Port Lotniczy Warszawa-Modlin skończył 10 lat

14 lipca 2022 09:00
13 lipca br. lotnisko w Nowym Dworze Mazowieckim świętowało swoje 10 urodziny. Poza rodzimymi notablami w uroczystości wziął udział gość z Irlandii.
Reklama
- Lotnisko w Nowym Dworze Mazowieckim to przykład znakomitego sukcesu inwestycyjnego. Od powstania spółki Mazowiecki Port Lotniczy w 2006 r. udało się zrobić naprawdę wiele. Miliony obsłużonych pasażerów, setki pracowników czy rozwój gospodarczy okolic, świadczą o tym, jak dobrze ten projekt wpasował się w potrzeby podróżujących mieszkańców Mazowsza i Warszawy, a nawet Podlasia oraz Warmii i Mazur. Lotnisko przetrwało także najcięższy okres lockdownu i pandemii. Jestem przekonany, że największe sukcesy jeszcze przed nami - skomentował sytuację Portu Lotniczego Warszawa-Modlin wicemarszałek sejmiku mazowieckiego Wiesław Raboszuk.


Funkcjonowanie lotniska nie obyło się bez trudności i problemów związanych z nawierzchnią, sporami udziałowców czy ograniczeniami w ruchu lotniczym. Trudności udało się częściowo zażegnać, zaś dane statystyczne napawają optymizmem. Wskazują bowiem na bardzo pozytywny trend ciągłego wzrostu zarówno liczby wykonanych operacji jak i liczby obsłużonych pasażerów. Z miesiąca na miesiąc krzywa wzrostu pnie się do góry. Po okresie pandemii nastąpiło błyskawiczne odbicie i kontynuacja trendu sprzed okresu wygaszenia lotów. Wiadomo, że już w czerwcu br. padł kolejny rekord tj. miesięczna liczba pasażerów przekroczyła 315 tys. W okresie dziesięciolecia lotnisko Warszawa-Modlin obsłużyło ponad 21 mln pasażerów oraz ponad 141 tys. operacji lotniczych.

Obchody jubileuszu dziesięciolecia Portu Lotniczego Warszawa-Modlin odbyły się 13 lipca br. Uroczystości rozpoczęły się powitaniem gości honorowych i wystąpieniami prezesów spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin (MPL) oraz przedstawicieli jej udziałowców. Na uroczystość pofatygował się sam szef Ryanaira, najważniejszego klienta portu, Michael O'Leary. Prezes irlandzkiego przewoźnika przekonywał, że Modlin jest nie tylko jego ulubionym lotniskiem, ale również najlepiej zarządzanym. O'Leary stwierdził, że w 2022 r. chce obsłużyć w Modlinie 3 mln pasażerów, a za kilka lat ma nadzieję podwoić tę liczbę. W trakcie jubileuszu odsłonięto nowe logo lotniska przed budynkiem terminala pasażerskiego. Na koniec spotkania otwarto wystawę zdjęć o tematyce nawiązującej do historii lotniska.


Z wystąpień oficjeli przybijał ostrożny optymizm, bo rozwój nowodworskiego lotniska zależy od współpracy wszystkich jego współwłaścicieli. Przez ostatnie kilka lat spór udziałowców, którzy podejmują decyzje jednomyślnie, doprowadził do stagnacji w MPL. Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" (PPL) blokowało wszelkie inwestycje, które są niezbędne jeśli port zamierza obsługiwać 6 mln pasażerów. Najbliższe miesiące powinny pokazać czy PPL zgodzi się wesprzeć Modlin i porzuci rolę głównego hamulcowego.

Fot: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy