Ich błąd może kosztować życie setek osób. Premiera książki "Kontroler ruchu lotniczego"

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
20 maja 2022 08:54
W księgarniach ukazała się właśnie książka "Kontroler ruchu lotniczego" o tajnikach pracy tego zawodu. Portal Pasazer.com jest partonem medialnym tego wydawnictwa.
Reklama
Kontrolerzy ruchu lotniczego. Są trochę jak z innego świata, do którego dostęp ma niewielu. Codziennie biorą na siebie absurdalnie dużą ilość stresu i odpowiedzialności. To właśnie oni odpowiadają za nasze życie podczas lotu, a niemal każda czynność pilota samolotu wymaga ich zezwolenia.

18 maja br. premiera miała wyjątkowa książka o tajnikach pracy kontrolerów ruchu lotniczego. Jak oszacowano, predyspozycje do tego zawodu ma tylko około 4 procent ludzi. W Polsce pracuje ich tylko około 600 kontrolerów – samych pilotów jest dwa razy więcej. To bodaj jeden z najbardziej elitarnych zawodów na świecie. Ta praca potrafi być zarówno pasjonująca, jak i koszmarna.


Potrafi wyniszczać, ale i dawać trudną do zdefiniowania satysfakcję. Zmienia ludzi, podbijając ich ego i utrudniając funkcjonowanie poza stanowiskiem operacyjnym. To praca pod tak dużą presją, że po każdych dwóch godzinach, wymagana jest godzina przerwy. To zawód, który nie pozwala na błędy, chwile słabości. Tu najmniejsza pomyłka może kosztować życie setek, jak nie tysięcy osób. Ta świadomość bywa przytłaczająca.

Z książki dowiemy się m.in.:
● Na czym tak naprawdę polega praca kontrolera ruchu lotniczego?
● Czy kontroler może celowo spowodować katastrofę?
● Dlaczego koszty szkolenia i kursu w tym zawodzie dochodzą do miliona złotych?
● Co robi kontroler, kiedy pilot zgłasza sytuację awaryjną, która może doprowadzić do katastrofy?
● Ile naprawdę zarabiają kontrolerzy?
● Jak wygląda zwyczajny dzień pracy, a jak ten, który zgotowałby przeciętnemu człowiekowi stan przedzawałowy?
● Jakich problemów doświadczają kontrolerzy ruchu lotniczego w Polsce?

To niecodzienna książka napisana przez kontrolera ruchu lotniczego (tu pod pseudonimem p.o. Autora). W zawodzie pracuje już kilkanaście lat, dlatego nie boi się odważnych tematów. Opowiada o świecie, spowitym mitami i często dalekimi od rzeczywistości wyobrażeniami, który wypełniony jest niezwykłymi zdarzeniami i ekstremalnymi emocjami. Ta historia jest jak jazda bez trzymanki, lub raczej pełna turbulencji podróż samolotem. Ale niewątpliwie warto ją odbyć.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklamadorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy