Większa przepustowość i bezpieczeństwo na gdańskim lotnisku. Nowy system już w użyciu

26 maja 2023 14:04
Na gdańskim lotnisku zainaugurowano funkcjonowanie najnowocześniejszego w Polsce systemu odpowiedzialnego za wskazywanie pozycji oraz kierowanie ruchem samolotów i pojazdów na płytach postojowych i drogach kołowania.
Reklama
System A-SMGCS pobiera i przetwarza dane z transponderów i pętli indukcyjnych pojazdów znajdujących się na polu manewrowym lotniska. Jest on niezależny od warunków pogodowych, w związku z czym umożliwia precyzyjną lokalizację i kierowanie ruchem nawet w najbardziej niekorzystnych warunkach pogodowych i ograniczonej widzialności. Działanie systemu wpłynie bezpośrednio na wzrost bezpieczeństwa oraz przepustowości operacji lotniczych.

- Dzięki cyfrowej wymianie danych, jaką umożliwił A-SMGCS, ograniczyliśmy korespondencję radiową, poszerzając zakres pracy bez-koordynacyjnej. Precyzyjne pozycjonowanie ruchu na terenie całego lotniska, uzupełnione o dokładny opis wszystkich aktywnych obiektów, stanowią dla kontrolerów ruchu lotniczego niezastąpione źródło informacji. Na gdańskiej wieży są obecnie zainstalowane najnowocześniejsze systemy dedykowane kontroli lotniska - powiedział Bartosz Supernat kierownik Działu Kontroli w gdańskim porcie lotniczym.


Za stworzenie i wdrożenie systemu odpowiedzialna była polska firma AP-TECH zajmująca się tworzeniem oprogramowania dla branży lotniczej. Równie istotna była również współpraca lotniska z PAŻP.

Fot. Port lotniczy w Gdańsku
Tagi
gdańsk

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy