220 miliardów dolarów strat lotnictwa od początku pandemii

5 grudnia 2022 09:00
Według danych zebranych przez firmę Cirium od marca 2020 r. linie lotnicze straciły 220 mld dolarów. Sytuacja poprawia się, ale w 2022 r. branża pozostanie w kryzysie.
Reklama
Według wyników finansowych za 2021 r. i pierwszą połowę 2022 r. opracowanych przez Cirium, firmę zajmującą się danymi i analizami linii lotniczych, przewoźnicy na całym świecie poniosli stratę netto w wysokości prawie 220 mld dolarów amerykańskich w ciągu dwóch i pół roku od początku pandemii COVID-19. Przychody globalnych grup linii lotniczych spadły o ponad połowę w 2020 r. i pomimo pewnego ożywienia zakończyły 2021 r. z ubytkiem ponad 40 proc. w stosunku do poziomów sprzed koronakryzysu. Przychody na poziomie 500 mld dolarów są najniższe od 15 la. Te dane podaje francuski portal air-journal.fr.


Dzięki opublikowaniu wyników finansowych większości linii lotniczych za pierwszą połowę 2022 r., widoczne są kolejne oznaki wychodzenia z głębokiego kryzysu, niemniej eksperci spodziewają się, że branża odnotuje stratę również w roku 2022. - To pozytywny znak, że straty netto zmniejszyły się w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. W 2020 r. niższe przychody przełożyły się na straty netto w wysokości 160 mld dolarów, do których w ubiegłym roku doszło 42 mld dolarów, a w pierwszej połowie obecnego roku następne 15 mld dolarów – powiedział Jeremy Bowen, prezes zarządu Cirium. - Zakładając, że straty w całym 2022 r. nie zwiększą się w znaczącym stopniu, to od początku 2020 r. transport lotniczy odnotuje ogólną stratę netto w wysokości prawie 220 mld dolarów. Jest jednak szansa, że branża, a zwłaszcza linie lotnicze w Ameryce Północnej i Europie, nie poniesie strat w drugiej połowie 2022 r., pod warunkiem, że nie dojdzie do kolejnych wstrząsów - dodał Bowen.

W pierwszej połowie 2022 r. popyt ożywił się, a globalne przychody wzrosły o 70 proc., co daje łącznie poziom niższy o 20 proc. w stosunku do 2019 r. Globalny ranking wyników finansowych grup linii lotniczych Cirium za pierwszą połowę 2022 r. pokazuje, że największy postęp nastąpił wśród przewoźników z Ameryki Północnej, którzy odnotowali 5 proc. wzrostu względem danych sprzed pandemii dzięki czemu wykazali ​​skromny zysk operacyjny. Delta Air Lines zajęła w tym roku ponownie pierwsze miejsce w rankingach pod względem przychodów, które są równe wynikom sprzed pandemii. Operator cargo Federal Express spadł na drugie miejscu, którego w trakcie koronakryzysu nie opuszczał ze względu na silny globalny rynek przewozów towarowych wspierany przez rosnący popyt na środki ochrony osobistej i sprzęt elektroniczny. Wstępne wyniki finansowe za III kwartał 2022 r. pokazują, że sześć największych północnoamerykańskich linii lotniczych odnotowuje obecnie rekordowe przychody i zysk netto za pierwsze dziewięć miesięcy roku, co daje nadzieję na skromny, ale dodatni wynik za cały rok, jeśli utrzymają się korzystne tendencje.

W Europie główne grupy linii lotniczych, takie jak Lufthansa czy Air France/KLM, również odnotowały znaczny wzrost przychodów za pierwsze półrocze, co było efektem zwiększonego popytu na podróże lotnicze po zniesieniu ograniczeń w podróżowaniu na początku 2022 r. Ruch w Europie Zachodniej od połowy br. utrzymuje się na poziomie ok. 95 proc. osiągnięć sprzed pandemii, dzięki czemu w III kw. 2022 r. zwiększyły się przychody i powróciła rentowność największych holdingów lotniczych na Starym Kontynencie.


Z kolei region Azji i Pacyfiku boryka się nadal z problemami, głównie z powodu trwających obostrzeń przeciw-pandemicznych w Chinach. Chińskie linie lotnicze odnotowały 35 proc. spadek przychodów i stratę netto w wysokości prawie 10 mld dolarów w pierwszej połowie 2022 r. To więcej niż w każdych z poprzednich dwóch latach. Wyniki od lipca br. zdają się wskazywać na pogłębienie tego deficytu. Możliwe, że ta zapaść zostanie częściowo zrekompensowana przez linie lotnicze w pozostałej części regionu, ale biorąc pod uwagę obecne wyniki, prawdopodobne to nie wystarczy do zrównoważenia deficytu wygenerowanego przez Chińskich przewoźników. Nawet jeśli branży uda się pomniejszyć stratę netto za cały 2022 r. i zmieścić się przedziale 10-15 mld dolarów będzie to równowartość rocznych strat lotnictwa cywilnego sprzed 20 lat, czyli z kryzysu spowodowanego atakami terrorystycznymi z 11 września 2001 r.

Fot.: Materiały prasowe


Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy