Negocjacje Lufthansy i ITA potrwają dłużej

28 kwietnia 2023 09:30
Włoski rząd zgodził się przedłużyć o trzy tygodnie negocjacje w sprawie sprzedaży ITA Airways Grupie Lufthansy. Dodatkowy czas jest niezbędny do rozwiązania kilku nierozstrzygniętych kwestii.
Reklama
Lufthansa Group i ITA Airways planowały dojść do ostatecznego porozumienia do dnia 24 kwietnia br. Zarys umowy przewidywał nabycie przez Lufthansę najpierw 40 proc. udziałów w nowej włoskiej linii lotniczej z opcją przejęcia pełnego pakietu akcji w późniejszym terminie. Lufthansa Group była gotowa zainwestować ok. 200 mln euro za pierwszy pakiet akcji, przy wycenie wartości ITA na zaledwie 500 mln euro. Jak jednak podaje portal aviationweek.com ta cena jest obecnie kwestią sporną.

Obie strony początkowo wierzyły, że przejęcie stanie się faktem po stosunkowo krótkim przeglądzie (Faza 1) umowy przez Komisję Europejską (KE). Jednak aktualnie linie lotnicze otrzymują sygnały z Brukseli, że głębsze dochodzenie KE (Faza 2) jest znacznie bardziej prawdopodobne. Ponieważ ITA nadal ponosi straty, Lufthansa twierdzi, że cena nabycia powinna być niższa, jeśli proces regulacyjny ma trwać dłużej.


Przegląd Fazy 1 jest stosunkowo prosty. KE ma 25 dni roboczych na rozpatrzenie sprawy. Faza 1 może zostać przedłużona o 10 dni w celu zbadania ewentualnych ustępstw zaproponowanych przez strony. Jeżeli organ antymonopolowy nie jest przekonany, że wpływ na konkurencję będzie akceptowalny, wszczynane jest postępowanie wyjaśniające Fazy 2. Ten proces trwa co najmniej 90 dni i często jest przedłużany.

Rozpoczęcie całego procesu przeglądu rozpocznie się, gdy Lufthansa powiadomić KE o podpisaniu umowy. Zakładając, że Faza 2 przeglądu zostanie otwarta, październik br. byłby najwcześniejszym możliwym terminem zamknięcia transakcji. Źródła branżowe twierdzą, że obie strony są zainteresowane osiągnięciem porozumienia. ITA znajduje się pod ogromną presją, aby znaleźć prywatnego inwestora strategicznego. Ponowne rozpoczęcie procesu poszukiwania kolejnego nabywcy oznaczałoby dalsze opóźnienia i mogłoby doprowadzić do braku partnera dla ITA w nadchodzącym sezonie zimowym.

Inni gracze branżowi zainteresowani ITA musieliby prawdopodobnie przejść podobne przeglądy dotyczące ochrony konkurencji, które zwykle koncentrują się na udziałach w rynku na trasach między dwoma zainteresowanymi krajami. Grupa Air France-KLM nie wykazało zainteresowania przejęciem linii i skupia się na możliwości zainwestowania w TAP Air Portugal, którego proces prywatyzacji ma się wkrótce rozpocząć. Do przejęcia portugalskiej linii chętna jest również International Airlines Group oraz Lufthansa, której TAP jest partnerem w Star Alliance.


Inwestując w ITA, Lufthansa planuje przekształcić lotnisko Rzym-Fiumicino w najbardziej wysunięty na południe węzeł swojej europejskiej siatki, oferujący połączenia do Afryki Północnej i potencjalnie Ameryki Łacińskiej. Jednak Lizbona ma lepsze położenie geograficzne dla połączeń z Ameryką Łacińską, ponieważ Rzym jest dalej na wschód, co prowadzi do dłuższego czasu lotu na wielu rynkach. TAP ma również stosunkowo gęstą sieć w Afryce Zachodniej.

Fot.: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy