Turkish Airlines odbiorą 400. maszynę

23 stycznia 2023 09:40
Turkish Airlines będzie świętował setną rocznicę proklamacji tureckiej republiki odebraniem czterechsetnego samolotu. Przewoźnik stał się jedną z największych linii lotniczych, choć jeszcze dwadzieścia lat temu dysponował skromną flotą i mniejszymi ambicjami.
Reklama
W trwającym roku Turcja będzie świętowała setną rocznicę swojej proklamacji, natomiast linia Turkish Airlines będzie obchodziła dziewięćdziesiątą rocznicę uruchomienia swojej działalności operacyjnej. Przewoźnik znad Bosforu powstał 20 maja 1933 roku i na start otrzymał niewielką, liczącą tylko pięć samolotów, flotę. Wraz ze wzrostem pozycji międzynarodowej narodu tureckiego, rozwój linii Turkish Airlines nabrał rozpędu. Tylko w ub. roku turecki przewoźnik obsłużył 72 mln pasażerów z nadzieją na przyjęcie nawet 88 mln podróżnych w 2023 roku. Udało się mu osiągnąć 96 proc. ruchu pasażerskiego sprzed obostrzeń, co śmiało można uznać za sukces w obliczu trudności, z którymi musiała mierzyć się branża w ostatnich dwunastu miesiącach.

W realizacji tego ambitnego celu pomóc ma pozyskanie dodatkowych samolotów. Flota linii Turkish Airlines składa się teraz z 394 maszyn. Do końca bieżącego roku ma ich być już 427. Czterechsetna maszyna ma dotrzeć do Stambułu w sam raz na uroczystą celebrację rocznicową. Ekspansja tureckiego przewoźnika jest zresztą widoczna gołym okiem. Dwadzieścia lat temu linia Turkish Airlines dysponowała skromną flotą sześćdziesięciu samolotów i ograniczoną siatką nieco ponad stu połączeń…


- Dwadzieścia lat temu, w 2003 roku, Turkish latał do 53 krajów i 104 miast. Aż ciężko uwierzyć w progres, dzięki któremu nasza oferta składa się dziś ze 129 krajów i 337 miast. Celem jest utrzymać status przewoźnika latającego w niemal wszystkie zakątki świata. Setną maszynę Turkish odebrał w 2006 roku, dwusetną w 2012 roku, trzysetną w 2016 roku. Z dumą mogę potwierdzić, że na stulecie naszej republiki Turkish odbierze czterechsetną maszynę - zadeklarował Ahmet Bolat, CEO linii Turkish Airlines.

Flota linii Turkish Airlines jest jedną z najmłodszych na świecie. Jej średnia wieku to 8,9 lat. Najpopularniejszym samolotem w szeregach tureckiego przewoźnika jest maszyna wąskokadłubowa Boeing 737-800. Wśród samolotów szerokokadłubowych liderem jest maszyna Airbus A330-300.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy