Lotnisko w Odessie zbombardowane

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
2 maja 2022 10:42
Lotnisko w Odessie na Ukrainie zostało zbombardowane w wyniku rosyjskiego ostrzału artyleryjskiego. Atak, który został przypuszczony w minioną sobotę (30.04), doszczętnie zniszczył część drogi startowej wykluczając możliwość użycia lotniskowej infrastruktury.
Reklama
Trwa kolejny miesiąc rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Rosjanie nieprzerwanie ostrzeliwują ukraińską ziemię z ciężkiej broni, doprowadzając do zniszczeń na niewyobrażalną skalę. Jednym z celów nieuzasadnionych i niehumanitarnych ataków rosyjskiego wojska jest strategiczna infrastruktura na Ukrainie, do której należą m.in. lotniska. W ostatnich dniach doszło do nieusprawiedliwionego bombardowania kolejnego celu, czyli wojskowo-cywilnego lotniska w Odessie.

- Wróg ostrzelał lotnisko w Odessie. Zniszczeniu uległa droga startowa, która została zbombardowana przy użyciu systemu K300P Bastion-P z terytorium okupowanego Krymu. Na szczęście, nie ma ofiar śmiertelnych - przekazał Maxim Marchenko, przedstawiciel lokalnych władz.


Atak na drogę startową oznacza, że dalsza eksploatacja lotniska jest niemożliwa. W momencie bombardowania w Odessie rozległ się dźwięk syren alarmowych, a mieszkańcy udali się do pobliskich schronów. Wybuch można było usłyszeć w całym mieście, które wciąż znajduje się pod kontrolą ukraińskiego wojska.

Lotnisko w Odessie prężnie rozwijało się w ostatnich latach, obsługując blisko 2 mln pasażerów w skali roku. Nad Morze Czarne można było dolecieć z wielu polskich miast, zarówno na pokładach samolotów linii niskokosztowych oraz Polskich Linii Lotniczych LOT. Ponadto, lotnisko było regularnie odwiedzane m.in. przez flyDubai, airBaltic, Austrian Airlines, Turkish Airlines oraz Ukraine International Airlines.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy