W Lufthansie powraca darmowa kawa i herbata

28 maja 2024 09:55
3 komentarze
Niemiecki przewoźnik zdecydował się na nowo rozszerzyć swój serwis pokładowy. W ramach "próbnej akcji" pasażerowie podróżujący europejskimi oraz regionalnymi rejsami Lufthansy za darmo otrzymają... kawę i herbatę.
Reklama
Nagła decyzja o wprowadzeniu do letniej oferty pokładowej darmowej kawy i herbaty, za które do tej pory pasażerowie Lufthansy musieli płacić średnio po 3-4 euro, jest wynikiem konsekwentnie spadających ocen produktu pokładowego przewoźnika wśród jego klientów. Złożyły się na to liczne i często nadmiernie przesadne cięcia produktowe w ostatnich latach, które zbliżyły poziom serwisu Lufthansy na trasach europejskich do jej niskokosztowej konkurencji.


Przypomnijmy, że o wprowadzeniu płatnej oferty pokładowej zdecydowano w 2021 roku. Od tamtej pory pasażerowie niemieckich linii podróżujący po Europie i na większości tras regionalnych w klasie ekonomicznej mogą liczyć jedynie na darmową wodę oraz malutką czekoladkę. Wszystkie inne napoje oraz przekąski stały się płatne. Podobną koncepcję serwisu wdrożyły należące do grupy Lufthansy linie Austrian Airlines i SWISS, zaś klienci Brussels Airlines od dawna nie otrzymują w trakcie lotu na trasach kontynentalnych w niższej klasie nawet bezpłatnej wody. Likwidacja serwisu służyła celom oszczędnościowym, które jakiś czas temu skrupulatnie wyliczono na poziomie... ok. 2,50 PLN na pasażera.

Oczywiście trudno spodziewać się, że darmowe ciepłe napoje znacząco wpłyną teraz na poprawę oceny jakości serwisu Lufthansy, ale niewątpliwie jest to malutki krok w dobrym kierunku.

W Europie w ostatnich latach większość innych przewoźników także zrezygnowało lub znacząco ograniczyło bezpłatne poczęstunki w klasie ekonomicznej. W wielu przypadkach drastycznie spadła do tego jakość posiłków podawanych pasażerom biznesowym. Pełny serwis wraz z ciepłymi opcjami na trasach kontynentalnych w klasie ekonomicznej oferuje dziś zaledwie garstka linii lotniczych. W tej grupie znajdują się m.in. Turkish Airlines i Aegean Airlines.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Anesthesia 2024-05-29 12:42   
Anesthesia - Profil Anesthesia
Uważam, że tu właśnie jest po części sukces np. Turkisha. W biznesie większość ludzi nie przykuwa wielkiej uwagi do serwowanych posiłków, kolejny rutynowy lot, a w ekonomicznej sporo ludzi cieszy się tym i nawet jest zaskoczonych, jak można traktować pasażera w porównaniu do low costów. I to często za podobną cenę. I pytanie, czy taki nawet drobny poczęstunek dla pasażerów to taki wielki koszt dla przewoźnika..? A przecież więcej zadowolonych ludzi to więcej dobrych opinii idących dalej w świat.
adamkowal 2024-05-28 18:04   
adamkowal - Profil adamkowal
Serio 2,50zł? Żenada... i ośmieszanie linii przez jej menadżerów. Pierwszy serwis "w bilecie" kawa/herbata/woda (ta ostatnia później też) i drobna "czekoladka" i już to wygląda jak dla ludzi. Dziwne iż lufa upubliczniła takie wyliczenia... śmieszne trochę.
jsg 2024-05-28 10:03   
jsg - Profil jsg
Po co kombinować z czymś co się dobrze sprzedawało? Klientów low cost, to i tak nie przekona , a tych bardziej wymagających odstraszy. Miałeś chamie złoty róg... itd.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy