Modlin: W marcu 10 proc. pasażerów więcej
W marcu br. z usług Lotniska Warszawa/Modlin skorzystało 234 tys. pasażerów i obsłużono na nim 1,6 tys operacji lotniczych.
Reklama
Marzec 2023 roku o ponad 10% lepszy pod względem liczby obsłużonych pasażerów niż marzec rok wcześniej. W liczbie obsłużonych pasażerów wystąpił zauważalny przyrost w porównaniu z analogicznym miesiącem 2022 roku, bowiem w tegorocznym marcu zanotowano 110,7% wolumenu ruchu pasażerskiego z marca ubiegłego roku, przy mniejszej liczbie operacji lotniczych (91,6%). Z kolei liczba pasażerów i liczba operacji lotniczych w porównaniu z marcem 2019 roku to, w ujęciu procentowym, odpowiednio 91,8% i 89,7%.
W ujęciu kwartalnym rok do roku także nastąpił wzrost – znaczący, bo o ponad 125 tys. pasażerów, czyli o 23,8%. W pierwszym kwartale zeszłego roku lotnisko obsłużyło 526 566 podróżnych, a od początku stycznia do końca marca 2023 roku aż 651 690 osób.
Największym zainteresowaniem pasażerów w marcu br. cieszyły się następujące kierunki, kolejno od najpopularniejszego: Londyn, Mediolan, Dublin, Rzym, Wiedeń, Bruksela, Sztokholm, Paryż, Oslo, Barcelona.
W rozpoczętym w ostatni weekend marca sezonie letnim przewoźnik Ryanair realizuje loty z Lotniska Warszawa/Modlin aż do 55 destynacji. Wróciły połączenia wakacyjne, a w ofercie znalazło się m.in. aż 12 do Włoch i po 6 do Grecji i Hiszpanii. Przewoźnik Air Malta będzie realizował wakacyjne sobotnie połączenia z maltańską stolicą Valettą, natomiast program letnich lotów czarterowych z wylotem z Lotniska Warszawa/Modlin obejmie podróże do Turcji i Izraela.
- Niebawem na naszym lotnisku zostanie otwarty atrakcyjny salonik biznesowy, z którego będą mogli korzystać pasażerowie, którzy przeszli kontrolę bezpieczeństwa. Znajduje się on na piętrze terminalu lotniska. Goście saloniku otrzymają do dyspozycji 20 miejsc w luksusowym, komfortowo wyposażonym wnętrzu z szeregiem udogodnień technicznych. W ramach jednorazowej opłaty uiszczonej w recepcji lub online pasażer będzie mógł skorzystać w czasie pobytu w saloniku z oferty gastronomicznej w formule all inclusive. Mam mocne powody, by sądzić, że nasz premium lounge spodoba się dużej liczbie klientów – zapewnia Tomasz Szymczak, p.o. prezesa zarządu.
W sezonie letnim na Lotnisku Warszawa/Modlin spodziewane są bardzo dobre wyniki pod względem przewozowym.
- Tegoroczny sezon letni u nas charakteryzuje się nie tylko bogatą ofertą lotniczą. Szeroki geograficzny zakres usług dotyczy również połączeń autobusowych, co na pewno usatysfakcjonuje niezmotoryzowanych podróżnych zmierzających do nas na lot lub chcących po przylocie kontynuować podróż już trzymając się lądu – mówi Grzegorz Hlebowicz, wiceprezes zarządu.
To niemal 70 destynacji w Polsce w kursach realizowanych przez przewoźników autobusowych Contbus, Flixbus i Żak Express, jak również kierunki zagraniczne: 9 niemieckich i 4 czeskie obsługiwane przez Flixbus, połączenia z 5 różnymi miejscami w Ukrainie realizowane przez FanLogic oraz 2 kierunki białoruskie obsługiwane przez Bajertrans.
W marcu miało miejsca bardzo ważne dla lotniska wydarzenie. Samorząd Mazowsza przeznaczył 7,5 mln zł na pożyczkę długoterminową dla Lotniska Warszawa/Modlin. Pożyczka w całości przeznaczona jest na niezbędną dla dalszego funkcjonowania portu lotniczego modernizację części drogi kołowania A2 oraz wymianę oświetlenia na początku i końcu pasa startowego. To pierwszy etap generalnego remontu drogi kołowania, która do tej pory przechodziła jedynie naprawy nawierzchni. Umowę pożyczki podpisano w ostatnim dniu marca 2023 roku.