JFK: Etihad, Air France/KLM oraz LOT gospodarzami nowego terminala

Blanka Flis - Profil Blanka Flis
21 czerwca 2022 14:18
3 komentarze
Nowy Terminal One (NTO) to nowy terminal pasażerski, który powstanie na lotnisku im. Johna F. Kennedy'ego w Nowym Jorku. Gospodarzami terminala będą Etihad, Air France/KLM oraz LOT.
Reklama

Obecność PLL LOT na NTO to efekt ponad dwuletnich negocjacji oraz docenienia potencjału najważniejszego przewoźnika Europy Środkowej i Wschodniej. Spółka Port Authority of New York and New Jersey (PANYNJ), która obsługuje Międzynarodowe Lotnisko im. Johna F. Kennedy’ego, podpisała umowę z konsorcjum New Terminal One (NTO) na nowy terminal. Budowa obiektu o powierzchni ponad 220 tys. metrów kwadratowych ruszy latem 2022 roku.


Terminal liczyć będzie 23 stanowiska kontaktowe (tzw. rękawy) i zostanie sfinansowany przez prywatne konsorcjum NTO. W jego skład wchodzą spółki: Ferrovial jako główny sponsor, Carlyle, JLC Infrastructure i Ullico. Szacuje się, że projekt wygeneruje ponad 10 000 miejsc pracy, w tym ponad 6000 miejsc pracy przy pracach budowlanych. Nowy terminal będzie dysponował rozległymi przestrzeniami wspólnymi, a do dyspozycji pasażerów i pracowników dostępne będą najnowocześniejsze technologie i szereg udogodnień, mających za zadanie uczynienia NTO jednym z najwyżej ocenianych terminali lotniskowych na świecie.


- Nasza obecność w Nowym Jorku sięga 1973 roku. To nie przypadek, że numer lotu z JFK do Warszawy to LO007. Szefostwo placówki w Nowym Jorku zabiegało o ten desygnator jako upamiętnienie dla wchodzącego tamtego lata do kin filmu „Żyj i pozwól umrzeć” z legendarnym Rogerem Moore'em wcielającym się w agenta 007. Od prawie 50 lat łączymy ludzi między Europą a tą tętniącą życiem metropolią. Dziś LOT ma zaszczyt być głównym przewoźnikiem w tym najnowocześniejszym terminalu. Jest to również wyraz uznania dla Polskich Linii Lotniczych LOT za blisko 50-letnią obecność w Nowym Jorku. Chciałbym podziękować mojemu zespołowi oraz naszym partnerom z NTO za zaangażowanie i współpracę – mówi Rafał Milczarski, prezes PLL LOT.

Jako współgospodarz terminala LOT cieszyć będzie się większą ekspozycją swojej marki w obiekcie, jak również posiadać będzie własne stanowiska check-in oraz dwupoziomowy salonik biznesowy z bezpośrednim dostępem do samolotu.


Po ukończeniu, NTO będzie największym terminalem na lotnisku JFK i będzie w całości obsługiwał ruch międzynarodowy. Będzie budowany w kilku fazach, z których pierwszą będzie budowa nowej hali przylotów i odlotów. Otwarcie pierwszego etapu tej inwestycji planowane jest na 2026 rok. Całość budowy ma się zakończyć w 2030 roku.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
WsciekłaGrażka 2022-06-24 14:04   
WsciekłaGrażka - Profil WsciekłaGrażka
@wojtek: Spokojna Twoja żołnierska rozczochrana. Jeszcze niejedno pokolenie polata LOTem. Samoloty pełne, a Prezes Milczarski zarządza biznesem wzorowo. Bogu dzięki, że nie jest z tej opcji politycznej, która chciała LOT zaorać i sprzedać grosze piramidzie OLT, a potem Niemcom.
KapitanArbuz 2022-06-22 10:33   
KapitanArbuz - Profil KapitanArbuz
Oczywiście że dotrwa bez żadnego problemu...
...za co Ty, Ja i inni podatnicy czy chcą czy nie chcą zapłacimy wszyscy...
wojtek 2022-06-21 16:18   
wojtek - Profil wojtek
Tylko czy Lot doczeka otwarcia tego terminala, oto jest pytanie!
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama