SkyUp ewakuował ostatni samolot z Kijowa

6 kwietnia 2023 09:00
SkyUp nie ma już samolotów w zawładniętej wojną Ukrainie. Przedwczoraj (4.04) ukraiński przewoźnik ewakuował stamtąd ostatnią maszynę Boeing 737-800 o znakach rejestracyjnych UR-SQP.
Reklama
Samolot znajdował się w Kijowie od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w dniu 24 lutego 2022 roku. Okazało się, że pomimo intensywnych ostrzałów strategicznych obiektów cywilnych i wojskowych przez Rosjan w okolicach Kijowa, maszyna nie ucierpiała i mogła zostać bezpiecznie ewakuowana w dogodnym momencie. Przelot odbył się z wyłączonym transponderem. Urządzenie aktywowano tuż przed wejściem w rumuńską przestrzeń powietrzną na wysokości ukraińskich Czerniowiec. Maszyna wystartowała z Kijowa o 19:15 i wylądowała bez przeszkód w Jassach o 20:06. Przelot potrwał niespełna godzinę.


Maszynę SkyUp próbowano ewakuować nocą tuż przed rozpoczęciem wojny, lecz bezwarunkowe zamknięcie ukraińskiej przestrzeni powietrznej wymusiło pozostanie samolotu w zagrożonym obszarze, zauważył "AviaNews". Maszynie udało się nawet wystartować, lecz musiała natychmiastowo zawrócić do Kijowa. W ub. roku skutecznie ewakuowano też samolot Wizz Air ze Lwowa.

Samolot UR-SQP wyprodukowano siedemnaście lat temu, a pierwszym jego użyttkownikiem był cypryjski Ajet. Później, maszyna służyła również m.in. liniom Sunwing Airlines, Smartwings, Viking Airlines oraz Avolon. Egzemplarz zasilił flotę SkyUp dopiero w 2021 roku, pół roku przed brutalną inwazją.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy