Poznań: 1,2 mln pasażerów w najbliższą zimę. Dużo zmian

23 czerwca 2023 09:30
Spółka Airport Coordination Limited, która zarządza przepustowością Portu Lotniczego Poznań, rozlokowała 7,9 tys. slotów lotniskowych przewidzianych na najbliższą zimę. Lotnisko spodziewa się przyjąć w tym okresie nawet 1,2 mln pasażerów.
Reklama
Jak co roku, zimowa oferta będzie znacząco różniła się od tej letniej. Lotnisko w Poznaniu zaplanowało szereg zmian w swojej siatce połączeń, wynika z raportu Airport Coordination Limited. Zarządca umożliwi realizację operacji lotniczych w nadchodzącym sezonie zimowym jedenastu przewoźnikom tradycyjnym, niskokosztowym, czarterowym i towarowym. Najwięcej slotów otrzymał irlandzki Ryanair (3,6 tys.) oraz niemiecka Lufthansa (1,4 tys.). Polskim Liniom Lotniczym LOT przyznano 944 slotów. Dodatkowo, w zimę można spodziewać się obecności w Poznaniu Air Cairo, Enter Air, FlyDubai, KLM Royal Dutch Airlines, Scandinavian Airlines, SkyUp, SprintAir oraz Wizz Air.

W porównaniu z ubiegłorocznym sezonem zimowym, w Porcie Lotniczym Poznań mogą pojawić się połączenia na kilku nowych kierunkach. Przykładowo, Ryanair powinien uzupełnić swoją poznańską ofertę o Bolonię, Fiumicino, Lizbonę i Pafos. Przewoźnik z Irlandii otrzymał na wskazanych kierunkach po 87 lub 88 slotów lotniskowych, co pozwoli mu na podaż na poziomie 16 lub 17 tys. foteli lotniczych na każdej z tras. Równocześnie, Ryanair zadeklarował anulację rejsów z Poznania do Billund, Budapesztu, Ciampino i Helsinek, zwiększenie częstotliwości lotów do Oslo i zmniejszenie częstotliwości lotów do Bergamo.

Poznań powinien również spodziewać się zmian w oferowaniu linii Wizz Air. Przewoźnik z Węgier zawnioskował o usunięcie rejsów z Poznania do Beauvais, Eindhoven, Oslo i Sheffield. Możliwa jest również symboliczna redukcja lotów Polskich Linii Lotniczych LOT na Lotnisko Chopina. Ponadto, PLL LOT nie przewidują kontynuacji czarterów do Meksyku i na Dominikanę, stawiając na czarterową trasę do Sharm El Sheikh.


Sumaryczną podaż LOT-u w nadchodzącym sezonie zimowym oszacowano na 79,5 tys. miejsc. Więcej foteli może udostępnić swoim podróżnym tylko Ryanair (712 tys.), Wizz Air (161 tys.) i Lufthansa (118 tys.). Najmniejszym operatorem będzie za to Air Cairo z podażą 7,6 tys. miejsc w samolotach wizytujących Hurghadę na przestrzeni całego sezonu zimowego.

Ciekawie zapowiada się oferta rosnącej w siłę linii Enter Air, z której będzie mogło skorzystać aż 66,1 tys. turystów z regionu, pod warunkiem skorzystania przez przewoźnika ze wszystkich otrzymanych od Airport Coordination Limited slotów lotniskowych. Enter Air będzie mógł skorzystać z 350 slotów, co pozwoli mu na zwiększenie swojej obecności w Egipcie (Hurgada i Marsa Alam), Turcji (Antalya), Tanzanii (Zanzibar) i na Sri Lance (Colombo). Ukraiński SkyUp otrzymał możliwość wykonania 44 operacji czarterowych, co pozwoli mu na przyjęcie 8,3 tys. podróżnych.

Najbardziej wyczekiwaną premierą sezonu będzie z pewnością inauguracja rejsów FlyDubai do Dubaju, którą przewidziano na 29 października 2023 roku. Przewoźnik ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich wyraził chęć użycia 132 slotów lotniskowych w Porcie Lotniczym Poznań, co powinno umożliwić mu obsługę nawet 22,9 tys. pasażerów. FlyDubai zaplanował realizację trzech rejsów tygodniowo na tym kierunku z wykorzystaniem samolotów Boeing 737 MAX 8. Warto zauważyć, że przyznanie konkretnych slotów lotniskowych nie musi oznaczać ich pełnego wykorzystania przez przewoźników.

Fot. P. Bożyk / Boeing

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy