Itaka wprowadza pilną zmianę w siatce połączeń

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
25 czerwca 2022 12:08
Biuro Itaka przekazało za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych, że w związku z koniecznością wprowadzenia pilnych zmian w siatce połączeń czarterowych na sezon letni, zostało zmuszone do odwołania niektórych wylotów.
Reklama
Wymagająca sytuacja w europejskim lotnictwie uderza nie tylko w segment przewozów liniowych, ale również czarterowych. Strajki oraz niewłaściwie zarządzanie kadrą pracowniczą w okresie pandemii koronawirusa drastycznie ograniczają przepustowość najważniejszych lotnisk oraz redukują możliwości operacyjne kluczowych linii lotniczych.

Itaka poinformowała, że kryzys w lotnictwie nie ominął połączeń czarterowych. Biuro podjęło decyzję o zoptymalizowaniu swojego tegorocznego rozkładu lotów w oparciu o uciążliwą sytuację branżową, która naznaczona jest niepewnością i chaosem, poprzez m.in. anulację niektórych wylotów wakacyjnych oraz zmiejszenie częstotliwości pozostałych rejsów.

- Powyższe działania są niezbędne do aktualizacji siatki połączeń, do czego zmusiły nas nagłe okoliczności, spowodowane wycofaniem się jednego z przewoźników z obsługi naszych operacji czarterowych. Niestety, po trudnym okresie pandemii branża lotnicza, która w tym czasie mocno zredukowała zatrudnienie, tego lata boryka się z poważnymi problemami kadrowymi, co bezpośrednio wpływa zarówno na dostępność załóg samolotów, jak i obsługi naziemnej. Potwierdzają to liczne sytuacje kryzysowe i chaos, do którego dochodzi na lotniskach w większości krajów europejskich - przekazała Itaka w mediach społecznościowych.


Itaka żałuje, że bezprecedensowa sytuacja w europejskim lotnictwie, z którą przyszło się mierzyć u progu sezonu letniego, bezpośrednio wpłynie na tegoroczną ofertę wakacyjną biura. Itaka nie będzie w stanie zaspokoić popytu turystów, którzy z niecierpliwością wyczekiwali pierwszego lata bez obostrzeń pandemicznych.

- Przed rozpoczęciem sezonu letniego, kierując się dużym zainteresowaniem klientów i wyraźnie wzmożonym popytem, zawarliśmy dodatkowe umowy na przeloty czarterowe, czemu towarzyszyły dodatkowe kontrakty gwarancyjne na hotele. Niestety, mimo zawarcia stosownych umów, jeden z przewoźników czarterowych wycofał się z zawartej umowy, powodując „efekt domina” w precyzyjnie skonstruowanej siatce połączeń zaktualizowanej o dodatkowe przeloty. Ten właśnie fakt wpłynął na konieczność podjęcia niezmiernie trudnej decyzji, jaką jest anulacja wybranych rejsów w okresie wakacyjnym, oraz liczne zmiany w rozkładzie lotów - dodała Itaka.

Turyści, którzy zostaną dotknięci pilnymi zmianami w siatce połączeń czarterowych, otrzymają możliwość skorzystania z alternatywnych propozycji wypoczynku. Klienci, którzy nie zdecydują się na skorzystanie z zastępczych propozycji, otrzymają zwrot wpłaconych środków w trybie natychmiastowym.

Choć zmiana oferowania jest nieunikniona, przeważająca większość lotów czarterowych realizowanych przez Itakę odbędzie się zgodnie z planem. Aż 90 proc. zaplanowanych przelotów wakacyjnych ma zostać wykonanych planowo, lecz dalsze niedogodności wciąż są możliwe.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklamadorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy