upadłość, z której jednak udało mu się wyjść. Obecnie Czech Airlines posiada flotę dwóch samolotów Airbus a320 i wykonuje połączenia regularne jedynie do trzech miast - Paryża, Madrytu i Erywania. W czerwcu 2023 roku zapowiedziano pierwsze od lat zwiększenie floty, ogłaszając plany leasingu czterech maszyn typu Airbus A220 od Air Lease Corporation.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy